Foto endnu ikke klar
879/​220

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

“Landskabsstudie med høstak, høje træer, græssende får og udsigt til København”. Ca. 1836. Usigneret. Olie på papir monteret på pap. 14,5×22.

Mario Krohns fortegnelse over Christen Købkes malerier 1915 nr. 28 (under savnede malerier).

Hans Edvard Nørregård-Nielsens fortegnelse over Christen Købkes malerier 1996 nr. 103 a.

Udstillet: “Rådhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890”, København, nr. 1069 a. Kunstforeningen: Christen Købke“, 1953 nr. 111. Statens Museum for Kunst: ”Christen Købke 1810–1848", 1996 nr. 103a.

Proveniens: Vekselerer Johannes Henriques (1901), senere nævnt som stjålet. Jernstøber K. Brandt, dennes auktion, Winkel & Magnussen 77, 1930 nr. 75. Her købt af slagtermester Kallesøe. Solgt af dennes enke i 1940'erne. Fru Alice Reyn, (f. Lønberg) (1953), dennes auktion, ABR 517, 1988 nr. 25.

Guldaldermaleren Christen Købke var ægte københavner og malede helst tæt på hjemmet, hvor han kunne studere det nære fremfor det fjerne. I sine mange landskabsstudier fra områder i udkanten af København formåede han ofte at skabe en udpræget romantisk stemning i fine farvenuancer.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Aftenauktion: Malerier, 29. maj 2018

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag