2440/306Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Gadescene med folkeliv. Usigneret. Pen og akavrel på papir. Lysmål 22 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/307Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra Venedig. Sign. Å.L. Venezia 25/6 98. Akvarel på papir. Lysmål 22 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/308Aarhus
Paul Sinding: Sejlskibs eskorte med Linjeskibet Dannebrog. Sign. Paul S 45. Olie på lærred. 32 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/309Aarhus
Christian Berthelsen: Aftenparti med robåde og sejlbåde på en flod. Sign. monogram. Olie på lærred. 31 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/310Aarhus
Anthony van Dyck, efter: Portræt af kong Carl den første af England. Usigneret. Olie på lærred. 50 x 43.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/311Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/312Aarhus
Mouritz Nørgaard: Kystparti med solnedgang ved Løkken. Sign. mn, Løkken 1924. Olie på lærred. 49 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/313Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en dreng. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/314Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/315Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Jomfru Maria. Unsigned. Oil on canvas. 66 x 55.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/316Aarhus
Tabriz tæppe, Persien. Kantet medaljon på rød bund. 20. årh. 197 x 150.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/317Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en adelsmand. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/318Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/319Aarhus
Peter Busch: Sollys i trækronerne ved bredden af en å. Sign. P. Busch. Olie på lærred. 81 x 94.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/320Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/321Aarhus
Grønlandsk kunstner, 20. årh.: Figurgruppe af fedtsten i form af en fanger med en sæl. Usigneret. H. 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/322Aarhus
Japansk røgelseskar af patineret bronze i form af en udødelig ridende på et æsel. Stemplet. 20. årh. H. 39. L. 38.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/323Aarhus
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i blåt. Mærket Xuande, men 20. årh. Diam. 44.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/324Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/325Aarhus
Et par tyske art nouvea stager af tin, hver med tre lysarme i form af blomsterhoveder. Orivit. Cirka 1900. H. 21. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/326Aarhus
Et par klokkestager af messingmalm, balusterformede stammer. Barok form. 19. årh. H. 23 og 24.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/327Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/328Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/329Aarhus
Giuseppe Nogari, kopi efter, 20. årh.: En dreng med en kurv frugt. Sign. EA. Olie på lærred. 61 x 47.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: