924/371Lyngby
Christine Swane: Vej mellem træer. Sign. CSw 1948; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 62,5 x 76.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/372Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Gul kande og rød krukke. Sign. på bagsiden VL 44. Olie på lærred. 46 x 36.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK -
924/374Lyngby
Jens Adolf Jerichau: "Harlekin og Kolumbine", Paris 1916. Sign. Jerichau. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
100.000 DKK -
924/377Bredgade
Olaf Rude: Udsigt fra kunstnerens atelier, Allinge, Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 75 x 93.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/379Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: "Opstilling". Sign. på bagsiden VL 46. Olie på lærred. 81 x 62.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK -
924/382Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: "Opstilling. Sort dunk, hvid vase, kannelleret glas. Blå baggrund", 1931. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
924/383Bredgade
Paul Gauguin: Drenge portræt. Usign. Gouache på papir monteret på pap. 18 x 12. Uindrammet.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/384Bredgade
Emil Nolde: Schweizer Landschaft (Sils?), sidst 1920erne. Sign. Nolde. Akvarel på papir. Bladstørrelse 34 x 44.
Vurdering :
500.000–700.000 DKK -
924/385Bredgade
Niels Lergaard: Opstilling. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/386Bredgade
Niels Lergaard: "Landskab, aften i Spællingemosen", Bornholm 1976. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/387Bredgade
Niels Lergaard: "Hvilende kvinde", 1976. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 83 x 113.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/388Bredgade
Niels Lergaard: "Kalve ved sort fodmur", 1972. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 92 x 104.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/389Bredgade
Niels Lergaard: "Salenevej ved Gudhjem", Bornholm 1980. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 65 x 80.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/390Lyngby
Erik Raadal: "Høstlandskab, Gjern". Sign. E.R-29-30. Olie på lærred monteret på plade. 78 x 130.
Vurdering :
50.000 DKK -
924/391Lyngby
Einar Wegener/Lili Elbe: Parti fra Frederiksberg Slot. Sign. E. Wegener 1911. Olie på lærred. 74 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/392Lyngby
Jens Søndergaard: "Skrænter ved havet". Sign. Jens Søndergaard 53. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/394Lyngby
Jens Søndergaard: Landskab, Thy, ca 1922. Utydeligt sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 61 x 77.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/395Bredgade
Edvard Weie: "Klipperne i brænding" ("En maler ser på sit motiv"), Christiansø 1917. Sign. E.W. Olie på lærred. 66 x 85.
Vurdering :
150.000 DKK -
924/396Bredgade
Jens Søndergaard: Spadserende figur i landskab. Usign. Olie på lærred. 116 x 137.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK