2425/190
Russisk kovsh af sølv. Ivan Morozov, Skt. Petersborg 1908-1917. Vægt 100 g. L. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/193
Et par belgiske nysølvmonterede halvskæftede officerpistoler ca. 1845-1855. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/192
Fire kinesiske plaketter af porcelæn med personscenerier. 20. årh. Indrammede. Lysmål 31 x 22 cm, Rammer 40 x 30 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/191
Paul Fischer, efter: Fire porcelænsplaketter. B&G. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/189
Hans Kruuse: P. S. Krøyers hus. Sign. H. Kruuse. Olie på lærred. 40 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/188
Russisk syskrin af ben og træ. Kholmogory i Arkhangelsk provinsen, 19. årh. L. 23 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/180
Etienne Falconet, efter: "La Baigneuse'. Figur af bronze monteret på base af marmor. H. 41/43 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/187
En samling danske strygejern af messingmalm, greb af drejet træ. Primært 19. årh. L. 14-16 cm. (8)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/186
Viggo Johansen: Græssende får på kysten ved Tisvilde. Sign. V. J. Tisvilde. Olie på lærred. 42,5 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/185
Bogstøtte af delvist cloisonné i form af lærd mand. Kina, 19. årh. Vægt 1474 g. L. 13,5 cm. H. 16 cm. D2
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2425/184
Kinesisk kendi af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qing 19. årh. Montering af metal. H. inkl. montering 29 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/183
Stephan Abel Sinding: Busteportræt af terracotta i fom af "Gammel Nordisk Kvinde". 1892. Sign. Præget L.P. Jørgensen. H. 25 cm
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
440 DKK -
2425/182
Majolica skål, vase samt bordlampe, dekoreret i farver. Skålen præget i bunden for P&O Shipping. Royal Doulton. H. 17-30 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2425/181
Et par stager af sterlingsølv, Sv. Toxværd samt et par svenske stager, Stockholm 1967. Begge par udfyldte. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/176
Hanne Varming: "Musselmalet" figur af porcelæn. 4795. Royal Copenhagen. H. 15,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/174
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 20. årh. H. 30 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/173
To grise i løb, sign. Brock. Figurgruppe af bronze. Vægt 2552 g. L. 28 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/171
Ella Heide: Gadeparti med gult hus i Skagen. Sign. E. Heide Skagen. Olie på lærred. 33 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/170
Tripod lysestage af jern, 17/18. årh. H. 45 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/169
Kinesisk panel af forgyldt, udskåret træ. Sen Qing. 59 x 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2425/162
Samling på fire hovedvandsæg af sølv. To utydelig stemplet. Omkr. 1800. H. 6-9 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/168
Et par saucekander af sølv, tresidede, stemplede 830, ca. 1900. Vægt 731 g. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/151
N. F. Schiøttz-Jensen: Fiskere på stranden. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1914. Olie på lærred. 32 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/166
Sladrekompas af bemalet metal, glaskuppel, kroneformet topstykke samt koloreret kompasrose. 20. årh. Diam. 32 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2425/160
Viggo Johansen: Interiør med læsende mand. Sign. Viggo Johansen. Olie på lærred monteret på træ. 33,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/165
Tre kinesiske lamper af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. 20. årh. H. ekskl. montering 28 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2425/158
Margretebæger af sterlingsølv, A. Michelsen 1935. H. 11 cm. Samt mindre version af sølv med fogyldning, Svend Toxværd H. 5 cm. Vægt 614 g. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/164
Samling kinesiske skåle af porcelæn "Birthday bowls". Sen Qing/Republic. Diam. 12,5 og 19 cm. (13)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/163
Et par næsten identiske kinesiske hatstands af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. En mærket Tongzhi (1861-1875). (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2425/159
"Musselmalet Riflet" blækhus og blæksuger af porcelæn. Royal Copenhagen, 1898-1922. L. 14 og 15 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2425/161
Sporskifteskab af kobber omlavet til skab. 20. årh. H. 65 cm. B. 52 cm. D. 23 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/152
Th. Friis: To kvinder på Skagen Strand. Sign. Th. Friis Skagen 24. Olie på lærred. 45,5 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2425/157
Samling pretiosa af sølv, hovedvandsæg, æsker samt etui. 18-20. årh. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/156
To par danske saltkar af sølv, heraf et med indsats af blåt glas, samt en peberbøsse. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/154
Et par bordkortholdere af sterlingsølv, prydede med figur af ugle. Crisford & Norris Ltd, Birmingham 1911. Vægt 49 g. H. 5,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/153
Hvalrosoverkæbe med stødtænder. Odobenus Rosmarus. L. ca. 32 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/145
Viggo Johansen: "Nature Morte". Sign. Viggo Johansen 1911. Olie på lærrred. 42,5 x 94,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
2425/130
Viggo Johansen: Parti fra stranden ved Dragør. Sign. Viggo Johansen, Dragør. Olie på lærred. 29 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2425/148
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
2425/139
Frederik Lange: To unge sopper i en sø. Sign. Fr. Lange Skagen 1920. Olie på malepap. Lysmål 23,5 x 31,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/144
Kinesisk silkebroderi med drage og skyformationer på rød bund. 20. årh. Lysmål 49,5 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/143
Fransk Charles X kaminur af forgyldt bronze, urhus prydet med oige og fugl, patineret skive. 19. årh.s midte. H. 41. B. 34. D. 10.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/142
Johannes Wilhjelm: En høstarbejder i marken. Sign. J. W. 21. Olie på lærred. 71 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/141
Ni kinesiske hårnåle dels af sølvholdigt metal dels af messing med emalje. Qing, 19. årh.s slutning. L. 12-16,5 cm. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/138
"Musselmalet Halvblonde". The- og kaffekande samt sukkerskål af porcelæn. Kgl. P. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2425/133
Oscar Herschend: Strandparti med en arbejdende kunstner. Sign. Osc. H. 1887. Olie på lærred. 47,5 x 34,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/128
Rokoko standur af hvidmalet og guldstafferet træ. Urskive sign. Jean George Lüderitz, Christiansfeld. 18. årh. H. 213.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2425/127
Hans Gyde Petersen: P. S. Krøyers hus. Sign. Gyde Petersen Skagen p 18. Juli 1907. Olie på lærred. 24 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2425/136
Michael Ancher: Parti fra Skagen med en sortbroget ko på marken. Sign. m.a. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2425/135
Kinesisk lampe af porcelæn med bronzemontering, 19. årh. H. 30/71 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/134
Dansk Louis XVI bord samt stol af rødmalet træ. 18. årh.s slutning. H. 77. L. 103. D. 62. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/132
Figur af udskåret træ i form af næsehorn med indlagte negle af ben. 20. årh. H. 15. L. 29.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/129
Kinesiske broderier på krave af silke, fra kåbe. Ca. 1900. Indrammet. 81 x 82 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2425/122
Bidjar tæppe Persien. Klassisk kantet medaljondesign på rød bund med heratimønster. 21. årh. 221 x 135.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/125
Fransk kamingarniture af patineret bronze og zink, bestående af et par prydvaser samt kaminur prydet med Amor og Psyche. 19. årh.s slutning. H. 56. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2425/124
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2425/121
Viggo Johansen: Portræt af en herre - antageligt et kunstnerportræt. Sign. V. J. 1878. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 21 x 18.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2425/123
Japansk fad af porcelæn, vifteformet, Satsuma flaskevase samt en cloisonné vase. Meiji/Taisho. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2425/118
Martha Caroline (Tupsy) Clement: Gamle huse i Rendegangen. Skagen Vesterby. 1938. Sign. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/115
Johannes Wilhjelm: Kystparti med en fisker i solskin. Sign. J. W. 34. Olie på lærred. 46 x 61,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/117
Kinesisk tripod røgelseskar af bronze. 19. årh. Vægt 2513 g. Diam. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2425/116
Engelsk kaffeservice af sterlingsølv. Viner's Ltd, Sheffield, 1947-1950. H. 9,5-22,5. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK