880 Moderne kunst
Moderne malerier
Moderne malerier og skulpturer
900/525
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
896/592
Lars Nørgård: "Cæsar i kulkælderen", 2011. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 280 x 280.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
1937/535
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
884/771
Per Kirkeby: Uden titel. Overmaling. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1978. Mixed media på lærred. 42 x 60.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
884/662
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
883/1371
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
883/1369
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
883/1349
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
883/1342
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
883/1291
Sven Havsteen-Mikkelsen: "På havet", Færøerne. Sign. SHM; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 195.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
883/1211
John Kørner: "YLE", 2002 Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
883/1210
Tal R: "Piger, Piger, Piger. (Dødningehoved)", 1997. Sign. T; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 172 x 140.
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt
883/1206
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden PK Læsø 04. Olie på lærred. 90 x 75.
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
883/1191
Arne Haugen Sørensen: Komposition. Sign. Sørensen 86-87. Akryl på lærred. 194 x 260
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
880/746
Michael Kvium: "Interrupting Painting", 1997. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 165.
Vurdering :
165.000 DKK -
880/742
Cathrine Raben Davidsen: Uden titel. Sign. CRD 06. Mixed media på collage af forskelligfarvet papir. Bladstørrelse 198 x 176.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
880/741
Cathrine Raben Davidsen: "His Muse". Sign. på bagsiden CRD, 2005. Olie på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
880/740
Lars Nørgård: "Revurderet gæsteliste", 2010. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl og olie på lærred. 200 x 200.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
880/738
Anette Harboe Flensburg: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 180 x 120.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
880/734
Peter Martensen: "The Test V", 2007. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
880/732
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 67 samt sign. på bagsiden Mogens Andersen 22. okt. 67. Olie på lærred. 200 x 200.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
880/731
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 73 samt sign. på bagsiden MA 73. Olie på lærred. 162 x 230.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
880/728
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
880/725
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
880/723
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
880/722
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
880/721
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
880/720
Vurdering :
1.600.000–1.800.000 DKK Ikke solgt
880/719
Walasse Ting: To kvinder med papegøjer og græshopper. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akryl og akvarel på papir monteret på lærred. 179 x 97
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
880/717
Hsiao Chin: "Oltre la grande soglia - 25", ca. 1994. Sign. på bagsiden Hsiao Chin med titel. Akryl på lærred. 60 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
880/713
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
880/712
Jiri Georg Dokoupil: "Shower". Sign. på kanten af lærredet Dokoupil 1990. Sod på lærred. 130 x 81. Uindrammet.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
880/709
Arne Haugen Sørensen: Komposition. Sign. Sørensen 87. Akryl på lærred. 162 x 130
Vurdering :
100.000 DKK -
880/708
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på plade. 250 x 185.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
880/707
Ingálvur av Reyni: "Trawlerdæk 3". Sign. I. av Reyni 98; med titel på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
880/706
Ingálvur av Reyni: "Trawlerdæk 4". Sign. I. av Reyni 98; med titel på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
880/704
Mahmoud Sabri: Vandbærere, 1960'erne. Usign. Akvarel, gouache og pastel på papir. Bladstørrelse 64 x 56.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
880/702
Albert Bitran: "Navergée du noir", 1980. Sign. Bitran; betegnet med titel og årstal på blændrammen. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
880/700
Kurt Trampedach: "Pottok". Sign. Trampedach Pays Basque Chilardicoborda Sare. Mixed media på kraftigt papir monteret på lærred. 81 x 60
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
880/699
Poul Anker Bech: "Svævende mark", 2000. Sign. Bech; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 150.
Vurdering :
145.000 DKK -
880/698
Poul Anker Bech: "Baltiske drømme", 1999. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 85 x 125.
Vurdering :
125.000 DKK -
880/692
A. R. Penck: "Herabsteigender Abend", 1996. Sign. A. R. Penck. Gouache på papir. 78 x 106
Vurdering :
125.000 DKK -
880/691
Mario Merz: Uden titel. Sign. Mario Merz. Mixed media på papir. Bladstørrelse 45,5 x 61,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
880/690
Paul Gadegaard: Uden titel. Sign. Gadegaard 48. Olie på lærred. 146 x 114.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
880/688
Paul Gadegaard: "Siddende kvinde", ca. 1948-50. Usign.; med titel på bagsiden. Olie på lærred. 146 x 113.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK -
880/687
Paul Gadegaard: Uden titel. Sign. Gadegaard 52. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
880/686
Preben Hornung: "Langebrobillede, No. 36", 1953. Sign. Hornung; sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 208 x 148.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
880/685
Gunnar Aagaard Andersen: "Drivebillede", 1952. Usign. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
880/674
Per Kirkeby: "Billedtavle II". Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1988 med titel. Olie på lærred. 150 x 100. (1965)
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Hammerslag:
350.000 DKK -
880/672
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1967-1968. Syntetisk maling, tusch, farvekridt og blyant på masonit. 122 x 122. Uindrammet.
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
360.000 DKK -
880/671
Per Kirkeby: "Serie Collioure". Sign. Per Kirkeby - 66. Mixed media på papir. Lysmål 39 x 28.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
880/670
Per Kirkeby: "Wolf", ca. 1964. Sign. på bagsiden Kirkeby med titel. Syntetisk maling på masonit. 122 x 124
Vurdering :
325.000–350.000 DKK Hammerslag:
880.000 DKK -
880/669
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 89. Akvarel, tusch, blyant og pastel på papir. Bladstørrelse 65 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
880/668
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden PK 02, Læsø. Olie på lærred. 60 x 30.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
880/667
Carl-Henning Pedersen: Figurkomposition. Sign. og dateret Tisvilde 1975 på bagsiden. Olie på plade. 50 x 70.
Vurdering :
65.000 DKK -
880/663
Pierre Wemaëre: Uden titel. Sign. Pierre Wemaëre 92. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
880/662
Corneille: "La femme aussi est un jardin". Sign. Corneille 78 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
880/661
Karel Appel: Komposition med figur. Sign. Appel 81. Mixed media på papir. Bladstørrelse 76 x 57.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
880/655
Egill Jacobsen: "Kosmisk skov", 1963. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 75.
Vurdering :
140.000 DKK -
880/653
Mogens Balle: "Nat i urskoven". Sign. MB samt sign. på blændrammen M. Balle 53. Olie på lærred. 135 x 85
Vurdering :
130.000 DKK -
880/651
Karl Isakson: Portræt af fru Bertha Brandstrup, 1914. Attesteret på bagsiden af Viggo Madsen og Aage Roose. Olie på lærred. 107 x 73.
Vurdering :
55.000 DKK