876: Dansk guldalder: inspiration og indflydelse
Aftenauktion: Malerier
3 emner
1948/49
Fritz Petzholdt: Italiensk landskab klipper og høje træer. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 45 x 39.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
879/228
Wilhelm Marstrand: "En auctionsscene". 1835. Usigneret. Olie på lærred. 80 x 117.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Hammerslag:
700.000 DKK -
879/220
Christen Købke: Landskabsstudie med høstak og udsigt til København. Ca. 1836. Usigneret. Olie på papir monteret på pap. 14,5 x 22.
Vurdering :
400.000–600.000 DKK Ikke solgt