924/293Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, ca. 1944-45. Usign. Olie på plade indrammet med krydsfiner. 9 x 6,5. Lysmål 7,5 x 5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/294Lyngby
Jean-Michel Atlan: Fantasidyr, 1948. Sign. Atlan. Pastel på papir. Lysmål 49 x 63.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/299Lyngby
Asger Jorn: "Tron, I", 1937. Sign. Ager J. 37 og Asger Jørgensen samt sign. på bagsiden Asger J med datering. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
924/300Lyngby
Asger Jorn: Aganakker. Sign. Asger Jorn 50. Akvarel på papir. Bladstørrelse 26 x 40.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
924/303Lyngby
Pierre Alechinsky: "Sur feuille volante". Sign. Alechinsky 1990. Akvarel på papir. Bladstørrelse 44 x 53.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/305Lyngby
Pierre Alechinsky: "Blitz-Krieg". Sign. Alechinsky III 50. Gouache på papir. Lysmål 35 x 44.
Vurdering :
200.000 DKK -
924/306Lyngby
Christian Dotremont: "Envie de ne plus écrire ....". Sign. Dotremont 1975. Tusch på papir. Bladstørrelse 91 x 66.
Vurdering :
225.000–375.000 DKK -
924/307Lyngby
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Jorn 69. Gouache på papir. Lysmål 30 x 46.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/310Lyngby
Ejler Bille: Uden titel. Sign. på bagsiden Ejler Bille Haute de Cagnes 1947. Olie på lærred. 85 x 60.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK -
924/311Lyngby
Pierre Alechinsky: "Fête d'Ensor". Sign. Alechinsky VI 1963. Olie på lærred. 134 x 138.
Vurdering :
1.500.000 DKK -
924/313Lyngby
Asger Jorn: "Didaska. III", 1945 Sign. Jorn 45 samt sign. på bagsiden Jorn 1945. Olie på lærred. 43 x 31.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
924/314Lyngby
Asger Jorn: Komposition. Sign. Jorn 56. Tusch, akvarel, gouache og collage på papir. 48,5 x 69.
Vurdering :
150.000 DKK -
924/316Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, 1953. Sign. Jorn. Tempera på malerplade monteret på masonit. 100 x 138.
Vurdering :
1.500.000–2.000.000 DKK -
924/317Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Asger J. (utydelig datering). Akvarel på papir. Bladstørrelse 11 x 8.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/318Lyngby
Egill Jacobsen: Komposition i rødt, Cagnes 1947. Sign. på bagsiden E.J. 47. Olie på lærred. 92 x 70.
Vurdering :
600.000 DKK -
924/319Lyngby
Asger Jorn: "L'irrationel incliné", 1970. Sign. Jorn. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
1.200.000 DKK -
924/322Lyngby
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
924/325Lyngby
Vurdering :
750.000 DKK -
924/326Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, 1974-75 Sign. MB. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
30.000 DKK -
924/328Lyngby
Pierre Alechinsky: "Les inondés", 1959. Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
2.000.000–2.300.000 DKK -
924/332Lyngby
Pierre Alechinsky: "Sur le terrain", 2010. Sign. Alechinsky samt sign. på blændrammen Alechinsky. Tempera og tusch på papir monteret på lærred. 75 x 106.
Vurdering :
375.000–450.000 DKK -
924/334Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 61. Olie på lærred. 41 x 33.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
924/336Lyngby
Asger Jorn: "Miss Stake", 1965. Sign. Jorn 65 samt sign. på bagsiden Jorn 65 med titel. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK -
924/340Lyngby
Henry Heerup: "Kosmos". Sign. Heerup 1976. Olie på plade. 116 x 232.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/341Lyngby
Egill Jacobsen: Maskebillede. Sign. på bagsiden E.J. 84. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
60.000 DKK -
924/344Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, 1943. Sign. Asger J 43 samt sign. på bagsiden Asger Jørgensen 43. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
1.000.000 DKK -
924/347Lyngby
Corneille: "Terre africaine". Sign. Corneille 58 samt sign. på bagsiden Corneille 58 med titel. Olie på lærred monteret på pap. 17 x 22.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
924/348Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, Hjarnø, 1948. Sign. Jorn. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
475.000–575.000 DKK -
924/355Lyngby
Karel Appel: Uden titel, 1975. Sign. Appel 75. Akryl på papir monteret på lærred. 56 x 77.
Vurdering :
75.000 DKK -
924/356Lyngby
Corneille: "Le Pyjama rayé". Sign. Corneille 86; sign. på bagsiden Corneille med titel og årstal. Akryl på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/360Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Asger J. 41. Tusch på papir. Bladstørrelse 38 x 28.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/363Lyngby
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel 75. Olie på lærred. 84 x 68.
Vurdering :
300.000–375.000 DKK -
924/365Lyngby
Asger Jorn: "Tre Aganakker". Betegnet på blændrammen Asger Jorn 1950 med titel. Olie på lærred. 55 x 45.
Vurdering :
350.000–450.000 DKK -
924/366Lyngby
Corneille: "Les trois nuages". Sign. Corneille 86; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK -
924/368Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Lykkelige dage"/ "Happy days". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 1991. Olie på lærred. 102 x 82.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK -
924/371Lyngby
Christine Swane: Vej mellem træer. Sign. CSw 1948; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 62,5 x 76.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/372Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Gul kande og rød krukke. Sign. på bagsiden VL 44. Olie på lærred. 46 x 36.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK -
924/374Lyngby
Jens Adolf Jerichau: "Harlekin og Kolumbine", Paris 1916. Sign. Jerichau. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
100.000 DKK -
924/379Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: "Opstilling". Sign. på bagsiden VL 46. Olie på lærred. 81 x 62.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK -
924/382Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: "Opstilling. Sort dunk, hvid vase, kannelleret glas. Blå baggrund", 1931. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
924/390Lyngby
Erik Raadal: "Høstlandskab, Gjern". Sign. E.R-29-30. Olie på lærred monteret på plade. 78 x 130.
Vurdering :
50.000 DKK -
924/391Lyngby
Einar Wegener/Lili Elbe: Parti fra Frederiksberg Slot. Sign. E. Wegener 1911. Olie på lærred. 74 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/392Lyngby
Jens Søndergaard: "Skrænter ved havet". Sign. Jens Søndergaard 53. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/394Lyngby
Jens Søndergaard: Landskab, Thy, ca 1922. Utydeligt sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 61 x 77.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/399Lyngby
Jean Dewasne: "Voir, c'est posséder", No. 112. Sign. J. Dewasne 1949. Olie på lærred. 65 x 92.
Vurdering :
75.000 DKK -
924/405Lyngby
Wilhelm Freddie: "Portræt af Richard Wagner No. I". Sign. Freddie 1961, samt på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 66.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/406Lyngby
Wilhelm Freddie: "Ilden, sansernes og de enkelte fænomeners verden", 1951. Sign. Freddie 51. Olie på lærred. 49 x 41.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/408Lyngby
Wifredo Lam: Uden titel. Sign. monogram, St. Gallen 78. Pastel på papir. Bladstørrelse 42 x 29,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/412Lyngby
Kurt Trampedach: Ansigt. Sign. Trampedach. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/416Lyngby
Poul Anker Bech: "Vintertogt", 2005. Sign. Bech samt sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 132 x 210.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
924/420Lyngby
Arne Haugen Sørensen: "Ikaros fald". Sign. A. Haugen Sørensen 95. Akryl på lærred. 200 x 200.
Vurdering :
150.000 DKK -
924/421Lyngby
James Brown: Uden titel. Sign. på bagsiden James Brown 2003 (X03.OM.11). Olie på lærred. 38 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/422Lyngby
James Brown: Uden titel. Sign. på bagsiden James Brown 2003 (X03.OM.07). Olie på lærred. 38 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/434Lyngby
Richard Mortensen: "To the End of Love. Polsk opsang", 1985. Sign. på bagsiden Richard MortenZEN, 12.IX.85. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
50.000 DKK -
924/437Lyngby
Bengt Lindström: Figur i grønt og gult. Sign. Lindström. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
35.000–45.000 DKK -
924/443Lyngby
Michael Goldberg: Uden titel. Sign. Goldberg 87. Mixed media på papir. Bladstørrelse 59,5 x 49,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/444Lyngby
Walasse Ting: Liggende kvinde med blomster. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 23 x 30.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/445Lyngby
Walasse Ting: Kvinde med vandmelon. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 47 x 38. Monteret i plexglas kasse.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/446Lyngby
Walasse Ting: "Kiss me". Sign. på bagsiden Ting 1985 med titel. Akryl på lærred. 50 x 68.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/447Lyngby
Walasse Ting: To kvindeportrætter med blomster. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 58.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/448Lyngby
Walasse Ting: Kvindeportræt. Sign. med kunstnerens røde stempel. Tusch på papir. Lysmål 58 x 42.
Vurdering :
35.000–45.000 DKK