2440/330
Dansk lang flintpistol M/1772 med mørkt skæfte. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2440/329
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2440/328
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2440/327
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/326
Et par klokkestager af messingmalm, balusterformede stammer. Barok form. 19. årh. H. 23 og 24.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/325
Et par tyske art nouvea stager af tin, hver med tre lysarme i form af blomsterhoveder. Orivit. Cirka 1900. H. 21. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2440/324
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/323
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i blåt. Mærket Xuande, men 20. årh. Diam. 44.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/322
Japansk røgelseskar af patineret bronze i form af en udødelig ridende på et æsel. Stemplet. 20. årh. H. 39. L. 38.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/321
Grønlandsk kunstner, 20. årh.: Figurgruppe af fedtsten i form af en fanger med en sæl. Usigneret. H. 35.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/320
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/318
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/317
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en adelsmand. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2440/316
Tabriz tæppe, Persien. Kantet medaljon på rød bund. 20. årh. 197 x 150.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/315
Ubekendt maler, ca. 1700: Jomfru Maria. Unsigned. Oil on canvas. 66 x 55.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/314
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2440/313
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en dreng. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2440/312
Mouritz Nørgaard: Kystparti med solnedgang ved Løkken. Sign. mn, Løkken 1924. Olie på lærred. 49 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/311
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2440/310
Anthony van Dyck, efter: Portræt af kong Carl den første af England. Usigneret. Olie på lærred. 50 x 43.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/309
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/308
Paul Sinding: Sejlskibs eskorte med Linjeskibet Dannebrog. Sign. Paul S 45. Olie på lærred. 32 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/307
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra Venedig. Sign. Å.L. Venezia 25/6 98. Akvarel på papir. Lysmål 22 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/306
Ubekendt maler, 18. årh.: Gadescene med folkeliv. Usigneret. Pen og akavrel på papir. Lysmål 22 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/305
Adolf Von Becker: Portræt af en herre. Sign. monogram, 1895. Olie på malepap. 31 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/304
Adolf Von Becker, tilskrevet: Portræt af en pige. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 53.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2440/298
Richard Durando-Togo: Interiør med en balletdanser. Sign. D.T. Richard. Olie på lærred. 66 x 81..
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/303
William Callcott Knell: Marine med sejlskibe. Sign. W. C. Knell. Olie på malapap. 21 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2440/302
Ubekendt maler, ca. 1800: Statelige bygninger i en dansk koloni, antagelig Christiansted på Skt. Croix. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2440/301
Aage Rasmussen: Parti fra Christianshavn med Vor Frelser Kirke. Sign. monogram. Olie på lærred. 101 x 151.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2440/300
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2440/299
Vinkande af sølv, balusterformet, med svungen hank. 19. årh. H. 27 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2440/297
Dansk Strødåse af lethamret sølv prydet med talrige flusser. H. 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2440/296
Julius Exner: "Under salmesangen i Lexand kirke". 1864. Sign. Exner 1864. Pen på papir. Lysmål 29 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2440/295
Punchøse af delvist forgyldt sølv. Mester Michel Arnesen Waarum. 19. årh. L. 37,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/294
Agnes Lunn: Malkepiger og køer i skoven. Sign. Ag. Lunn 1901-4. Olie på malepap. 29 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/293
Messingbeslået ottomansk lang flintlåspistol omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/292
Fritz Stæhr-Olsen: Parti fra Ladegårdsåen. Sign. Fritz Stæhr-Olsen, 88. Akvarel på papir. 20 x 24,5.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/291
To figurer af porcelæn i form af fiskermand og -kone. B&G, 1853-1895. H. 18,5 og 17. (2)
Vurdering :
2.400 DKK Ikke solgt
2440/290
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2440/289
Figur af porcelæn i form af en fugl siddede på en træstub. KPM. 19. årh.s slutning. H. 12,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2440/288
En samling kopper og underkopper af porcelæn. Ludwigsburg, Meissen, Royal Vienna m.fl. 18.-20. årh. (19)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2440/287
Christian Joachim: "Blå fasan". Rundt fad af fajance. Royal Copenhagen. Diam. 45.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2440/284
Delft fad af fajance, dekoreret i blåt med haveparti. 18. årh. Diam. 34.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2440/286
Italiensk figur af majolika i form af putto, monteret på senere sokkel af sortmalet træ. 19. årh. H. inkl. sokkel 31.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2440/285
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af kong Bhumibol af Thailand (1927-2016) i færd med at bygge en sejljolle.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/280
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
2440/283
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/282
Emanuel A. Petersen: "På Holmens Bakke", 1926. Sign. EmAP. Vandfarve og blyant på papir. Lysmål 24 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/281
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2440/279
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2440/278
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2440/253
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2440/277
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2440/276
Gorm Valentin: To s/h portrætfotografier af jazzmusikerne Charles Mingus og Ocar Peterson/Count Basie. (2).
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/275
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2440/274
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2440/273
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/272
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/271
Gerhard Heilmann: Sommerstemning i Dyrehaven. I baggrunden sejlskibe på Øresund. Sign. Olie på lærred. 24 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/270
Originalt s/h sølv-gelatine detailfotografi af den amerikanske jazzmusiker Louis Armstrong (1901-1971).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK