2436/182Lyngby
Dan Turèll Autograph Manuscripts. Changes of Light. 1970. + Alhambra Blues. 1983. (2).
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2436/183Lyngby
Four autograph letters signed by Knut Hamsun. 1944 + 1946. (4)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2436/184Lyngby
William Heinesen: 'Sprøjteprøven' manuscript + Letters and documents regarding unpublished book on Heinesen.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/185Lyngby
Karen Blixen, Jacob Paludan, Hans Kirk. Large collection of manuscripts and letters from Danish cultural personnages. 20th century.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2436/186Lyngby
Tove Ditlevsen manuscripts and collection of letters.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/187Lyngby
Collection of letters and manuscripts by Danish and Norwegian cultural figures. Mostly 19th century.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/188Lyngby
Tom Kristensen autograph manuscripts and letters. Lecture manuscript 1914 + 'Digte i Døgnet'.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/189Lyngby
Danish theatre history. A collection of letters from Heiberg family. (11).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/190Lyngby
'Bedstemand Blom'. Martin Andersen Nexø autograph manuscript + letters (6).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/191Lyngby
B.S. Ingemann and N.F.S. Grundtvig. A collection of material by and regarding Ingemann and Grundtvig. Letters and Sermons. (13)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/192Lyngby
Georg Brandes: 'Jyder'. 2 autograph manuscripts + letters (7).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/193Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En malkepige i færd med at fodre dyrene i stalden. Usigneret. Olie på træ. 17 x 19,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/194Lyngby
Godfred Christensen: "Fra Bugten ved Laven, Juel Sø". Sign. G. C. 14. Olie på lærred. 36,5 x 51,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/196Lyngby
I. H. Brandt: Marine med sejlskib i sol. Sign. I. H. Brandt 1916. Olie på lærred. 28,5 x 41,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/197Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra syden med udsigt til bjerge. Usigneret. Olie på papir. 28 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/198Lyngby
Carl Bille: Kystparti med hjemvendte fiskere. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 19 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/199Lyngby
Vilhelm Kyhn: En rødmende himmel spejles i vandet. Sign. monogram 75. Olie på lærred. 18 x 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/200Lyngby
Godfred Christensen: "Fra Stranden ved Kjetterupgaard". Sign. G. C. 1898. Olie på lærred monteret på træ. 24 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/201Lyngby
Poul Friis Nybo: Parti fra Asserbo med udsigt til en mølle. Sign. Friis Nybo, Asserbo. Olie på lærred. 41 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/202Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/203Lyngby
Carl Bille: Kystparti med optrukne sejlskibe. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 24,5 x 34,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/204Lyngby
Hans Kruuse: Parti fra Københavns kanal med udsigt til Sankt Nikolaj Kirke. Sign. H. Kruuse. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/205Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Studie af en Italiensk fårehyrde holdende et lam. Usigneret. Bly og olie på malepap. 25,5 x 16,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/206Lyngby
Godfred Christensen: Marklandskab med grå skyer i horisonten. Sign. G. C. 06. Olie på lærred. 26,5 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/207Lyngby
I. T. Hansen: Kanalparti fra Venedig. Sign. I. T. Hansen Venezia, 1891. Vandfarve på papir monteret på malepap. 16 x 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/208Lyngby
Fransk maler, 19. årh.: Portræt af en fransk officer. Sign. A. Beaumont 1841. Olie på lærred monteret på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/209Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Kystparti med en fisker, der vender hjem ved solnedgang. Usigneret. Olie på lærred. 26,5 x 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/210Lyngby
Peter Ilsted: “Hendrik”, 1924. Opus 43. Sign. Peter Ilsted, 100/145. Mezzotinte. Lysmål 69 x 61.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/211Lyngby
Georg Valdemar Gundorff: Parti fra Christianshavn. Sign. Gundorff 1919. Olie på lærred. 59 x 72,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/212Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/213Lyngby
Hans Tegner, Jens Jacob Bregnø: To figurer i form af mand og kvinde i blæst. B&G. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/214Lyngby
N. P. Rasmussen: Opstilling med en vase med margueritter. Sign. monogram Søndag 19 Febr. 1911. Olie på malepap. 36 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/215Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/217Lyngby
Karl Kristoffersen: To figurer af udskåret fedtsten, begge sign. KK. H. 14 og 16 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/218Lyngby
Simon Kristoffersen: Isbjørn angriber grønlandsk fanger. Udskåret fedtsten. Sign. Simon 1965. H. 16 cm L. 37 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/219Lyngby
Kinesisk celadon vase, cong, med trigram design. Monteret til lampe. H. 27/55 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/220Lyngby
Frugtkurv af fajance, indvendig dekoreret i farver. Utydeligt sign. 18. årh. 18 x 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/221Lyngby
Fad af fajance, dekoreret i farver med blomster og ranker, sign. DP/CB, Coburg? 18. årh.s slutning. Diam. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/222Lyngby
Stort ovalt fad St. Kongensgade af fajance, dekoreret i blåt, Gjerløfs periode. 18. årh. 57 x 43 cm. c4
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/223Lyngby
Et par 'Blå Blomst' terriner af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Den kongelige Porcelainsfabrik ca. 1800. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/224Lyngby
Rigmor Mydtskov: Dobbeltsigneret s/h sølv-gelatine præsentationsfotografi af dronning Margrethe II og prins Henrik
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/225Glostrup
Signeret Keshan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund. Ca. 1960-1970. 405 x 300.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/226Lyngby
Vase af porcelæn monteret til lampe med montering af bronze. 20. årh. H. 40/75 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/227Lyngby
Tre japanske vaser af mixed metal. To med signatur. 20. årh. H. 12, 25 og 39 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/228Lyngby
Et par stansede og graverede messing putti, holdede stage til lys. Antagelig Frankrig 18/19. årh. H. 38 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/229Glostrup
Qum helsilke forligger, Persien. Nichedesign. 20. årh.s anden halvdel. 75 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/230Glostrup
Nain tæppe, Persien. Medaljondesign. Partier med silkeluv. Ca. 2000. 295 x 195.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/231Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign. Konturer med silkeluv. Ca. 2000. 375 x 250.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/232Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Medaljondesign. 21. årh. 173 x 113
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/233Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Medaljondesign. 21. årh. 163 x 110.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/234Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Medaljondesign. God fast kvalitet. 21. årh. 213 x 296.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/235Glostrup
Heriz tæppe, Nordvestlige Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. Ca. 1920-1930. 235 x 345
Vurdering :
18.000 DKK Næste bud:
2436/236Glostrup
Heriz tæppe, Nordvestlige Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. Ca. 1920-1930. 317 x 230.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2436/237Glostrup
Keshan tæppe, Persien. Medallion på rød bund. 20. årh.s midte. 209 x 136.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/238Lyngby
Blækhus, segldåse, segl og mindestele. 19. årh. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/239Glostrup
Nain tæppe, Persien. Medaljon på lys bund. Ca. 2000. 350 x 250.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/240Glostrup
Keshan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Ca. 1950. 390 x 268.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/241Lyngby
Marcus Aurelius som ung. Grand Tour bronzebuste efter antikken. 19. årh.s slutning. H. 15/22 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/242Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. Flot kvalitet. Ca. 1960-1970. 220 x 143.
Vurdering :
5.000–7.000 DKK Næste bud:
2436/243Glostrup
Antikt Azeri Zili/Verneh dækken, Azerbaijan/kaukasus. Gentagelsesmønster med stiliserede træer. Flot kvalitet. 19. årh. 190 x 185.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/244Lyngby
To bronze plaketter, 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/245Lyngby
Karl Wieden bordlighter med sølvmontering af A. Michelsen. Med indgraverede navnetræk af hærens øverste ledere. Dateret 25-9-41.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: