921/​314

Fransk empire kaminur af forgyldt bronze med skive af hvid emalje, 'Horatiernes ed'. Skiven sign. Lesieur a Paris. Værket stemplet 'LESIEUR'. Ca. 1815. H. 47. B. 54. D. 21.

Empire uret er en overførsel af ​​det berømte maleri af Jacques Louis David (Olie på lærred 330×425 cm, Musee du Louvre), til en bronzefigur. Til venstre ses de tre sønner, med løftede arme, som aflægger deres ed, til højre tager deres far, Horatius, imod deres ed og holder symbolsk tre sværd i hænderne. På toppen af ​​uret hviler tre laurbærkranse i forventning om sejren. På basens relief vises en kampscene. Der findes adskillige variationer af dette berømte ur, en af ​​dem er af bronzestøberen Claude Galle (1759–1815).

Litteratur: Ottomeyer - Pröschel, del I, nr. 5.13.5., s. 367. Lignende eksempler på Buckingham Palace, Stockholms Slot og Mobilier National, Paris. Elke Niehüser, franske bronzeure, München 1997, s. 70.

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK