2440/87
Vase af porcelæn, dekoreret i farver med figursceneri i kartouche. Mærket Tongzhi, men senere. H. ekskl. montering 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/86
Signeret tæppe med blomstervaser og fugle på lys bund. Pakistan. 20. årh. 164 x 112.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/85
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2440/84
Sakeflaske af stentøj, tokkuri, organisk form med vertikale riller. Japan. 20. årh.s midte. H. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/83
Vurdering :
6.000–9.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2440/78
"Saksisk Blomst". Ægvase samt tre cremekopper af porcelæn. Royal Copenhagen. Vase H. 27. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2440/80
Signeret Keshan tæppe med kurkuld på silke, medaljondesign på lys bund. Iran. 20. årh. 254 x 155.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2440/81
To mindeplatter af porcelæn for dels Christian IX's 80 års fødselsdag og 'Trekongermødet' i Malmø i 1914. L. 20,5 og 23,5 cm. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/76
Hans Bendix Pedersen: Haveparti fra Skagen. Sign. Bendix P, Skagen. Olie på plade. 22 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2440/79
Viggo Johansen: Udsigt over Gl. Skagen Strand. Sign. Viggo Johansen Gl. Skagen 1910. Olie på lærred monteret på malepap. 27 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/72
Cylindrisk kandisskrin af facetteret, gulligt glas. Murano. 20. årh. H. 12,5. Diam. 10,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2440/77
Tiffany & Co: Bordur af forgyldt messing. 20. årh. H. 15. W. 11,5. D. 4,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/75
Et par kinesiske lågskåle (madbeholdere) af porcelæn. Tongzhi mærke og sandsynligvis fra perioden. H. 10 cm. Diam. 20 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/74
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/73
P. C. Skovgaard: Parti fra Tisvilde skov. Sign. monogram Tisvilde Skov den 2. August 1842. Pen og lavering på papir.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2440/71
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2440/66
"Musselmalet Halvblonde". Dele af kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (22)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/70
'Atombombens far'. Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske fysiker J. Robert Oppenheimer.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/69
Samling diverse dele sølv. P. Hertz, Cohr og Aug. Thomsen. Vægt 1285 g. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2440/68
To Kashmir silketæpper, Indien. Med geometrisk havemønstre i lyse nuancer. 21. årh. 188 x 127 og 227 x 156. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2440/60
'Fist of God'. Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af testsprængning af atombombe på Marshall Øerne i 1952.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/65
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/64
Vilhelm Kyhn: Parti fra Ordrup Mose. Sign. monogram, 61. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/63
Samling sølv. P. Hertz, 19. årh. Vægt 1110 g. H. 11-19,5 cm. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/62
Hollandsk kaminur af patineret zink med stående jæger. Mærket Van Rosendael. 19. årh.s. slutning. H. 44. B. 38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2440/61
Carl Johan Sjöstrand: En ung jæger i lang grøn frakke med et gevær i hånden stående ved i en flod. Sign. Carl Joh. Sjöstrand 1836. Olie på lærred. 109 x 86.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/52
Joakim Skovgaard: Parti fra Knabstrup. Sign. JS 21. Olie papir monteret på malepap. 20 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/59
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2440/58
Hans Brasen: En ung pige og en dreng ved en flodbred. Usignreret. Olie på lærred. 93 x 73.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/57
Tre skåle dekoreret i farver med "splash" dekoration. Kangxi 1662-1722. H. 7-7,5 cm. Diam. 15 og 21,5 cm. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/56
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/50
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2440/55
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/54
Simon Kristoffersen: Figurgruppe af udskåret fedtsten. Sign. Simon K 88. H. 22 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2440/53
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2440/51
12 kinesiske Canton billeder af adelige mænd og kvinder. Gouache på rispapir. I hæfte. Ca. 1880-1900. Billedfelt ca. 25,5 x 16 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2440/48
"Musselmalet Helblonde og Halvblonde". Kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (29)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/49
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/29
Rigmor Mydtskov: Signeret farvepræsentationsfotografi af prinsesse Benedikte af Danmark (f. 1944).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2440/47
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/46
Johan Erik Lindh, tilskrevet: Et par ovale portrætter. Usignerede. Olie på lærred. Hver 70 x 57. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2440/45
Holland & Holland kal. 244 H&H Mag repeterriffel. Nr. 2922.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
2440/44
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/43
Jacob Fabris, tilskrevet: Capriccio med adelsmænd forsamlet foran et palads. Usigneret. Senere betegnet Th. P. 85. Olie på lærred. 35 x 57.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/42
Jens Peter Dahl-Jensen: "Orientalsk danserinde" og "Balipige". To figurer af porcelæn. Dahl-Jensen. H. 21 og 22. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2440/41
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/40
Usædvanligt stort s/h fotografi af den argentiskfødte revolutionsleder Ernesto 'Che' Guevara (1928-1967).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/39
"Musselmalet Helblonde". Syv kagetallerkener af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kgl. P. Diam. 17,5. (7)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2440/38
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/37
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2440/36
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2440/30
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2440/35
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/11
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2440/34
Christian Zacho: Åløb gennem skoven, sommerdag. Sign. Chr. Zacho 1904. Olie på lærred. 88 x 125.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2440/33
Kinesisk emaille sur biscuit figur af Guanyin. Kangxi 1662-1722. H. 23 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2440/32
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2440/31
Olga Alexandrovna: Blomster i en solkinsfyldt vindueskarm. Sign. Olga. Olie på malepap. 46 x 54.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2440/28
Helga Ancher: Oprørt hav. Verso portræt af Inger Saxild (gift Hagemann). Sign. H. A. 17. Olie på træ. 46 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2440/27
Et par kinesiske skåle af porcelæn. 19. årh. H. 5 cm. Diam. 13 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/26
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af Berlin Murens opførelse i august 1961.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/25
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK