880 Moderne kunst
Moderne malerier og foto
2015/624
Richard Lindner: "Room for rent", 1969. Sign. Richard Lindner, 2/150. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 103 x 73.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1935/632
Søren Dahlgaard: "Breathing painting", 2010. Usign. PVC lærred med elektrisk system. 100 x 100 x 12.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1920/600
Richard Lindner: "Spoleto 1957 - 1967". Sign. R. Lindner, AP. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 101 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1920/568
Janne Räisänen: "Nukkuva Runeberg", 2009. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 56 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1918/581
Anders Moseholm: "Do you know you need help but not if you can afford it", 1995. Sign. på bagsiden Anders Moseholm. Olie på lærred. 150 x 80
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
1913/595
Serge Poliakoff: "Composition jaune, orange et verte", 1957. Sign. Serge Poliakoff, 64/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 51 x 66.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
884/781
Kehnet Nielsen: Uden titel, 1982-95. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på masonit i fire dele. Samlet 146 x 138. (4)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
884/679
Pierre Winther: "Shark Riding", fra serien "The Underwater Project". Ed. 2/4 + 2 AP. Archival Pigment Ink Print, monteret i træramme. 162 x 230 cm.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
1906/575
Antonio Riello: "KT36", 2005. Håndmalet flymodel, Hawker Hunter. Bemalet plast og metal. 44 x 34 x 12.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1906/574
Maiju Salmenkivi: "Strange Fruit", 2009-10. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie og tempera på lærred. 62 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1906/573
Yuichi Hirako: "Memories Of My Garden / Boy 2". Sign. monogram 2011. Bemalet skulptur i mixed media. H. 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1906/550
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1905/525
Mette Vangsgaard: Uden titel. Usign. Glaseret porcelæn. H. 40. B. 40. D. 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1904/852
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. på bagsiden Wiig Hansen 85. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1903/609
Sonia Delaunay: Uden titel. Sign. Sonia Delaunay, 61/100. Radering i farver. Lysmål 59 x 44.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1850/6009
Asger Jorn: "Pigen i ilden", 1938 (1939). Sign. med dedikation: "Kære Kaalund Jørgensen. En sen fødselsdagshilsen i Taknemmelighed. Asger J.", 29-3-39.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
883/1402
Edvard Munch: "Celline uten hatt", 1914. Sign. Edv. Munch. Radering. Lysmål 42 x 31.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
883/1363
Poul Isbak: Uden titel. Sign. PI 77. Poleret sort granit. H. 12. B. 30. D. 25.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1848/638
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen. Mixed media på papir. Bladstørrelse 100 x 75.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1848/566
Mette Vangsgaard: Uden titel. Usign. Delvis glaseret keramik. H. 42. B. 28. D. 25.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1848/533
Serge Poliakoff: "Composition rouge, verte, bleue et jaune", 1956. Sign. Serge Poliakoff, 20/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 50
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1845/878
John Kørner: Komposition. Sign. John Kørner, 2002. Serigrafi på glas. Unika tryk udført på baggrund af vægdekoration. 104 x 184 stykket. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
1845/581
Kehnet Nielsen: "Solitudes I-VIII, No. III", 1995. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 1995 samt betitlet. Olie på lærred. 205 x 70.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1844/543
Alexander Tovborg: "Study of Nemisis", 2007. Sign. med titel og dato på bagsiden. Mixed media på japan papir monteret på plade. 114 x 112.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
880/912
Sophie Calle: Uden titel, fra serien “Take Care of Yourself”. Sign. og nummereret på bagsiden af rammen S. Calle, 12/30. C-print. Lysmål 24 x 30 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
880/910
Hiroshi Sugimoto: "Centinela Drive-In, Los Angles". Numbered in the print 1/25, 707 and on the reverse sticker SUG-707
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
880/909
Bruce Weber: "Lisa Marie, Palm Beach, Florida". 1986. Ed. 3/15. Betitlet, nummereret og signeret Bruce Weber på bagsiden. Sølvgelatineprint.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
880/908
Astrid Kruse Jensen: Uden titel. Sign. Astrid Kruse Jensen oktober 2008 på bagsiden. C-print.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
880/907
Astrid Kruse Jensen: Uden titel. Sign. Astrid Kruse Jensen oktober 2008 på bagsiden. C-print
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
880/905
Nicolai Howalt, Trine Søndergaard: "Flintebakken", fra serien "How to Hunt". 2005-2010. Ed. 5+2AP. Usign. c-print. Indrammet. 120 x 150 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
880/904
Nicolai Howalt: To ubetitlede fotografier, fra serien "Boxer". 2003. Ed. of 3 + 2 AP. Usignerede. C-prints i hvide trærammer. 145 x 120 cm.(1878) (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
880/903
Nicolai Howalt: To ubetitlede fotografier, fra serien "Boxer". 2003. Ed. of 3 + 2 AP. Usignerede. C-prints i hvide trærammer. 145 x 120 cm. (1879) (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
880/902
Michael Kvium, Christian Lemmerz: "Performancegruppen Værst - Private Stykker", 1986. Serie på 15 fotos. Alle sign. C Lemmerz, M Kvium 86 på bagsiden. (15)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
880/901
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
880/900
Richard Mortensen: "Der fünfte Gesang". Mappe med 25 serigrafier i farver samt original gouache, 1958.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
880/899
Friedensreich Hundertwasser: "10001 nights Homo Humus come va how do you do", 1984. Opus 860. Sign. Dunkelbunt, 5777/10001. Serigrafi i i farver.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
880/898
Ryan McGinness: "Black holes". Sign. Ryan McGinness 2006, hhv. 1/1 (1) og 15/33 (2). To litografier i farver og et monoprint. (3) (1848)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
880/893
Joan Miró: "La Triple Roue II", 1981. Fra suiten "Allegro vivace". Sign. Miró, 47/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 61 x 89.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
880/892
Joan Miró: Komposition "Lithographie II", 1930 (tirage 1973). Sign. Miro, H.C. Litografi. Bladstørrelse 56 x 45,5
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
880/891
Joan Miró: "La Triple Roue I", 1981. Fra suiten "Allegro vivace". Sign. Miró, 47/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 61 x 89.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
880/890
Walasse Ting, Sam Francis (Red.): "1 Cent Life", 1964. Bog med 62 litografier i farver af diverse kunstnere. Usign. Nr. 1884/2000.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
880/889
Andy Warhol: "Self-Portrait", 1978. Sign. Andy Warhol. Oplag ca. 300. Serigrafi i farver. Lysmål 103 x 71.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
880/886
Chiho Aoshima: "Foot of the Squid", 1999. Usign. 2/8+2AP. Color print. Lysmål 169 x 41.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
880/885
Chiho Aoshima: "Golden Fish", 1999. Usign. 6/8+2AP. Color print. Lysmål 169 x 41
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
880/883
Yue Minjun: "A smile is the language of hope", 2008. Sign. Yue Minjun, 36/45. Litografier i farver. Bladstørrelser 110 x 80. (2) (1985)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
880/882
Yue Minjun: "Smiles make the world go 'round", 2008. Sign. Yue Minjun, 36/45. Litografier i farver. Bladstørrelser 110 x 80. (2) (1985)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
880/881
Per Kirkeby: Komposition. Sign. PK 92, 10/10. Udført hos Jørgen Hansen, Valby. Silketryk i farver. Lysmål 195 x 315.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
880/880
Per Kirkeby: "Englebarnet 1-4". Mappe med fire offset i farver. Alle blade sign. Per Kirkeby 1970, 90/100. Bladstørrelse 55 x 47,8. (4)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
880/879
Per Kirkeby: "Prototyper", 1983. Bog med 18 sort-hvide raderinger. Kolofonen sign. PK 83, 15/19. Trykt hos Niels Borch Jensen.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
880/878
Per Kirkeby: "Stentryk". Portfolio med 28 kompositioner. Sign. Per Kirkeby 86, 6/30. Litografier på Kaji Japan-papir 120 gr. Bladstørrelser 67 x 52. (28)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
880/875
Sonia Delaunay: Komposition. Sign. Sonia Delaunay, E.A. Litografi i farver. Lysmål 52 x 52
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
880/872
Felix Vallotton: "Mogens Ballin et sa femme". Sign. i trykket FV. Træsnit på Japanpapir. Bladstørrelse 23 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
880/871
Henri Matisse: Portræt af Angèle Lamotte. Sign. med blyant A.L / H.M. samt sign. i stenen Henri Matisse. Litografi. Lysmål 34 x 24
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
880/870
Henri Matisse: Portræt af Angèle Lamotte. Sign. og Dedice-H.M. med blyant samt sign. i stenen Henri Matisse. Litografi. Lysmål 34 x 24
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
880/868
Pablo Picasso: "Peintre et Modèle". Sign. Picasso, 18/50. Dateret i stenen 10-3-65 IV. Aquatinte og radering. Lysmål 26 x 33
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
51.000 DKK -
880/866
Pierre Soulages: "Sérigraphie no. 1", 1973. Sign. Soulages, H.C. Serigrafi. Lysmål 72,5 x 59,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
880/865
Kaspar Oppen Samuelsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Kaspar Oppen 2012. Mixed media på fire stykker sammensat papir. Samlet bladstørrelse 130 x 100 (2063)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
880/864
Jonas Hvid Søndergaard: "Fancy Colour Diamond". Sign. på bagsiden Jonas Hvid Søndergaard 2011. Olie på lærred i seks dele. Samlet 117 x 1302. Uindrammet. (6)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
880/863
Kaspar Oppen Samuelsen: "Mænd & Ænder", 2002. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Mixed media på otte stykker papir. Samlet bladstørrelse 136 x 206. (2063)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
880/861
Mette Vangsgaard: Uden titel. Usign. Collage på bemalet papir sat i ramme af kunstneren. Bladstørrelse 197 x 292. (7138)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
880/860
Maiken Bent: Uden titel. Usign. Hulahopring med læder. Diam. 71.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.500 DKK