2425/901
Svend Hammershøi: Bordlampe af lertøj dekoreret med sort/hvid askeglasur. Udført hos Kähler. H. ekskl. montering 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/900
VOLA: Udstillingsvæg af bemalet MDF med diverse dispensere, spejl, greb m.m af stål. Udført hos Vola. H. 160. B. 70.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2425/891
Monica Backström: “Kaleidoscope”. Skulptur af transparent og bemalet glas. Sign. Udført hos Kosta Boda. H. 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2425/861
Arne Bang: Konisk vase af stentøj, indridset med vertikale riller. Dekoreret med grøn glasur med mørke elementer. H. 12,2.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/842
Ubekendt design: Bordlampe af teak, udskåret med hjorte i relief. Udført 1960érne. H. eksl. fatning 34.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/841
Kai Nielsen: "Venus med æblet". Figur af blanc de chine. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 108. H. 37.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/811
Ubekendt design: 23 Hejrer/traner af udskåret horn. Indien. 1960'erne. H. 12-51. (23)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/810
Henning Koppel: "Taverna". Otte dele køkkentøj af kobber. Mærket Georg Jensen. Diam. 9-25. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/809
Just Andersen: Skål af tin med gennembrudt stamme. Stemplet monogram Just A., dessin 1260. Udført 1918-1929. H. 18,5. Diam. 30,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/795
Niels Helledie: "Påske". Vægrelief af matglaseret stentøj. Usign. Unik. 22 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/763
Ole Wanscher, m.fl.: 12 bøger omhandlende møbelkunstens historie, indretning og dekoration. (12)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2425/758
Kähler: Bordlampe af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. H. inkl. fatning. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/614
Arne Bang: Cirkulær lågskål af stentøj. Dekoreret med brun glasur. Låg af poleret bronze. H. 8,4. Diam. 13,4.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/608
Arne Bang: Rund vase af stentøj modelleret i relief. Dekoreret med grøn glasur. Sign. monogram, 18. H. 14. Diam. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/579
Svend Hammershøi: Stor kumme af lertøj indridset med vertikal, rillet dekor samt små modellerede ornamenter på øverste del. H. 30. Diam. 34.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/548
Hans Munck Andersen: Skål af indfarvet beige, gullig, blå og lyserød porcelænsmasse. Sign. Unik. H. 11. Diam. 16.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK