922/139Lyngby
Et par hertugelige danske stager af sølv i glat Louis XVI. Mester Jens Jensen Viol, København 1794. Udfyldte. H. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
922/140Lyngby
Hertugelig pennebakke af sølv. Mestermærke I.S., lødighed 12. 19. årh.s første halvdel. Vægt 218 g. L. 23,5 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
922/157Lyngby
Et par danske barok stager af sølv. Mester Jens Jensen Klitgaard, København 1724. Vægt 579 g. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
922/158Lyngby
Et par danske barok stager af sølv. Mester Philip Lorenz Weghorst, København 1723. Vægt 487 g. H. 15 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
922/159Lyngby
Et par danske rokoko stager af sølv. Mester Andreas Brøndlund, København 1761. Vægt 655 g. H. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK -
922/160Lyngby
Barok dåse af sølv, bund graveret med adeligt våbenskjold. 17. årh.s slutning. Vægt 233 g. H. 6,4 cm. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
922/161Lyngby
Barok granatbøsse af sølv med initialer 1700 og dansk adeligt alliance-våbenskjold. Lødighed 906. H. 16 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
922/171Lyngby
Sjælden kaukasisk vin-drikkekar af sølv med niello-arbejde. Georgien, 17. årh. Vægt 274 g. L. 34,5 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/172Lyngby
Dansk renæssance-sølv; øreskål og kerubske. 17. årh.s første halvdel. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
922/184Lyngby
Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv. Mester Christopher Glerup Jacobsen, København 1847-1880. H. 11,5 cm.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
922/185Lyngby
Et par danske stager af sølv i glat Louis XVI. Mester Johan Bang, København 1784. Vægt 842 g. H. 23 cm. (2)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
922/186Lyngby
Et par danske Louis XVI stager af sølv. Mester John Gisler, København 1786. Vægt 605 g. H. 18,5 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK -
922/187Lyngby
Dansk serveringsbakke i skønvirkestil af sterlingsølv. Svend Toxværd. København, 1970'erne. Vægt 2.664 g. L. 60 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
922/192Lyngby
"Sandeman Pokalen" af sterlingsølv i oldnordisk stil. A. Michelsen, København 1925. Vægt 4.427 g. H. 64 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
922/196Lyngby
Et sæt på elleve franske bægre af sølv. Christofle & Cie., Paris 1840-1879. Vægt 2.375 g. H. 12 cm. (11)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
922/197Lyngby
Dansk adelig Art Nouveau jardinière af sølv. S. & M. Benzen. 20. årh.s begyndelse. H. 17,5 cm. L. 46,5 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK