2425/229
Russisk etui af sølv, indvendig forgyldt, dekoreret med niello-arbejde. 20. årh.s begyndelse. Vægt 108 g. L. 9 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/190
Russisk kovsh af sølv. Ivan Morozov, Skt. Petersborg 1908-1917. Vægt 100 g. L. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/181
Et par stager af sterlingsølv, Sv. Toxværd samt et par svenske stager, Stockholm 1967. Begge par udfyldte. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/162
Samling på fire hovedvandsæg af sølv. To utydelig stemplet. Omkr. 1800. H. 6-9 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/168
Et par saucekander af sølv, tresidede, stemplede 830, ca. 1900. Vægt 731 g. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/158
Margretebæger af sterlingsølv, A. Michelsen 1935. H. 11 cm. Samt mindre version af sølv med fogyldning, Svend Toxværd H. 5 cm. Vægt 614 g. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/157
Samling pretiosa af sølv, hovedvandsæg, æsker samt etui. 18-20. årh. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/156
To par danske saltkar af sølv, heraf et med indsats af blåt glas, samt en peberbøsse. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/154
Et par bordkortholdere af sterlingsølv, prydede med figur af ugle. Crisford & Norris Ltd, Birmingham 1911. Vægt 49 g. H. 5,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/69
"Rosenborg" lågskål og fad af sølv. A. Michelsen, København 1893. Vægt 553 g. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/63
"Rosenborg" toiletsæt af sterlingsølv. A. Michelsen, 1927. (5)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/57
"Sunrise"-etui af sterlingsølv, lås af guld. 20. årh.s første halvdel. Vægt 194 g. L. 10 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2425/27
To rokokoform lågdåser af sølv. 19. årh. Vægt 584 g. Diam. 9 og 15 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/15
To svenske trompetformede vaser af sølv. Karlskrona og Göteborg. 18. årh. Vægt 635 g. H. 14 og 19 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/3
Lågskål af sølv, ligeknækket rokokoform, indvendig forgyldt. A. Michelsen 1880. Vægt 788 g. Diam. 17 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK