924/1Lyngby
Thorald Brendstrup: Munke arbejdende i en klosterhave. Sign. monogram. Olie på papir. 19 x 26.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/2Lyngby
Jørgen Roed: Italiensk landskab. Ca. 1838. Sign. monogram. Olie på papir monteret på lærred. 30 × 40.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/3Lyngby
Constantin Hansen: "Kirken S. Pietro i Citta Segni". 1836. Sign. C. H. Citta Segni. Olie på papir. 25 x 36.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/4Lyngby
Anders Lunde: Parti fra Tiberen i Rom. Sign. A. Lunde Rom. Olie på lærred. 36 x 54.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/5Lyngby
Anton Melbye: Fiskere på stranden. Sign. Anton Melbye 1850. Olie på lærred. 41 x 60.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/6Lyngby
Thorald Brendstrup: Napolibugten med udsigt til Vesuv. Senere betegnet monogram. Olie på lærred. 42 x 66.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/7Lyngby
P. C. Skovgaard: Parti fra Tisvilde Strand. 1836. Usigneret. Olie på malepap. 19,5 x 29,5.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/8Lyngby
P. C. Skovgaard: Parti fra Møns Klint. Usigneret. Dateret 12. Juni 1850. Olie på lærred. 35,5 × 44,5.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/9Lyngby
Martinus Rørbye: "Pergola ved kapucinerklostret i Amalfi". Dateret Amalfi 1835. Olie på papir. 35 x 50.
Vurdering :
800.000–1.000.000 DKK -
924/10Lyngby
Johan Thomas Lundbye: "Møllebakken ved Kallundborg". Sign. monogram 47. Olie på lærred. 37 x 55.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK -
924/11Lyngby
Johan Thomas Lundbye: "Køer paa aaben Mark. Regndag". Sign. monogram 47. Olie på lærred. 41 x 53.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/12Lyngby
Wilhelm Marstrand: "En Gedevogter, som sælger Melk". Sign. Marstrand Rom 1840. Olie på lærred. 67 x 74.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK -
924/13Lyngby
Johan Thomas Lundbye: "Bugt ved Kallundborg Fjord ved Asnæs Skov". Sign. Olie på lærred. 96 x 127.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK -
924/14Lyngby
C. W. Eckersberg: "Situation ved Rhinstrømmen". Sign. E. 1810. Olie på lærred. 47 x 59.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK -
924/15Lyngby
Heinrich Hansen: "Parti af Vesterport under Nedbrydningen". Sign. H.H. 59. Olie på lærred. 42 x 63.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
924/16Lyngby
C. A. Jensen: Portræt af komponisten Weyse (1774-1842). Sign. Jensen 1835. Olie på lærred. 26,5 x 22.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/17Lyngby
C. A. Jensen: Portræt af grevinde Frederikke Marie Danneskiold Samsøe. Sign. C.A. Jensen 1826. Olie på lærred. 24 x 19,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/18Lyngby
Wilhelm Marstrand: Portræt af Augusta Marie Hall. Sign. monogram 1860. Kul og hvidkridt på papir. Lysmål 61 x 48.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/19Lyngby
Wilhelm Bendz: Portræt af Jonas Collin (1776-1861). Usigneret. Olie på lærred. 48 x 43.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/20Lyngby
Ditlev Blunck: Selvportræt som 46-årig. Sign. Blunck Wien 1844. Olie på lærred monteret på malepap. 22 x 19.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
924/21Lyngby
Wilhelm Bendz: Portræt af maleren Niels Simonsen. 1829. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 21.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/22Lyngby
Wilhelm Bendz: Portræt af en ung mand med pibe. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 26 x 18.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/23Lyngby
Wilhelm Bendz: Portræt af præst Lauritz (Lars) Bang. Sign. Olie på lærred. 32 x 27.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/24Lyngby
Wilhelm Marstrand: Udsigt fra et vindue i Eckersbergs atelier. Ca. 1829. Usigneret. Olie på lærred. 31 × 23.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK -
924/25Lyngby
Martinus Rørbye: "Tre fiskere i måneskin". Ca. 1828. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 19 x 15.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK -
924/26Lyngby
C. W. Eckersberg: Udsigt mod syd fra Helsingørs Rhed. Sign. E. 1830. Olie på lærred. 56 x 87. Empireramme.
Vurdering :
2.000.000–3.000.000 DKK -
924/27Lyngby
C. W. Eckersberg: Skibsmodel af en smakkejolle. Ca. 1830.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK -
924/28Lyngby
Carl Bille: Parti fra Københavns Havn. Sign. Bille 1856. Olie på lærred. 68 x 102.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/29Lyngby
Wilhelm Marstrand: Dalfolkets Kirkefærd. Olie på papir på lærred. Usign. 36 x 54.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/30Lyngby
C. F. Sørensen: "Sundet imellem Helsingør og Helsingborg". Sign. C. Frederik Sørensen 1859. 154 x 229.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
924/31Lyngby
I. L. Jensen: Purpurfarvet sommerlevkøj. Sign. I.L. Jensen. Olie på malepap. 20 x 14.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/32Lyngby
I. L. Jensen: Grene med blomstrende hvidtjørn og rødtjørn. Sign. I. L. Jensen. Olie på træ. 28 x 38.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/33Lyngby
I. L. Jensen: Opstilling med frugt og valnødder på et fad. Sign. I.L.J. 182[?]. Olie på lærred. 26 x 34.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/34Lyngby
C. F. Sørensen: Fiskere der bjærger garn ud for den svenske kyst. Sign. C. Frederik Sørensen 1858. Olie på lærred. 93 x 131.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/35Lyngby
Fernando Amorsolo: Opstilling. Sign. F. Amorsolo Manila 1935. Olie på lærred monteret på plade. 49 x 66.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
924/36Lyngby
Fernando Amorsolo: Høstarbejdere på vej hjem fra marken. Optrækkende uvejr. Sign. Olie på lærred. 33 x 48.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK -
924/37Lyngby
Fernando Amorsolo: Ung pige ved en flodbred. Sign. F. Amorsolo Manila 1935. Olie på lærred monteret på plade. 51 x 66.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
924/38Lyngby
Alexandr Mikhailovich Gerasimov: Hvide og lilla syrener. Sign. A. Gerasimov 1955. Olie på lærred. 144 x 147.
Vurdering :
1.500.000–2.000.000 DKK -
924/39Lyngby
Laurits Tuxen: "Strandparti, Skagen". Sign. L.T. 31/8 09. Olie på lærred. 46 x 65.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/40Lyngby
Bertha Wegmann: Kornmark. Sign. B. Wegmann 1905. Olie på lærred. 75 x 64.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK -
924/41Lyngby
L. A. Ring: "Strand med Badebro og Badehus ved Hellebæk". Sign. L. A. Ring 90. Olie på lærred. 33 x 51.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/42Lyngby
Christian Clausen: Portræt af kunstneren L. A. Ring. Sign. monogram. Olie på lærred. 19 x 14.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/43Lyngby
Johannes Larsen: “Den grimme Ælling”. Sign. monogram 33. Olie på lærred. 71 x 87.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/44Lyngby
Johannes Larsen: En flok flyvende strømænder over havet. Sign. monogram 26. Olie på lærred. 94 x 130.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
924/45Lyngby
Theodor Philipsen: "Ved vanderhytten. Saltholm". Sign. monogram Saltholm 1915. Olie på lærred. 44 x 132.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
924/46Lyngby
Hugo V. Pedersen: "Asiens stolthed". Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 121,5 x 197.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/47Lyngby
H. A. Brendekilde: Parti fra bakkerne ved Næstved. Sign. Olie på lærred. 48 x 71.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/48Lyngby
Valdemar Schønheyder Møller: “Tordenvejr”. Usigneret. Olie på lærred. 35 × 69.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/49Lyngby
Paul Fischer: En livlig vinterdag ved Vesterbro Passage i København med Rådhuspladsen i baggrunden. Sign. Paul Fischer 1913. Olie på lærred. 85 x 94.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK -
924/50Lyngby
August Schiøtt: "Børn ved Stranden". To soppende børn ved Aalsgaarde i Nordsjælland. Sign. A. Schiøtt. 1887. Olie på lærred. 90 x 117.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/51Lyngby
Carl Bloch: "En Dreng, der fisker". Sign. Carl Bloch 1872. Olie på træ. 27 x 18.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
924/52Lyngby
Anna Ancher: En kone fra Skagen med hvidt hovedlin. Sign. A. A. Olie på træ. 35 x 26.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK -
924/53Lyngby
Anna Ancher: Fiskenettet repareres. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 35 x 45.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
924/54Lyngby
Michael Ancher: En gammel kone og mand fra Skagen siddende ved bordet foran vinduet. Sign. M. A. Olie på træ. 30 x 41.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
924/55Lyngby
P. S. Krøyer: "Fru Marie Krøyer i Haven paa Skagen". Sign. S.K. 22 Juni 1892. Olie på træ. 23 x 33.
Vurdering :
4.000.000–6.000.000 DKK -
924/56Lyngby
Laurits Tuxen: Portrætstudie af kvindelig model fra Bonnats atelier. Sign. L. T. 78. Olie på træ. 26 x 34.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/57Lyngby
P. S. Krøyer: Modelstudie af stående mand. Sign. Krøyer Paris 77. Kul på papir. Lysmål 61 x 46.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/58Lyngby
Michael Ancher: Morgenrøde over heden. Sign. M. A. 95. Olie på lærred. 25 × 43.
Vurdering :
60.000 DKK -
924/59Lyngby
P. S. Krøyer: "Strandstudie. Revlerne i klart månelys". 1884. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK -
924/60Lyngby
Michael Ancher: Fiskere på stranden ved Skagen en stille sommeraften. Sign. M. A. Olie på lærred. 37 x 48.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/61Lyngby
Michael Ancher: Tre fiskere i en båd, forrest fisker og redningsmand Ole Svendsen. Sign. Michael Ancher 94. Olie på lærred. 92 x 135.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK