924/139Bredgade
Kinesisk export chatol af sort lak og sortmalet træ med forgyldt dekoration. Canton (Guangzhou) syd Kina, ca. 1740. H. 230. B. 115. D. 66.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
924/140Bredgade
Et sjældent George I chatol af sort lak og sortmalet træ med forgyldt dekoration. Ca. 1720. H. 216. B. 106. D. 63.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/141Bredgade
George II spejl i ramme af forgyldt træ, originalt glas. England, 18. årh.s midte. H. 100. B. 52.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/142Bredgade
Indo-portugisisk bordkabinet af træ indlagt med elfenben. Gujerat eller Sind, ca. 1700. H. 36,5. B. 54. D. 40.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/143Lyngby
Tysk renæssance lågkrus af forgyldt sølv. Mester Claus Sülssen II, Hamborg 1635-1662. Vægt 1.028 g. H. 24 cm.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/144Bredgade
Et stort George II spejl i ramme af forgyldt træ. C. 1730 og senere. H. 130. B. 74.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/145Bredgade
George II chatol med vitrine overdel. Ca. 1730. H. 200. B. 101. D. 58.
Vurdering :
20.000 DKK -
924/146Bredgade
George III linnedskab af sort træ dekoreret med forgyldt Chinoiserie. England, 18. årh.s slutning. H. 208. B. 125. D. 60.
Vurdering :
20.000 DKK -
924/147Bredgade
Joseph Williamson, London: Engelsk lygteur i kasse af ibenholt og sortmalet træ. . England, 17. årh.s slutning. H. 40. B. 26,5. D. 18.
Vurdering :
20.000 DKK -
924/148Bredgade
Ulriksholm slot: Stor dansk Barok kiste med buet låg, beklædt med rødt læder og beslag af forgyldt metal. 17. årh.
Vurdering :
20.000 DKK -
924/149Lyngby
Stor barok lysekrone af Böhmisk glas. Sammensat af forskellige dele, 18. årh.s første halvdel. H. 140. Diam. 95.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/150Bredgade
Svensk spejl i Burchard Precht stil. Elementer fra 18. årh.s første tredjedel og senere kombineret. H. 100. B. 43.
Vurdering :
15.000 DKK -
924/151Lyngby
Sjældent stort Fransk Rokoko langbord af nøddetræ, sarg udskåret på slle sider med rocailler og bladværk, cabriole ben. 18. årh.s midte. H. 76. L. 314. B. 72.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK -
924/152Lyngby
Burchard Precht, tilskrevet: Et par svenske barok lampetspejle af forgyldt bly og metal, hver med en lysarm. 18. årh. H. 44. B. 24. (2)
Vurdering :
20.000 DKK -
924/153Lyngby
Dansk barok lågkrus af sølv. Mester Gert Clausen, Viborg ca. 1660. Vægt 366 g. H. 12 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/154Lyngby
Dansk barok lågkrus af sølv. Mester Morten Stilcke, København 1691. Vægt 744 g. H. 18,5 cm. (2)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/155Lyngby
Dansk tidligt barok lågkrus af sølv. Mester Anders Nielsen, København ca. 1664. Vægt 934 g. H. 17,5 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/156Lyngby
Dansk barok lågkrus af drevet sølv. Mester Thore Sørensen, Aalborg 1704-1732. Vægt 890 g. H. 19 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/157Lyngby
Dansk barok lågkrus af punslet sølv. Mester Dionis Willadsen, Næstved 1663-1693. Vægt 671 g. H. 15,5 cm.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
924/158Bredgade
Antikt Heriz tæppe, Nordvest Persien. Stiliseret medaljondesign med stor dekorativ udstråling. Ca. 1900. 490 x 325.
Vurdering :
125.000 DKK -
924/159Lyngby
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. 20. årh.s begyndelse. 422 x 350.
Vurdering :
60.000 DKK -
924/160Bredgade
Antikt Heriz tæppe, Nordvest Persien. Gentagelsesmønster med store rosetter, palmetter og bladværk. 20. årh.s begyndelse. 269 x 224.
Vurdering :
40.000 DKK -
924/161Lyngby
Et par tidlige danske barok stager af sølv. Mester Christen Jensen, København 1713. Vægt 606 g. H. 18 cm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/162Lyngby
Et par tidlige danske barok stager af sølv. Mester Johan Hieronimus Weischer, Viborg ca. 1700. H. 15 cm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/163Lyngby
Et par danske barok stager af sølv. Mester Johan Henrich Mundt, København 1726. Vægt 451 g. H. 12,5 cm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/164Lyngby
Svensk barok lågkrus af sølv. Mester Didrik Hansson Hysing, Stockholm 1676-1701. Vægt 920 g. H. 16 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/165Bredgade
Tysk rokoko bordur med repetion. 18. årh.s midte. H. 60. B. 34. D. 16.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/166Bredgade
Fransk Régence kommode af nøddetræ. Paris, 18. årh.s begyndelse. H. 82. B. 212. D. 62.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/167Lyngby
Flamsk barok kabinetskab af ibenholt og sortmalet træ. Senere underdel på snoede ben. 18. årh.s begyndelse. H. 162. B. 148. D. 52.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/168Lyngby
Et par barok stager af sølv. Mester Jens Sander Schouw, København 1777. Vægt 737 gr. H. 19 cm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/169Lyngby
Et par danske to-armede barok kandelabre af sølv. Mester Jens Nielsen Randers, København 1749. H. 31 cm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/170Bredgade
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. Ca. 1900. 446 x 344.
Vurdering :
125.000 DKK -
924/171Lyngby
Dansk regence tedåse af sølv. Mester Axel Johannes Krøyer, København 1734. Vægt 252 g. H. 8,5 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
924/172Lyngby
Dansk renæssance øreskål af sølv. Mester Hans Thuresen, Aalborg ca. 1672. Vægt 202 g. H. 7 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
924/173Lyngby
Dansk barok jagtflaske af sølv. Mester David Stilcke, København 1701. Vægt 268 g. H. 14 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/175Bredgade
A Store Kongensgade blue and white faience tray/plaque, signed B underscore. 50 x 33.5 cm. In a fitted Rococo style fruitwood table.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/176Bredgade
Mathias Ortmann, tilskrevet: Dansk rokoko kommode. 18. årh.s midte. H. 77. B. 73. D. 46.
Vurdering :
20.000 DKK -
924/177Bredgade
Mathias Ortmann, tilskrevet: Dansk Rokoko kommode. 18. årh.s midte. H. 85. B. 73. D. 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/178Lyngby
Dansk tête-a-tête rokoko thekande af sølv. Mester Søren Jensen Klitgaard, København 1757. H. 14,5 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
924/179Lyngby
Dansk rokoko kaffekande af sølv. Mester Christian Hosøe, København 1777. Vægt (inkl. hank) 972 g. H. 29 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/180Lyngby
Et par danske rokoko stager af sølv. Mester Gerhard Hass, København 1768. Vægt 522 g. H. 19 cm. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
924/181Lyngby
Dansk rokoko chokoladekande af sølv. Mester Andreas Larsen, København 1767. H. 23 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
924/182Lyngby
Stort dansk regence form serveringsfad af sølv. Svend Toxværd, København 1960'erne. Vægt B. 47 cm. L. 70,5 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/183Bredgade
Monogramsigneret Hereke helsilke tæppe, Tyrkiet. Stavmedaljon på åben blå bund. Ca. 1,21 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 180 x 129.
Vurdering :
15.000 DKK -
924/184Bredgade
Et sydtysk eller østrigsk rokoko tabernakel chatol af bemalet og forgyldt træ. Mid-18. årh. H. 192. B. 120. D. 66.
Vurdering :
40.000 DKK -
924/185Bredgade
Mathias Ortmann, tilskrevet: Dansk rokoko kommode. 18. årh.s midte. H. 86. B. 83. D. 53.
Vurdering :
20.000 DKK -
924/186Lyngby
Isfahan tæppe, Persien. "De fire årstider". Ca. år 2000. Sjælden kvadratisk størrelse. B. 407. L. 424.
Vurdering :
100.000 DKK -
924/187Bredgade
Et par italienske rokoko lampetspejle af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 88. B. 48. (2)
Vurdering :
15.000 DKK -
924/188Bredgade
Tysk rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 79. B. 77. D. 54.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
924/189Bredgade
Mathias Ortmann, tilskrevet: Dansk rokoko kommode. 18. årh.s midte. H. 79. B. 66. D. 50.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/190Lyngby
Barok tøndeformet rejsebæger af forgyldt sølv. Mester Jeremias Riederer, Augsburg 1670-1674. H. 15,5 cm. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
924/191Lyngby
Dansk sen rokoko serveringsskål af forgyldt sølv. Mester Fridrich Mørch, København 1786. Vægt 1.071 g. L. 38 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/192Bredgade
Et par rokoko spejle med rester af original bemaling og forgyldning. Nordtyskland, 18. årh.s midte. H. 107. B. 42. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/193Bredgade
Stort tysk rokoko chatol af nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 231. B. 119. D. 62.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/194Lyngby
Antikt Karabagh tæppe, Kaukasus. Gentagelsesmønster med 1700-tals forskudte polykrome skjoldlignende lotus palmetter. Ca. 1910. 296 x 127 cm. 296 x 127.
Vurdering :
30.000 DKK -
924/195Lyngby
Antikt Yomut hovedtæppe, Turkmenien. Design med diagonale rækker med Kepse güls. Afslutninger med forskellige skørter i begge ender. 19. årh. 272 x 159.
Vurdering :
15.000 DKK -
924/196Bredgade
Samuel Bomansson: Et par signerede svenske rokoko spejle af forgyldt træ. Begge stemplet 'SB' og med Stockholm hallstempel 177*. H. 111. B. 44.
Vurdering :
40.000–45.000 DKK -
924/197Bredgade
Signeret Hereke silke- og metaltrådstæppe, Tyrkiet. Nichedesign. Ca, 1,32 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 112 x 85.
Vurdering :
12.000 DKK -
924/198Lyngby
Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Design med sammenhængende trappeheksagoner afsluttende med egyptiske/persiske sol/royale emblemer. 19. årh. 253 x 115 .
Vurdering :
20.000 DKK -
924/199Lyngby
Signeret Sadegh Seirafian Isfahan tæppe, Persien/Iran. Ca. 1 mio. kn. pr. m2.(10 x 10 pr. cm2). Ca. 1960. 151 x 268.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/200Lyngby
Stort dansk Louis XVI chatol af mahogni. Ca. 1790. H. 260. B. 125. D. 60.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK