924/356Lyngby
Corneille: "Le Pyjama rayé". Sign. Corneille 86; sign. på bagsiden Corneille med titel og årstal. Akryl på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/358Bredgade
Pierre Alechinsky: "Non coupable". Sign. Alechinsky 1992 samt sign. på bagsiden Alechinsky med titel og datering. Akryl på papir monteret på lærred. 136 x 75.
Vurdering :
375.000–450.000 DKK -
924/359Bredgade
Karel Appel: Figurer. Sign. K. Appel 49. Tusch på papir. Bladstørrelse 25 x 19.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/360Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Asger J. 41. Tusch på papir. Bladstørrelse 38 x 28.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/361Bredgade
Corneille: "Jardin", 1951. Sign. Corneille 51. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
850.000–1.000.000 DKK -
924/362Bredgade
Carl-Henning Pedersen: "De tre, gul-rødt-sort". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Bourgogne 1962. Olie på lærred. 93 x 98.
Vurdering :
150.000 DKK -
924/363Lyngby
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel 75. Olie på lærred. 84 x 68.
Vurdering :
300.000–375.000 DKK -
924/364Bredgade
Constant: Figurkomposition, 1951. Sign. Constant 51. Gouache på papir. 36 x 44.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK -
924/365Lyngby
Asger Jorn: "Tre Aganakker". Betegnet på blændrammen Asger Jorn 1950 med titel. Olie på lærred. 55 x 45.
Vurdering :
350.000–450.000 DKK -
924/366Lyngby
Corneille: "Les trois nuages". Sign. Corneille 86; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK -
924/367Bredgade
Karel Appel: "The Archer Serie", 1989. Sign. Appel. Olie på lærred. 40 x 51.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK -
924/368Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Lykkelige dage"/ "Happy days". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 1991. Olie på lærred. 102 x 82.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK -
924/369Bredgade
Gustaf Munch-Petersen: Uden titel. Sign. GM-P 35. Gouache på papir. Lysmål 59,5 x 48.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
924/370Bredgade
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. v. b.-p. - 34. Tusch på papir. Bladstørrelse 42,5 x 52.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/371Lyngby
Christine Swane: Vej mellem træer. Sign. CSw 1948; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 62,5 x 76.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/372Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Gul kande og rød krukke. Sign. på bagsiden VL 44. Olie på lærred. 46 x 36.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK -
924/374Lyngby
Jens Adolf Jerichau: "Harlekin og Kolumbine", Paris 1916. Sign. Jerichau. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
100.000 DKK -
924/377Bredgade
Olaf Rude: Udsigt fra kunstnerens atelier, Allinge, Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 75 x 93.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/379Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: "Opstilling". Sign. på bagsiden VL 46. Olie på lærred. 81 x 62.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK -
924/381Aarhus
Knut Lundström: Uden titel (Unge elskende), ca. 1941. Sign. Knut Lundström; betegnet på bagsiden 'Knut Lundström, Ravnehöj, Vedbæk". Olie på lærred. 162 x 114.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/382Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: "Opstilling. Sort dunk, hvid vase, kannelleret glas. Blå baggrund", 1931. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
924/383Bredgade
Paul Gauguin: Drenge portræt. Usign. Gouache på papir monteret på pap. 18 x 12. Uindrammet.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/384Bredgade
Emil Nolde: Schweizer Landschaft (Sils?), sidst 1920erne. Sign. Nolde. Akvarel på papir. Bladstørrelse 34 x 44.
Vurdering :
500.000–700.000 DKK -
924/385Bredgade
Niels Lergaard: Opstilling. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/386Bredgade
Niels Lergaard: "Landskab, aften i Spællingemosen", Bornholm 1976. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/387Bredgade
Niels Lergaard: "Hvilende kvinde", 1976. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 83 x 113.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/388Bredgade
Niels Lergaard: "Kalve ved sort fodmur", 1972. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 92 x 104.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/389Bredgade
Niels Lergaard: "Salenevej ved Gudhjem", Bornholm 1980. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 65 x 80.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/390Lyngby
Erik Raadal: "Høstlandskab, Gjern". Sign. E.R-29-30. Olie på lærred monteret på plade. 78 x 130.
Vurdering :
50.000 DKK -
924/391Lyngby
Einar Wegener/Lili Elbe: Parti fra Frederiksberg Slot. Sign. E. Wegener 1911. Olie på lærred. 74 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/392Lyngby
Jens Søndergaard: "Skrænter ved havet". Sign. Jens Søndergaard 53. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/394Lyngby
Jens Søndergaard: Landskab, Thy, ca 1922. Utydeligt sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 61 x 77.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/395Bredgade
Edvard Weie: "Klipperne i brænding" ("En maler ser på sit motiv"), Christiansø 1917. Sign. E.W. Olie på lærred. 66 x 85.
Vurdering :
150.000 DKK -
924/396Bredgade
Jens Søndergaard: Spadserende figur i landskab. Usign. Olie på lærred. 116 x 137.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/398Bredgade
Kurt Trampedach: Gående mand (Selvportræt). Usign. Olie og mixed media på papir monteret på lærred. 124 x 87.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/399Lyngby
Jean Dewasne: "Voir, c'est posséder", No. 112. Sign. J. Dewasne 1949. Olie på lærred. 65 x 92.
Vurdering :
75.000 DKK -
924/401Bredgade
Poul Anker Bech: "På Dybbøl Banke", 1993. Sign. Bech. Olie på lærred. 54 x 62.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/402Bredgade
Poul Anker Bech: "Tavse vidner", 1994. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 132.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
924/404Bredgade
Per Kirkeby: "Au crepuscule ou Lunoir", 1978-79. Sign. med titel og datering. Olie og oliekridt på lærred. 97 x 118.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
924/405Lyngby
Wilhelm Freddie: "Portræt af Richard Wagner No. I". Sign. Freddie 1961, samt på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 66.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/406Lyngby
Wilhelm Freddie: "Ilden, sansernes og de enkelte fænomeners verden", 1951. Sign. Freddie 51. Olie på lærred. 49 x 41.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/407Bredgade
Dieter Roth, Björn Roth: Uden titel. Sign. 'Fyrir BÖ Dieter R Basel 88'; 'Og svo fyrir Hönnu des 2017 BR'. Akryl på papir. 56 x 41.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/408Lyngby
Wifredo Lam: Uden titel. Sign. monogram, St. Gallen 78. Pastel på papir. Bladstørrelse 42 x 29,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/410Bredgade
Ole Ahlberg: Uden titel, 2001. Sign. Ole Ahlberg 01. Olie på lærred. 41 x 35.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/411Bredgade
Gina Pellón: "L'homme il son double", 1978. Sign. Pellón 78; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 129 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/412Lyngby
Kurt Trampedach: Ansigt. Sign. Trampedach. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/414Bredgade
Günther Förg: Uden titel. Sign. på bagsiden Förg 93. Akryl på bly. Monteret på plade. 60 x 40.
Vurdering :
250.000–400.000 DKK -
924/415Bredgade
Poul Anker Bech: Pilot. Sign. Bech. Olie på lærred. 120 x 138. Med kurvet venstre kant.
Vurdering :
200.000 DKK -
924/416Lyngby
Poul Anker Bech: "Vintertogt", 2005. Sign. Bech samt sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 132 x 210.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
924/417Bredgade
Wonga Marc Mancoba: Uden titel. Sign. på bagsiden Wonga Marc Mancoba. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/418Bredgade
Günther Förg: Uden titel. Sign. på bagsiden Förg 94. Akryl på bly. Monteret på plade. 60 x 40.
Vurdering :
250.000–400.000 DKK -
924/419Bredgade
Jean Messagier: "Descente chaude", 1962. Sign. Jean Messagier; samt sign. på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 130.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/420Lyngby
Arne Haugen Sørensen: "Ikaros fald". Sign. A. Haugen Sørensen 95. Akryl på lærred. 200 x 200.
Vurdering :
150.000 DKK -
924/421Lyngby
James Brown: Uden titel. Sign. på bagsiden James Brown 2003 (X03.OM.11). Olie på lærred. 38 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/422Lyngby
James Brown: Uden titel. Sign. på bagsiden James Brown 2003 (X03.OM.07). Olie på lærred. 38 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/423Bredgade
Maja Lisa Engelhardt: "Vinge", 1997. Sign. MLE 97; med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 108 x 58.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/424Bredgade
Jean Miotte: "Par Egard". Sign. Miotte. Olie på lærred. 60 x 81.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/425Bredgade
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 61; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 146.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/426Bredgade
Vurdering :
25.000–40.000 DKK -
924/427Bredgade
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/428Bredgade
Minjung Kim: "Red light". Stemplet og sign. Kim 2000. Mixed media på papir monteret på lærred. 75 x 114.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/429Bredgade
Elias Hjörleifsson, Olafur Eliasson: "The wave moving on the sea between Greenland and Iceland", 1999. Sign. Tusch på skumkarton. Bladstørrelse 40 x 29.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK