2425/897
Arne Bang: Konisk vase af stentøj indridset med vertikale riller. Dekoreret med blå, grå og grøn glasur.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/901
Svend Hammershøi: Bordlampe af lertøj dekoreret med sort/hvid askeglasur. Udført hos Kähler. H. ekskl. montering 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/900
VOLA: Udstillingsvæg af bemalet MDF med diverse dispensere, spejl, greb m.m af stål. Udført hos Vola. H. 160. B. 70.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2425/870
Bodil Manz: Oval skål af tyndt porcelæn. Dekoreret med hhv. lyseblå- og rødglaseret, geometrisk dekor. L. 20,8.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2425/896
Arne Bang: Konisk vase af stentøj med indridsede vertikale riller. Dekoreret med sandfarvet glasur.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/891
Monica Backström: “Kaleidoscope”. Skulptur af transparent og bemalet glas. Sign. Udført hos Kosta Boda. H. 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2425/892
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/871
Per Lütken: “Dråben”. Stor vase af transparent blåviolet glas. H. 43. B. ca. 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/865
Arne Bang: Kugleformet vase af stentøj, modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med lys okkerbrun glasur.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/861
Arne Bang: Konisk vase af stentøj, indridset med vertikale riller. Dekoreret med grøn glasur med mørke elementer. H. 12,2.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/866
Lisa Larson: “Charlotta”. Figur af stentøj, delvis dekoreret med hvid, brun og gul glasur. H. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/842
Ubekendt design: Bordlampe af teak, udskåret med hjorte i relief. Udført 1960érne. H. eksl. fatning 34.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/841
Kai Nielsen: "Venus med æblet". Figur af blanc de chine. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 108. H. 37.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/811
Ubekendt design: 23 Hejrer/traner af udskåret horn. Indien. 1960'erne. H. 12-51. (23)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/810
Henning Koppel: "Taverna". Otte dele køkkentøj af kobber. Mærket Georg Jensen. Diam. 9-25. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/809
Just Andersen: Skål af tin med gennembrudt stamme. Stemplet monogram Just A., dessin 1260. Udført 1918-1929. H. 18,5. Diam. 30,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/795
Niels Helledie: "Påske". Vægrelief af matglaseret stentøj. Usign. Unik. 22 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/763
Ole Wanscher, m.fl.: 12 bøger omhandlende møbelkunstens historie, indretning og dekoration. (12)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2425/758
Kähler: Bordlampe af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. H. inkl. fatning. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/712
Patrick Nordström: Vase af stentøj dekoreret med grøn og brun glasur. Låg af patineret tin. Kgl. P.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2425/614
Arne Bang: Cirkulær lågskål af stentøj. Dekoreret med brun glasur. Låg af poleret bronze. H. 8,4. Diam. 13,4.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/608
Arne Bang: Rund vase af stentøj modelleret i relief. Dekoreret med grøn glasur. Sign. monogram, 18. H. 14. Diam. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/561
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær vase af stentøj, modelleret i let kantet form. Udført 1964. H. 16. Diam. 23-24.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/579
Svend Hammershøi: Stor kumme af lertøj indridset med vertikal, rillet dekor samt små modellerede ornamenter på øverste del. H. 30. Diam. 34.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/576
Arne Bang: Vase af stentøj modelleret i tresidet form. Dekoreret med rødbrun og okkerbrun glasur med blå elementer. Sign. monogram, Danmark. H. 15,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/573
Kähler: Lille kugleformet vase af lertøj med horisontale indridsninger i relief. Dekoreret med uranglasur. H. 11,7. Diam. 13,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/570
Ole Bent Petersen: "Sådan". Lang bordstage af kobbervandrør med syv løse lysmanchetter af messing. Usign. Unik. H. ca. 3,5. B. 12. L. 83.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/567
Bjørn Wiinblad: Cirkulært fad af lertøj dekoreret med gråblå glasur samt polykromt horndekoreret motiv i form af kvinde med blomsterkrans. Diam. 31.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/564
Jais Nielsen: Cylindrisk vase af stentøj modelleret med bibelsk scene i relief. Dekoreret med mørkebrun glasur. H. 16,3.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/558
Alfredo Barbini: Cirkulært fad af gråsort glas med matteret overflade. Sign. Barbini, Murano. Unik. H. 6-6,5. Diam. 36,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2425/555
Arne Bang: Rund, konisk formet skål af stentøj, udvendigt med indridsede riller i relief. Dekoreret med gråhvid glasur. Sign. monogram, 119. H. 8,8. Diam. 13,8.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/552
Arje Griegst: "Rosa Konkylie". 12 mokkakopper med tilhørende underkopper af porcelæn. (12)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/548
Hans Munck Andersen: Skål af indfarvet beige, gullig, blå og lyserød porcelænsmasse. Sign. Unik. H. 11. Diam. 16.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/549
Bjørn Wiinblad: Et par cirkulære julestager af lertøj modelleret med lystylle til bloklys. (2)
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2425/546
Bente Hansen: Et lille vægrelief, en lågkrukke samt en lille vase af stentøj. Unika. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2425/540
Arne Jacobsen, m.fl.: "Cylinda Line", m.v. Udført hos Stelton. (37)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2425/531
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, yderside modelleret med riller i relief. Dekoreret med lys sandfarvet glasur. Diam. 26 cm.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2425/537
Christian Poulsen: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med blå glasur. Sign. CHR-P., 3050. Unik.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/534
Beate Andersen: Et stort cirkulært fad af stentøj. Sign. Beate 1994. Diam. 45,7-46,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2425/522
Eva Stæhr-Nielsen: Cirkulær skål af stentøj, ydersidens øverste del med horisontale indridsninger i relief. H. 9,2. Diam. 25-25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK