888 Moderne kunst
i Bredgade
Moderne malerier
Malerier og skulpturer
888/591
Till Gerhard: "Passage", 2012. Sign. på bagsiden TG 2012 og med titel. Olie på lærred. 170 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
888/590
Scott Campbell: "Smile forever", 2016. Sign. med titel og datering på bagsiden. Tatoveret svineskind i ramme af rustfrit stål. 62 x 46 inkl. ramme.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/587
HuskMitNavn: "Take me away". Sign. HuskMitNavn 14. Akryl på lærred. 180 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
888/586
Kathrine Ærtebjerg: "Efter lang tids vandring nåede de frem", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 106 x 102. uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
888/585
Michael Kvium: "Big Night Eye", 2006-2007. Sign. på bagsiden Kvium 06/07 med titel. Olie på lærred. 180 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
222.000 DKK -
888/582
René Holm: Uden titel. Sign på bagsiden René Holm 2007. Olie på lærred. 180 x 170.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
888/581
Tal R: "Up", 2003. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 249 x 249.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
888/580
David Shrigley: "In this room there is a wall which cannot be seen. That's why I've drawn it". Sign. på bagsiden David Shrigley 1996. Tusch på papir.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
888/579
David Shrigley: "Bad news - you will always be unhappy". Sign. på bagsiden David Shrigley 1996. Tusch og farveblyant på udskåret papir.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
888/578
Bjarne Melgaard: Uden titel, ca. 2005. Sign. Melgaard. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 33 x 41.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
888/574
Søren Martinsen: "5 days in the desert", 2006. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 90 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/573
Anette Harboe Flensburg: Uden titel. Sign. på bagsiden Anette Harboe Flensburg 2011. Olie på lærred. 75 x 110.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
86.000 DKK -
888/572
Franciska Clausen: Uden titel. Usign. Mixed media på papir. Bladstørrelse 21,5 x 16,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
888/571
Wilhelm Freddie: "Roll On". Sign. Freddie 65; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
888/570
Wilhelm Freddie: "Ung dame i et hesteinteriør". Sign. Freddie marts 1947. Olie på masonit. 59 x 73.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
888/569
Wilhelm Freddie: "Nature morte". Sign. Freddie Jan. 47; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 27 x 35.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
888/568
Rita Kernn-Larsen: Opstilling med brun kande. Sign. r k-l. Olie på lærred. 66 x 59.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/567
Rita Kernn-Larsen: Opstilling med kande, glas og profilhovede, 1937. Betegnet Rita Kern-Larsen og dateret på blændrammen. Olie på lærred. 46 x 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
888/566
Wilhelm Freddie: Kvindefigur. Sign. Freddie, maj 1939. Olie på plade. 35 x 26.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
888/565
Rita Kernn-Larsen: "An attendant", London 1939. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 63 x 46.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/564
Harry Carlsson: "Interview med Sokrates". Sign. Harry Carlsson 34. Olie på lærred. 108 x 84.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
888/563
Carl-Henning Pedersen: "Skovens fugle", Molesmes 1983. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 61.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
888/562
Carl-Henning Pedersen: "Flyvende svane", 1957. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 61 x 68.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/561
Asger Jorn: "Djerba". Sign. Asger J. 47. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 27
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
888/560
Carl-Henning Pedersen: "Himlens Møde", Molesmes 1993. Sign., med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 102 x 82.
Vurdering :
150.000 DKK -
888/558
Egill Jacobsen: Uden titel, 1988. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 42 × 66.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
888/555
Mogens Balle: "Optegnelser", 1956. Sign. MB. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
888/554
Carl-Henning Pedersen: "Stjernepige og gul fugl", Molesmes 1987. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 205 x 145.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Ikke solgt
888/553
Egill Jacobsen: Maske i blåt. Sign. på bagsiden E.J. 61. Olie på lærred. 100 x 74.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK -
888/552
Egill Jacobsen: "Vietnamesisk landskab". Sign. på bagsiden EJ 77. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
888/551
Pierre Wemaëre: "Nature", 1981. Sign. P. Wemaëre; sign. med titel og årstal. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
888/550
Pierre Alechinsky: "De race rose", 1975. Sign. Alechinsky; sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på papir monteret på lærred. 58 x 76.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
888/548
Ejler Bille: Komposition. Sign. på bagsiden E. Bille, Paris 1949. Olie på lærred. 65 × 55.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
410.000 DKK -
888/547
Henry Heerup: Forlis. Sign. Heerup 42. Olie på lærred. 98 x 139.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
888/546
Mogens Balle: "Semafor (Natten)", 1955. Sign. MB. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/545
Asger Jorn: "Une vague sous terrain". Sign. Jorn 65. Akvarel og collage på papir. Lysmål 34 x 26.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
888/544
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 33.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
888/543
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
500.000 DKK -
888/542
Mogens Balle: Uden titel, 1950erne. Sign. MB. Olie på lærred. 81 x 65
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
888/541
Pierre Alechinsky: "Figure en Berne", 1977. Sign. Alechinsky; sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på papir monteret på lærred. 66 x 52.
Vurdering :
150.000 DKK -
888/540
Anton Rooskens: "Bird", opus 532. Sign. Rooskens 73 og med titel på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
888/537
Svavar Gudnason: "Myllan" (Møllen), 1942. Usign. Olie på lærred. Bemalet recto et verso. 63 x 81.
Vurdering :
100.000 DKK -
888/536
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Asger J. 44. Akvarel på papir. Lysmål 30 x 37.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
888/535
Oluf Høst: Silderøgeri, Bornholm. Attesteret på bagsiden af Trygve Høst. Olie på lærred. 89 x 147.
Vurdering :
110.000 DKK -
888/534
Samuel Joensen-Mikines: Mennesker ved havet, Færøerne. Sign. S. J-Mikines 64. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
888/533
Samuel Joensen-Mikines: Grindedrab, Færøerne. Sign. S. J-Mikines 64. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
888/532
Samuel Joensen-Mikines: Aftenstemning ved havet, Færøerne. Sign. S. J-Mikines 59. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/531
Samuel Joensen-Mikines: Udsigt over bygd, Færøerne. Sign. S.J. Mikines 63. Olie på lærred. 96 x 112
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
47.000 DKK -
888/530
Ingálvur av Reyni: Uden titel. Sign. I av Reyni 79. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
888/529
Oluf Høst: "Bognemark, vinter", Bornholm. Sign. OH 1-3-58. Olie på lærred. 39 x 62.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
888/528
Karl Isakson: Nature morte med tulipaner og appelsiner. Usign. På bagsiden af lærredet anført: "Malet af K. Isakson. Attesteret Viggo Madsen. Aage Roose". Olie
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/526
Oluf Høst: Bognemark, Bornholm. Dobbeltsign. OH. Olie på lærred. 38 x 66.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
888/523
Olaf Rude: Opstilling med guitar og figur på et bord, ca. 1911. Olie på lærred. 65 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
888/522
Oluf Høst: Bognemark, tidligt forår. Dobbeltsign. O.H. Olie på lærred. 82 x 134.
Vurdering :
180.000 DKK -
888/521
Niels Lergaard: "Foraarslandskab", Bornholm. Sign. NL 44. Olie på lærred. 88 x 88.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
888/520
Olaf Rude: "Landskab. Skejten", 1911. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 79 x 90
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
290.000 DKK -
888/519
Karl Isakson: Nature morte med blomster i bojan, grøn og brun vase, frugter og bøger, ca. 1917. Usign. Olie på lærred. 65 x 72
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
888/518
Karl Isakson: Nature morte med pelargonie, ca. 1918-20. Usign. På bagsiden anført: "Malet af K. Isakson. Attesteres Viggo Madsen. Aage Roose". Olie på lærred.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/516
Hans Scherfig: "Kamæleoner III". Sign. Scherfig 1950. Tempera på masonit. 25 x 50.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
888/515
Hans Scherfig: Mandril. Sign. Scherfig. Tempera på plade. 20 x 48.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
888/514
J. F. Willumsen: Kvinde med kat. Sign. J.F.W. 1928 samt på etiket på bagsiden J.F. Willumsen No. 13. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
92.000 DKK