2440/145
Johannes Larsen: "Kat med killinger". 1952. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/150
'El Comandante'. Originalt s/h cubansk propagandafotografi af revolutionslederen Fidel Castro (1926-2016).
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/147
Kinesisk bægervase, gu, af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kangxi (1662-1722) H. 31 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/144
Fem firpas af fajance samt otte løse fliser, dekorerede med hhv. bladværk og roset. 18.-19. årh. (13)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/121
Just Mathias Wilde: En buket krysantemum. Sign. J. W. 97. Olie på lærred. 42 x 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/142
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2440/141
A gilt bronze figure of Phosop, the rice goddess. Thailand, Rattanakosin period, 19th century. H: 106cm. B: 64cm. D: 65cm
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
2440/140
Christian Zacho: Kystparti med talrige skibe på fjorden. Sign. Chr. Zacho 1911. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/138
Chr. Thomsen, Knud Kyhn m.fl.: En samling figurer og askebæger af porcelæn. Royal Copenhagen og B&G. H. 6-31. (13)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/136
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en adelsmand iført en rustning. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 61.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2440/135
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/134
Christian Zacho: Tidlig forårsdag med et åløb i skoven. Sign. Chr. Zacho 1899. Olie på lærred. 62 x 83.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/133
Axel Schovelin: Et sommerlandskab med et åløb. Sign. A. T. Schovelin 1852. Olie på lærred. 99 x 142,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2440/132
Grønlandsk kunstner, 20. årh.: Åndemanermaske af udskåret og bemalet træ, tænder og øjne af ben. Usigneret. H. 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2440/130
Victor Qvistorff: Havneparti med skibe og en kran. Sign. V. Qvistorff 1941. Olie på lærred. 61 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2440/129
Art Deco bordlampe af porcelæn, B&G. H. ekskl. montering 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2440/128
Christian Pram-Henningsen: Børnene fodrer høns. Sign. C. Pram H. Olie på lærred. 74 x 100.
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Ikke solgt
2440/127
Julius Exner: En kvinde fra Amager klædt i ungkonedragt sidder ved sin væv. Sign. Julius Exner 1879. Olie på lærred. 65 x 51.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2440/126
Japansk figur af patineret bronze i form af brølende tiger. 20. årh.s begyndelse. H. 17. L. 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/125
August Fischer: Italiensk havneparti. Sign. Aug. Fischer, Genova. 29. nov. 93. Akvarel på papir. Lysmål 23 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/124
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2440/123
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2440/122
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2440/120
Sanford H. Roth: Originalt s/h sølv-gelatine fotografi af den amerikanske skuespiller james Dean (1931-1955).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/119
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/118
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/117
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/115
G. F. Clement: En ung kvinde i sort bluse. Sign. G. Clement. Blyant på papir. 24 x 23.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/116
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2440/114
Spansk samt hollandsk flise af fajance, dekoreret med polykrom glasur. 16./17. årh. 9,5 x 9,5 og 13,5 x 13,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2440/113
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2440/112
A. E. Kieldrup: En fårehyrde ved solnedgang, i baggrunden Roskilde Domkirke. Sign. A. K. Olie på træ. 25 x 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2440/111
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2440/103
G. F. Clement: En ung kvinde i profil. Sign. G. Clement December 91. Lysmål 29 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2440/110
Empirespejl i ramme af mahogni, rig dekoreret med gennembrudte skæringer og intarsia. 19. årh. H. 197. B. 79.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2440/82
Laurits Tuxen: "Nakskov Havn". Sign. Sign. L. Tuxen, 1879. Olie på lærred. 29 x 36.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2440/109
Julius Paulsen: "Merete med Fletninger". Sign. Jul. P. Olie på lærred. 74 x 58,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/108
Makonde skulptur af udskåret hardwood. 20. årh.s sidste halvdel. H. 50.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/107
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2440/106
I. E. C. Rasmussen: Kystparti i hårdt vejr med sejlskibe på kryds. Sign. C.R. Olie på lærred. 36 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/104
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/102
Japansk røgelseskar af patineret bronze i form af shishi. Meiji 1868-1912. H. 21. L. 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/96
Knud Kyhn, Merete Ehrengardt, tidl. Agergaard: Fem figurer af porcelæn i form af isbjørne. B&G. H. 8 - 22. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2440/100
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den britiske feltmarskal Bernard Law Montgomery (1887-1976).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2440/99
Axel Locher: 'Erasmus Montanus' og 'Per Degn'. To figurer. 1523 og 1521. Royal Copenhagen. H. 23 og 24 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2440/98
Johannes Wilhjelm: Interiør i solskin med pige fordybet i en bog i sofaen. Sign. J. W. 16. Olie på lærred. 69 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/97
Ubekendt maler, 19. årh.: En brusende fos. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2440/95
Fransk prismekrone med burformet stel af patineret metal, behængt med klare og røgfarvede bladformede prismer, otte lysarme monteret til el. 20. årh. H. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/94
Viggo Pedersen: Parti fra Torsdalen ved Gausdal, Norge. Sign. Olie på lærred monterte på malepap. 26 x 34.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2440/93
Kinesisk Qianjiang vase, firsidet, af porcelæn. Signeret Wei Shan Shi (Ren Huanzhang). 19. årh.s slutning. H. 28 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2440/92
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2440/67
Hugo Larsen: Interiør fra kunstnerens hjem. Sign. Hugo Larsen 1945. Olie på lærred. 66 x 77.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2440/91
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2440/89
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/90
Grønlandsk kunstner, 20. årh.: Fem tupilakker af udskåret rentak. Usignerede. 1970'erne. H. 10 - 15. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/88
Christian Benjamin Olsen: Marine med skibe udfor Lynæs. Sign. Chr. Benjamin O. 1916. Olie på lærred. 27 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/87
Vase af porcelæn, dekoreret i farver med figursceneri i kartouche. Mærket Tongzhi, men senere. H. ekskl. montering 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/86
Signeret tæppe med blomstervaser og fugle på lys bund. Pakistan. 20. årh. 164 x 112.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/85
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2440/84
Sakeflaske af stentøj, tokkuri, organisk form med vertikale riller. Japan. 20. årh.s midte. H. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/83
Vurdering :
6.000–9.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2440/78
"Saksisk Blomst". Ægvase samt tre cremekopper af porcelæn. Royal Copenhagen. Vase H. 27. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK