2439/552Lyngby
Evald Nielsen: Cirkulær serveringsbakke af sølv med hamret overflade. Hanke af udskåret elfenben. H. inkl. hanke. 3 og 3,4. Diam. 45,5. L. 50,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/555Lyngby
Evald Nielsen: Te- og kaffeservice af sølv og sterlingsølv med hanke og lågknopper af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1943. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/558Lyngby
Evald Nielsen: Sukkerstrøbøsse af sølv, øverste del gennembrudt og smedet med stiliseret bladværk i relief. H. 15,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/579Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/700Lyngby
Henning Koppel: "101". Bestiksæt af sterlingsølv og rustfrit stål. Georg Jensen efter 1945. (65)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/854Aarhus
Georg Jensen: To flaskebakker af sterlingsølv. Diam. 10,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/888Aarhus
Engelsk art déco opsats af sterlingsølv. Walker & Hall, Sheffield 1945. H. 5. Diam. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/896Aarhus
Bernard Buffet: "Lion" og "Rhinoceros". To dybe tallerkener af sterlingsølv. Tryksign. Diam. 20,3. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/902Lyngby
Georg Jensen: Lille oval kandisskål af sterlingsølv med hamret overflade. H. 6,2. B. 9,7. L. 13.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: