2450/9565Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Parti fra Silkeborgsøerne. Sign. K. C. From. Olie på lærred. 27 x 35,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9566Lyngby
Thorald Læssøe: Landskab fra Sødring. Sign. T. Læssøe Sødring 1839. Olie på lærred. 24 x 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9567Lyngby
Lorenz Frølich: Portræt af Harald Conradsen (1820-1905). Sign. L. Frøl. Neapel 1849. Bly på papir. 23 x 18.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9568Aarhus
Hans Jørgen Hammer: Parti med to herrer med udsigt til Tiberen og Peters Kirken. Sign. Olie på lærred. 29 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9569Aarhus
Anders Lunde: Parti fra Gurre Sø med kvinde der fodrer gæs. Sign. Olie på papir monteret på lærred. 24 x 32,5.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/9570Lyngby
Carsten Henrichsen: Parti fra Frederiksborg Slot. Sign. monogram 1856. Olie på lærred. 46 x 65,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9572Lyngby
Vilhelm Bissen: Portræt af Hans Hansen (1820-1858). Sign. V. Bissen 3. April 58. Bly på papir. 22 x 14,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9573Lyngby
Georg Emil Libert: Et dansk landskab med børn, der leger nær en dam. Signed G. Emil Libert 64. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9574Lyngby
Vilhelm Kyhn: Lille vej omringet af markblomster. Usigneret. Dateret 1857 på blændrammen. Olie på lærred. 23,5 x 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9575Lyngby
C. W. Eckersberg: Udsigt fra Nyholm mod Københavns Toldbod. Sign. monogram 15. Maj 1826. Bly på papir. Bladstørrelse 13 x 17,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9576Lyngby
Johan Thomas Lundbye: Profilportræt af en ung mand. Usigneret. Senere betegnet monogram samt utydeligt dateret 10 . April 1837. Bly på papir.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9577Lyngby
C. A. Kølle: Portræt af Philip Weilbach (1834-1900). Sign. C. A. Kølle den 8. marts 1862. Bly på papir. 29 x 19.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9578Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Græssende heste og køer på heden. Usigneret. Olie på lærred. 24,5 x 32.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9579Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Kystparti en stille sommerdag med folk på skovtur. Usigneret. Olie på plade. 14 x 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9580Lyngby
C. A. Jensen: Portræt af kunstnerens bror, Peter Jensen (1794-1855). Ca. 1821-1822. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 21.
Vurdering :
2450/9581Lyngby
H. C. Stilling: "Parti ved Strædet la Costa i Verona", 1863. Sign. H. C. S. Verona. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 27 x 17.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9582Lyngby
A. W. Boesen: Kunstnerens selvportræt. Sign. monogram. Bly på papir. 17,5 x 13.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9583Lyngby
I. P. Møller: Marklandskab med udsigt til en landsby. Sign. I. P. Møller. Bly, pen og lavering på papir. Lysmål 16 x 21,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/9584Lyngby
Constantin Hansen: En dansende satyr med fløjte. Betegnet Constantin Hansen. Bly på papir. Bladstørrelse 20,5 x 17,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/9585Lyngby
Dansk maler, 19. årh.s første halvdel: En drikkende herre på en kæmpehøj. Usigneret. Dateret Rom den 25 sept 1824. Olie på lærred. 32 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9586Lyngby
I. L. Jensen, skole: Lyserøde roser. Usigneret. Olie på træ. 14,5 x 19,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9587Lyngby
August Plum: Indgang til en grotte. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 24 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9588Aarhus
Vilhelm Kyhn: "Udsigt fra Puggaards Ejendom i Halland". Sign. V. K. 24/6, 74. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9589Lyngby
O. D. Ottesen: Opstilling med farverige blomster i en vase. Sign. O. D. Ottesen. Olie på træ. 41 x 30,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9590Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Portræt af uniformsklædt herre. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9591Lyngby
Christian Holm: En rygvendt mand og en rygvendt kvinde. Sign. Chr. Holm. Bly og vandfarve på papir. Varierende bladstørrelse. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9592Lyngby
William Hammer: Opstilling med jordbær på en træstub. Sign. W.H. Olie på lærred. 18,5 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/9593Lyngby
Frederik Rohde: To fiskere sidder på stranden og reparerer sejl. Sign. F. R. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 15.5 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9594Lyngby
Harald Jerichau: "Fra den romerske Campagne”. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 15 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9595Lyngby
Ida M. M. Heerfordt: Udsigt mod Frederiksborg Slot. Sign. Ida H. Olie på lærred. 16 x 21,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9596Lyngby
Wilhelm Zillen: To børn leger i et pilekrat. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9597Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En vandringsmand ved en bæk. Usigneret. Olie på træ. 12,5 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9598Aarhus
Holger Roed: Gadeparti med folkeliv. Sign. H. Roed. Akvarel på papir. Lysmål 21 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/9599Aarhus
Martinus Rørbye: Landskab med en mand, der tager et hvil ved en sø. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 20 x 25.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9600Lyngby
Johan Thomas Lundbye: Parti fra Vallekilde Præstegaard. Usigneret. Dateret Vallekilde Præstegaard 3. juli 1836. Pen og lavering på papir. 8,7 x 15,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9601Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9602Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: To studier af et træ. Usigneret. Dateret Feb. 1818. Pen og lavering på papir. 22 x 18. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9604Lyngby
Anders Lunde: Portræt af Peter Petersen (1810-1892). Sign. A. L. 1847. Bly på papir. 21,5 x 16,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9605Lyngby
Thorald Læssøe: "Villa Borghese ved Rom". Sign. Thorald Læssøe 1857. Olie på lærred monteret på træ. 11 x 14,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9606Aarhus
Christian Morgenstern: Studie fra Frederiksdal. Usigneret. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 29 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/9607Lyngby
Anders Lunde: Portræt af Carl Wahlbom (1810-1858). Sign. A. L. 1847. Bly på papir. 19,5 x 14,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9608Aarhus
Wilhelm Marstrand: "En romerinde". Usigneret. Dateret. Olie på lærred monteret på malepap. 15 x 14.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9609Aarhus
Vilhelm Petersen: Udsigt mod Hornbæk Kirke og Sundet. Sign. monogram, 1863. Olie på lærred. 21 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9610Lyngby
David Monies: En dreng gående med sin lillesøster på ryggen. Usigneret. Olie på træ. 25,5 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9611Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: To portrætter af Kong Christian 8. og Charlotte Frederikke. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 22. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9612Lyngby
Hermann Carmiencke: Parti fra en bjergø i Tyrol. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 17,5 x 27,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9613Lyngby
A. W. Boesen: Fra en pergola på Capri. Sign. A. B. 1856. Olie på træ. 22,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9614Lyngby
Anders Lunde: Portræt af J. C. Schiødte (1815-1884). Sign. A. L. 1845-46. Bly på papir. 21,5 x 17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9615Lyngby
Carl Ludvig Petersen: "Østerbrog. c. 1800 ved Søen". Sign. Akvarel af Carl Petersen. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 21 x 31,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9616Lyngby
Dansk guladaldermaler, 19. årh.s første halvdel: "Brokkens Bod (..)". Usigneret. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 21,5 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9617Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Per Södermark (1822-1899). Sign. K. P. B. 1847. Bly og pastel på papir. 23 x 17,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9618Aarhus
Thorald Læssøe: Bevoksning på en mindre skrænt. Sign. T. L, samt utydelig datering. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 30.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9619Aarhus
Frederik Sødring: "Rheinparti ved floden Nah ved Kreuznach. Aftenbelysning". Sign. F. Sødering, 9.5. 1835. Olie på lærred. 20 x 28.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/9620Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Et klitlandskab med vindblæste træer. Usigneret. Olie på papir. 24,5 x 32,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9621Lyngby
I. F. Møller: To portrætter af Hr. og Fru Weilbye. Én usigneret. Én sign. I. F. Møller 1852. Olie på lærred. 31 x 23,5. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9622Lyngby
Fritz Petzholdt: "Et opsadlet Æsel". Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 17 x 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9624Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med lyserøde, hvide og røde roser i en kurv. Usigneret. Olie på mahogni. 35 x 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9625Lyngby
Wilhelm Marstrand: Et interiør med en gammel kone og et barn. Usigneret. Sepia og bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 20,5 x 15.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9626Lyngby
I. P. Møller: Parti fra Bregentved - en vandmølle med slottet i baggrunden. Usigneret. Betegnet J. C. M. 1826. Olie på lærred. 55,5 x 72.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9627Lyngby
Julius Friedlænder: Parti fra Capri. Sign. J. Friedlænder Capri den 25. August 1843. Bly og sepia på papir. Bladstørrelse 27,5 x 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9628Aarhus
Frederik Sødring: Italiensk landskab med en hyrde. Sign. Sødring 1840. Olie på papir monteret på træ. 16 x 24.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/9629Aarhus
Niels Bredal: Italiensk landsbyscene med kirketårn set mod en blå sommerhimmel. Sign. Olie på lærred. 29×45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: