2425/294
Dansk søkikkert af messing beklædt med læder. Prof. Smiths Etabl.m. i. Kiöbenhavn. 19. årh. L. 19-58.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/319
Skafthulsøkse af bjergart med centreret skafthul og let nedadsvajende æg. L. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2425/336
Kommode af gråmalet træ. Empireform, 20. årh. H. 85. B. 83. D. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/334
Et par havevaser af støbejern på sokkler. 20. årh.s første halvdel. H. 77. B. 71. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2425/328
To serveringsbakker af mahogni indlagt med intarsia. 20. årh.s begyndelse. L. 42 - 52. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2425/322
To figurer af forgyldt bonze i form af Buddha, den ene med elefant og abe. Thailand, 19.-20. årh. H. 15 og 50. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/333
Regence spejl i ramme af senere forgyldt træ og senere spejlglas. 18. årh.s begyndelse. H. 102. B. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/332
Engelsk 'kneehole table' af mahogni, front med talrige skuffer og dør. Antagelig ombygget, 19. årh.s begyndelse. H. 80. B. 130. D. 62.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/331
Fuglebur af messing og guldbronzeret metal. Ca. 1900. H. 63. Diam. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2425/329
Modeltog af bemalet blik med mekanisk optræk. Mærket KB, Germany. 20. årh. L. 8 - 17. (7)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2425/311
Ella Heide: P. S. Krøyers hus i Skagen. Sign. E. Heide Skagen. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2425/324
Stor damaskdug indvævet med overflødighedshorn fyldt med blomster, midten indvævet med strøede blomster. Ca. 380 x 178 cm.. B5
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/323
Dansk fiskefad af lertøj, dekoreret i okker og grønt på gullig grund med ornamentik og blomster. 18. årh. Diam. 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2425/318
P. S. Krøyer: Skitse til "Fra Smedien i Hornbæk". Usigneret. Bly på papir. Bladstørrelse 35 x 19,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/321
Et par store kinesiske vaser af porcelæn, balusterformede, modellerede med reliefdekoration. 20. årh. Den ene stadig med montering til lampe. H. 60 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2425/320
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2425/316
Et par Engelske saucekander af sterlingsølv. Barker Brothers, Chester 1908. H. 11,5. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/317
Trearmet lysestage, et par samt enkelt lysestage af sølv. A. Dragsted m.fl. 20. årh. Udfyldte. H. 9,5-15. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2425/315
Engelsk salver af sterlingsølv. James Dixon & Son, Sheffield 1871. Vægt 388 g. Diam. 20,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/313
En samling hovedvandsæg af sølv. Samlet vægt ca. 189 g. H. 6,5-9. (6)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/310
Johannes Larsen: "Havlitter" og "Forarbejde til Skovsneppen". Radering og træsnit. Lysmål 10,5 x 16 og 12 x 16,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/309
To afrikanske figurer af træ. Samt penisfutteral, koteka, af kalabas. Ny Guinea. 20. årh. Figurer 50 og 30. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/308
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/306
En samling messing- og kobbertøj, bestående af kulspand, postejform m.m. 18.-19. årh. H. 14-48. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2425/305
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2425/304
Kinesisk røgelseskar af porcelæn, dekoreret i powder blue. Samt stand af udskåret træ. Qing. 19. årh. Diam. 21,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/303
"Lilla Dan". Modelskib af en tomastet skonnert af delvis bemalet træ. 20. årh. H. 55. L. 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2425/302
Kinesisk tekande, vase og asiet af porcelæn, dekorerede i farver. 19.-20. årh. H. 2-16. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/300
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2425/299
Skulptur af patineret bronze i form af siddende hund. Usign. 20. årh. H. 23.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2425/298
"Musselmalet Helbonde, Halvblonde og Riflet". Samling kaffe- og serveringsdele af porcelæn. Royal Copenhagen. (33)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/297
To lotteri- samt to forsikringsemaljeskilte. 20. årh. 15 x 27 - 27 x 56. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/289
Dansk/Norsk officerskårde M/1765. (1)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/296
"Musselmalet Riflet". Hotelservice. Større og mindre kaffekande af porcelæn. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/295
Japansk Arita fad af porcelæn, dekoreret med "a hundred cranes" i blåt transferprint. Meiji 1868-1912. Diam. 30.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2425/291
"Tuborg - Grøn Tuborg pilsner øl". Emaljeskilt. 50 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2425/288
Norsk modificeret hirschfænger M/1791 samt dansk fodfolkssabel M/1834 - begge i skeder. (2)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/287
Perkussioneret dansk underofficersriffel M/1829 med patentsvansskrue hvorpå tap. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/286
Dansk/Norsk pallask M/1750 med bred M/1726 klinge uden monogram. (1)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2425/285
Et par officerssabler for Livgarden M/1950 i skeder med felttegn. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/284
Bornholmsk Jørgen Peter Arboe standur i kasse af senere rødmalet og guldstafferet træ, sign. J. Peter Arboe, no. 827. Danmark. 18. årh.s. anden halvdel.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/283
Britisk halvmodel af dampskibet St. St. Blicher. 19. årh.s slutning. H. 39 cm. D. 24 cm. L. 194 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/282
E. V. Bøgh: Forårsdag med blomstrende bede ved en villa. Sign. E.V. Bøgh 1931. Olie på lærred. 25 x 34.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2425/281
Georg Achen: Portræt af en mørkhåret kvinde. Sign. G. Achen 1882. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/280
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2425/279
Aage Lund: Portræt af en pige. Sign. Aage Lund 12-4-33. Olie på lærred. 30 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2425/271
Cypriotisk hest af terracotta med brun streg dekoration. Ca. 600 f. Kr. H. 12 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/277
A. Riis Carstensen: Marine med sejlskib ved Grønland. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 39 x 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/275
Fransk rejseur af forgyldt messing og slebet glas, skive af hvid emalje med sorte romertal. 19. årh.s slutning. H. 12. B. 8. D. 7.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/274
Jo Hahn Locher: Opstilling med blomster og keramik. Sign. Jo Hahn Locher. Olie på lærred. 54 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2425/272
LEGO: Elefant af bemalet træ på hjul. Udført og mærket hos Lego. 1940-50'erne. H. 17,5. L. 20,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/270
Grønlandsk fugletæppe af edderfugle- og lomskind. 20. årh. 96 x 53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/269
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Venedig. Usigneret. Tusch og vandfarve på papir. Lysmål 29 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/267
“Flora Danica” 14 kagetallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. 3573. Royal Copenhagen. Diam. 19,5 cm. (14)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2425/266
Kinesisk panel af forgyldt, rigt udskåret træ. Sen Qing/Republik. 65 x 39,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2425/265
Emanuel A. Petersen: Aftenlys over Diskobugten med en fanger på havet. Sign. Em AP. Olie på lærred. 38 x 53.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/263
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/262
Lille militær kiste af bemalet træ med beslag og kantlister af jern. Ca. 1900. H. 56. B. 54. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/261
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/260
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2425/258
Carl Fischer: “Udsigt fra Taget”. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 73 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK