924/291Bredgade
Stephen Gilbert: Uden titel, ca. 1948-49. Usign. Mixed media på plade. 21,5 x 15.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/292Bredgade
William Gear: Uden titel. Sign. Gear 48. Mixed media på papir. 29 x 49.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/293Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, ca. 1944-45. Usign. Olie på plade indrammet med krydsfiner. 9 x 6,5. Lysmål 7,5 x 5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/294Lyngby
Jean-Michel Atlan: Fantasidyr, 1948. Sign. Atlan. Pastel på papir. Lysmål 49 x 63.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/295Bredgade
Pierre Alechinsky: "Jardin Public", 1950. Sign. Alechinsky 50. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 17 x 22.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
924/296Bredgade
Carl-Henning Pedersen: Maskefigur. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1939. Olie på træplade. Bemalet recto et verso. Lysmål 73,5 x 43,5.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK -
924/297Bredgade
Asger Jorn: "Gofs-Pof". Sign. Asger J. 43. Olie på lærred. 83,5 x 100.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK -
924/299Lyngby
Asger Jorn: "Tron, I", 1937. Sign. Ager J. 37 og Asger Jørgensen samt sign. på bagsiden Asger J med datering. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
924/300Lyngby
Asger Jorn: Aganakker. Sign. Asger Jorn 50. Akvarel på papir. Bladstørrelse 26 x 40.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
924/301Bredgade
Karel Appel: Figurkomposition, 1951. Sign. CK Appel. Gouache på papir. 40 x 49.
Vurdering :
375.000–525.000 DKK -
924/302Bredgade
Anton Rooskens: "Kop". Sign. Rooskens 73, opus No. 573; titel på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/303Lyngby
Pierre Alechinsky: "Sur feuille volante". Sign. Alechinsky 1990. Akvarel på papir. Bladstørrelse 44 x 53.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/304Bredgade
Corneille: "Les insectes en délire". Sign. Corneille 47. Olie på lærred. 85 x 65.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK -
924/305Lyngby
Pierre Alechinsky: "Blitz-Krieg". Sign. Alechinsky III 50. Gouache på papir. Lysmål 35 x 44.
Vurdering :
200.000 DKK -
924/306Lyngby
Christian Dotremont: "Envie de ne plus écrire ....". Sign. Dotremont 1975. Tusch på papir. Bladstørrelse 91 x 66.
Vurdering :
225.000–375.000 DKK -
924/307Lyngby
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Jorn 69. Gouache på papir. Lysmål 30 x 46.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/308Bredgade
Karel Appel: Figurkomposition, ca. 1969. Sign. Appel. Olie på lærred. 81 x 54
Vurdering :
400.000 DKK -
924/310Lyngby
Ejler Bille: Uden titel. Sign. på bagsiden Ejler Bille Haute de Cagnes 1947. Olie på lærred. 85 x 60.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK -
924/311Lyngby
Pierre Alechinsky: "Fête d'Ensor". Sign. Alechinsky VI 1963. Olie på lærred. 134 x 138.
Vurdering :
1.500.000 DKK -
924/312Bredgade
Erik Ortvad: Uden titel, 1943. Sign. på bagsiden Erik Ortvad med datering. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/313Lyngby
Asger Jorn: "Didaska. III", 1945 Sign. Jorn 45 samt sign. på bagsiden Jorn 1945. Olie på lærred. 43 x 31.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
924/314Lyngby
Asger Jorn: Komposition. Sign. Jorn 56. Tusch, akvarel, gouache og collage på papir. 48,5 x 69.
Vurdering :
150.000 DKK -
924/315Bredgade
Asger Jorn: "Allysloper", 1961. Sign. Jorn; sign. og dateret på bagsiden. Olie og lakmaling på lærred. 27 x 22.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
924/316Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, 1953. Sign. Jorn. Tempera på malerplade monteret på masonit. 100 x 138.
Vurdering :
1.500.000–2.000.000 DKK -
924/317Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Asger J. (utydelig datering). Akvarel på papir. Bladstørrelse 11 x 8.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/318Lyngby
Egill Jacobsen: Komposition i rødt, Cagnes 1947. Sign. på bagsiden E.J. 47. Olie på lærred. 92 x 70.
Vurdering :
600.000 DKK -
924/319Lyngby
Asger Jorn: "L'irrationel incliné", 1970. Sign. Jorn. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
1.200.000 DKK -
924/320Bredgade
Corneille: "Dépouillement". Sign. Corneille 49; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 100.
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK -
924/321Bredgade
Egill Jacobsen: "Savanne". Sign. på bagsiden E.J. 72. Olie på lærred. 100 x 74.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
924/322Lyngby
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
924/324Bredgade
Pierre Alechinsky: "La déroute", 1962. Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden Alechinsky XI 1962. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK -
924/325Lyngby
Vurdering :
750.000 DKK -
924/326Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, 1974-75 Sign. MB. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
30.000 DKK -
924/327Bredgade
Carl-Henning Pedersen: "Eva and the apple II". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen, Molesmes 1986. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK -
924/328Lyngby
Pierre Alechinsky: "Les inondés", 1959. Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
2.000.000–2.300.000 DKK -
924/329Bredgade
Henry Heerup: "Kat med gudinde". Sign. Heerup 84. Olie på plade. 86 x 83.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/330Bredgade
Corneille: "Le nouvel envol de l'oiseau". Sign. Corneille 20-3-70. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
225.000–375.000 DKK -
924/332Lyngby
Pierre Alechinsky: "Sur le terrain", 2010. Sign. Alechinsky samt sign. på blændrammen Alechinsky. Tempera og tusch på papir monteret på lærred. 75 x 106.
Vurdering :
375.000–450.000 DKK -
924/333Bredgade
Egill Jacobsen: Komposition i grønt, 1946. Sign. på bagsiden E.J. 46. Olie på lærred. 77 x 65.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
924/334Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 61. Olie på lærred. 41 x 33.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
924/335Bredgade
Egill Jacobsen: "Landskab", 1982. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 42 x 65.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/336Lyngby
Asger Jorn: "Miss Stake", 1965. Sign. Jorn 65 samt sign. på bagsiden Jorn 65 med titel. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK -
924/337Bredgade
Anton Rooskens: "Figures in landscape", 1972, No. 483. Sign. Rooskens 72 samt sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/338Bredgade
Carl-Henning Pedersen: "Stående figur og fugle". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen, Molesmes 1991 med titel. Olie på lærred. 205 x 159.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK -
924/339Bredgade
Henry Heerup: Uden titel. Sign. Heerup 1978. Olie på krydsfinér. 41 x 110.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/340Lyngby
Henry Heerup: "Kosmos". Sign. Heerup 1976. Olie på plade. 116 x 232.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/341Lyngby
Egill Jacobsen: Maskebillede. Sign. på bagsiden E.J. 84. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
60.000 DKK -
924/342Bredgade
Pierre Alechinsky: "La fête de l'impopulaire". Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden Alechinsky 1963 med titel. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
250.000–400.000 DKK -
924/344Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, 1943. Sign. Asger J 43 samt sign. på bagsiden Asger Jørgensen 43. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
1.000.000 DKK -
924/345Bredgade
Mogens Balle: "Red Wedding". Sign. MB 1963. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/346Bredgade
Theo Wolvecamp: Uden titel. Sign. på bagsiden Wolvecamp. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/347Lyngby
Corneille: "Terre africaine". Sign. Corneille 58 samt sign. på bagsiden Corneille 58 med titel. Olie på lærred monteret på pap. 17 x 22.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
924/348Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, Hjarnø, 1948. Sign. Jorn. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
475.000–575.000 DKK -
924/349Bredgade
Ejler Bille: "Okker-blaat-hvidt-grønt", Vejby Strand 1964. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 59 x 51.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/350Bredgade
Karel Appel: Uden titel, 1959. Sign. Appel 59. Gouache og akvarel på papir monteret på lærred. 49 x 63.
Vurdering :
300.000–375.000 DKK -
924/352Bredgade
Karel Appel: "Red Smile", 1964. Sign. Appel. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK -
924/353Bredgade
Egill Jacobsen: Maskebillede, ca. 1962. Usign. Olie på lærred. 66 x 46.
Vurdering :
100.000 DKK -
924/354Bredgade
Mogens Balle: "Dæmoner i elfenbensort", 1976. Sign. MB; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 162.
Vurdering :
125.000 DKK -
924/355Lyngby
Karel Appel: Uden titel, 1975. Sign. Appel 75. Akryl på papir monteret på lærred. 56 x 77.
Vurdering :
75.000 DKK -
924/356Lyngby
Corneille: "Le Pyjama rayé". Sign. Corneille 86; sign. på bagsiden Corneille med titel og årstal. Akryl på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/358Bredgade
Pierre Alechinsky: "Non coupable". Sign. Alechinsky 1992 samt sign. på bagsiden Alechinsky med titel og datering. Akryl på papir monteret på lærred. 136 x 75.
Vurdering :
375.000–450.000 DKK