921/322
William Addis, London: Engelsk George III lygteur med spilleværk, kassse af nødderod. Sign. William Addis, London. Ca. 1775. H. 69. B. 36. D. 26.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
921/314
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze med skive af hvid emalje. Skiven sign. Lesieur a pairs. Værket stemplet 'LESIEUR'. Ca. 1815. H. 47. B. 54. D. 21.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
921/300
Jean-André Reiche, model efter: Fransk empire kaminur af forgyldt bronze. Urskive mrk. Piolaine a Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 45. B. 51. D. 12,5.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt