2432/7501Lyngby
Ib Geertsen: "Rytmisk rum", 1950. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 93 x 90 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7502Lyngby
Richard Mortensen: "Fium 'Orbo. 21 dåbsattester nr. 17", 1962. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Næste bud:
2432/7503Lyngby
Jean Deyrolle: "Agrève", 1955-1956. Sign. Deyrolle; sign. på bagsiden med titel. Tempera på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/7504Lyngby
Thorvaldur Skulason: Uden titel, 1960. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 85.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2432/7505Lyngby
Robert Jacobsen: Tegning i jern, 1949. Usign. Vægskulptur. Sortmalet jern. 89 x 32 x 35.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Næste bud:
2432/7506Lyngby
Paul Gadegaard: Uden titel, 1982. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på plade. 130 x 97.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/7507Lyngby
Paul Gadegaard: Uden titel, 1981. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på plade. 130 x 97.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/7508Lyngby
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. 51. Gouache på papir. Lysmål 27 x 21.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/7509Lyngby
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge Jacobsen. 51. Gouache på papir. Lysmål 27 x 21.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/7510Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/7511Lyngby
Eric H. Olson: "Optochromi HSH-1". Sign. i bunden med titel. Glas. H. 47.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/7512Lyngby
Eric H. Olson: "Optochromi K-2". Sign. i bunden med titel. Glas. H. 39.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/7513Lyngby
Arne L. Hansen: "Stålværksbillede", 1968. Sign. ALH; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2432/7514Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2432/7515Lyngby
Jean Deyrolle: Uden titel. Sign. J. Deyrolle, 106. Gouache på papir. Lysmål 31 x 24.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7516Lyngby
Helge Holmskov: Uden titel. Sign. monogram 67. Sortpatineret jern. H. 62.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/7517Lyngby
Albert Mertz: Uden titel. Sign. på bagsiden AM, April 84. Gouache på papir. Bladstørrelse 39 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7518Lyngby
Bent Sørensen: Uden titel. Usign. Bemalet bronze. H. 45. B 75.
Vurdering :
2432/7519Lyngby
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. 51. Gouache på papir. Bladstørrelse 50×63. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2432/7520Lyngby
Ib Geertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Ib Geertsen 1987. Olie på lærred. 93 x 73.
Vurdering :
2432/7521Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen. Glasmosaik monteret i jernramme. H. 71. B. 55,5. D. 6,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/7523Lyngby
Albert Mertz: "Nattens Lygter". Sign. AM, 1-11-57. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 38.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7524Lyngby
Poul Gernes: Uden titel. Usign. Granit med blå linje. H. ca. 25. B. ca. 32. Kældergang
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/7525Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. v.b.p. mars -50. Oliekridt på papir. Lysmål 21 x 25.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7526Lyngby
Victor Vasarely: "Vasarely Planetary Folklore Participations No. 2". Sign. på bagsiden Vasarely, 73/500. Serigrafi på plastik. 60 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/7527Lyngby
Richard Mortensen: Komposition fra “Atelier 143”. Sign. Mortensen 66/67, 67/75. Serigrafi i farver. Lysmål 50 x 32.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7528Lyngby
Helge Holmskov: "To". Usign. Aluminium og jern på base af travertin. H. inkl. base 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7529Lyngby
Helge Jacobsen: Sign. Helge J. 52. Mixed media på kalkepapir og papir. Bladstørrelse 49×60. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/7530Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 56. Litografi i farver. Lysmål 53 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7531Lyngby
Knud Nielsen: Konkret komposition, 1958. Sign. Knud N med datering på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7532Lyngby
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. På bagsiden Schwalbe 1952. Olie på masonit. 54 x 36.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7533Lyngby
Helge Holmskov: Uden titel. Sign. monogram. Patineret jern. H. 60.
Vurdering :
2432/7534Lyngby
Frede Christoffersen: "Aften". Sign. FC 67; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på plade. 38 x 33.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/7535Lyngby
Søren Georg Jensen: Komposition. Sign. Søren Georg Jensen 1959, 114/150. Litografi i farver. Lysmål 63 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7536Lyngby
Helge Holmskov: Uden titel. Sign. på bagsiden monogram. Vægrelief af bemalet jern på plade. 115 x 53.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/7537Lyngby
Jean Deyrolle: Uden titel. Sign. J. Deyrolle. Gouache på papir. 16 x 10.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7538Lyngby
Ole Schwalbe: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 72 x 195.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7539Lyngby
Richard Mortensen: Komposition. Sign. Richard Mortensen, 47/100. Serigrafi i farver. Lysmål 47 x 61.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7540Lyngby
Jean Piaubert: "Soleil éclaté", 1952. Usign. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/7541Lyngby
Carl Beier: Uden titel. Usign. Betegnet på etiket på bagsiden. Olie og lak på plade. 97 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7542Lyngby
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. 52. Mixed media på papir. Bladstørrelse 57 x 71. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/7543Lyngby
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. 52. Mixed media på papir. Lysmål 22 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/7544Lyngby
Mogens Lohmann: Uden titel, 1957. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7545Lyngby
Axel Wilmar: Uden titel. Sign. Wilmar -52. Olie på masonit. 58 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/7546Lyngby
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1992. Sign. på bagsiden T. Lausten med datering. Akryl på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2432/7547Lyngby
Victor Vasarely: Komposition. Sign. Vasarely, 142/150. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 74 x 58,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/7548Lyngby
Helge Ernst: "Billede", 1969. Sign. Helge Ernst; med titel, sign. og datering på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
2432/7549Lyngby
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. 55. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 53. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/7550Aarhus
Gorm Eriksen: "Rotativt kompleks III", 1971. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/7551Aarhus
Otto H. Svensson: Uden titel. Sign. Otto H.S. samt på bagsiden Otto H. Svensson. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/7552Lyngby
Karl Åge Riget: Vægrelief. Usign. Bemlaet jern. 112 x 80 x 30.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7553Lyngby
Serge Poliakoff: "Composition bleu, rouge et verte". Sign. i trykket samt nummereret 8/125. Litografi i farver. Lysmål 89×66.
Vurdering :
2432/7554Aarhus
Kai Führer: Uden titel. Usigneret. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/7555Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/7556Lyngby
Helge Holmskov: Uden titel. Sign. på bagsiden monogram. Vægrelief af jern på plade. 71 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/7557Lyngby
Helge Jacobsen: To kompositioner. Sign. Helge J. 1955. Kuglepen på papir. Lysmål 17 x 25. Uindrammet. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/7558Lyngby
Ib Geertsen: “Svævende tegn”. Usign. Antageligt udført for Politikkens Galleri. Farvet glas. 12×10. (19)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/7559Lyngby
Helge Holmskov: Uden titel, 1972. Sign. på bagsiden monogram. Vægrelief af jern på plade. 71 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/7560Lyngby
Ole Schwalbe: “Romerske synonymer”. Sign. Schwalbe 29/100. Mappe med litografier og fotografier. Bladstørrelse 58×49.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2432/7561Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/7562Lyngby
Albert Mertz: Uden titel, 3/8/89. Usign. Gouache og blyant på papir. Bladstørrelse 29,5 x 41.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: