922/​172

Dansk renæssance globeformet øreskål af sølv, graveret med dyremotiver, bladranker og blomsterkartoucher, smedet med to håndtag i form af gudinden Diana, siddende på en trone og flankeret af to ledsagere, hvælvet drevet fodstykke, indgraveret med ejerinitialer og datering WIS 1634 samt to skjolde med hhv. et borgerligt bomærke og IHS. Tilsyneladende ustemplet. 17. årh.s første halvdel. Vægt 216 g. H. 9 cm.

Dansk renæssance kerubske af sølv, greb punslet med ornamentik, laffets bagside graveret med navn Las Mickelsen. Tilsyneladende ustemplet. 17. årh.s første halvdel. Vægt 52 g. L. 17 cm. (2)

Proveniens: Ifølge den danske ejer fundet af familien nedgravet på Venø i årene omkring 1. Verdenskrig.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?