2432/500Aarhus
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/501Aarhus
Poul Henningsen: "PH-Septima-5". Pendel med syv skærme af klart glas, delvist matteret i felter. Diam. 50.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/503Aarhus
Vurdering :
2432/506Aarhus
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. Petersen 46. Olie på plade. 38 x 46.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/509Aarhus
Verner Panton: "Peacock chair". Et par lænestole med wirestel af stål. Designet i 1959. Udført hos Plus Linje. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/512Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/513Aarhus
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2432/518Aarhus
Vurdering :
2432/521Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/524Aarhus
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. C. Lemmerz. Mixed media på papir. Bladstørrelse 21 x 29.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/527Aarhus
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Næste bud:
2432/530Aarhus
Paul Høm: Interiør med to piger. Sign. Høm. Olie på lærred. 138 x 86.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/533Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/536Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 30". 12 stole med stel af bøg, kopstykke af lamineret teak. Udført hos Carl Hansen & Søn. (12)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2432/539Aarhus
Poul Henningsen: “Bombardement”. “PH-1/1”. Niarmet lysekrone af bruneret messing, med skærme af mat glas. H. 88. Diam 70.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2432/542Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/548Aarhus
Hans Scherfig: “Hyacinter og Guldfisk”, 1967. Sign. Scherfig. Tempera på plade. 39 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/551Aarhus
Michael Kvium: "Fool". 2005. Sign. Kvium 05, 40/40. Radering. Bladstørrelse 39 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/554Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/557Aarhus
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Nørgård-92. Olie på lærred. 93 x 74.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/560Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/563Aarhus
Frederik Næblerød: "Buste". Sign. FN 2021. Polykromt glaseret stentøj. H. 55
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2432/566Aarhus
Poul Henningsen: “Bombardement”. “PH-1/1”. Lysekrone af bruneret messing, skærme af ravfarvet glas. H. 40. Diam 70.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/569Aarhus
C.C. Hermann: Et sæt på 12 dækketallerkner af sterlingsølv. Fane prydet med perlebort. Diam. 28. (12)
Vurdering :
2432/570Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/572Aarhus
Poul Henningsen: PH-4/3. Standerlampe med forniklet stel. Udført hos Louis Poulsen. 1930erne. H. 158.
Vurdering :
2432/575Aarhus
Sven Dalsgaard: "I tiden løb". Sign. Sven Dalsgaard 93, 73/120. Litografi. Lysmål 48 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/578Aarhus
Vilmantas Marcinkevicius: "Couple from the sea", 2017. Sign. Olie og akryl på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/581Aarhus
Hans J. Wegner: “GE 290”. Et par lænestole af teak. Løse hynder med brunt nistret uld. Udført hos Getama. (2)
Vurdering :
2432/584Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/587Aarhus
Poul Winther: Fire kompositioner. 1990. Sign. PW. Olie på lærred. Hver 23 x 28. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/588Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/590Aarhus
Helge Ernst: "Collage". 1980. Sign. Helge Ernst; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 101.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/591Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/593Aarhus
Louis Marcussen (Ovartaci): "Josephine Baker". Usigneret. Skulptur af bemalet og udskåret træ. H. 20.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2432/594Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/596Aarhus
Michael Kvium: "Vanitas". 1990. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/599Aarhus
Vurdering :
2432/602Aarhus
Nanna Ditzel: To-personers sofa med stel af olieret valnød, betræk af blå Hallingdal. Model ND82. Snedkergaarden. L. 139.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/605Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/608Aarhus
Nanna Ditzel: Lænestol med stel af olieret valnød, betræk af blå Hallingdal. Model ND83. Snedkergaarden.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/611Aarhus
Karel Appel: Komposition med figurer. Sign. Appel 71, 24/100. Litografi. Lysmål 69 x 104.
Vurdering :
2432/614Aarhus
Lars Calmar: Løvinde og nøgen mand. Sign. L. Calmar. Guld-og rosa glaseret stentøj. H. 19.5.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2432/617Aarhus
Vilmantas Marcinkevicius: "Glance", 2011. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie og akryl på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/618Aarhus
Bruno Mathsson: Lænestol med stel af bambusflet. Udført hos Dux.
Vurdering :
2432/620Aarhus
Verner Panton: ”System 1-2-3". Et par lænestole med fødder af træ, betrukket med brunt skind. Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/623Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/626Aarhus
Verner Panton: "Cone Table". Sofabord med plade af palisander, kegleformet stamme med sort skai. H. 54,5. Diam. 88.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/629Aarhus
Verner Panton: "System 1-2-3". To stole på fod af aluminium, betrukket med orange og rødt uld. Verpan. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/632Aarhus
Michael Kvium: Uden titel, 1992. Olie på lærred monteret på jernplade. 43 x 41.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2432/635Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/638Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/641Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 318". Spisebord af palisander og stål. Udført hos Andreas Tuck. H. 71,5. L. 180. B. 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/644Aarhus
Zacharias Heinesen: "Fútastova-Áarstova". Sign. Zacharias Heinesen, 95. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
2432/647Aarhus
Bror Hjorth: Siddende kvinde. Sign. Bror Hjorth. Gips. H. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/654Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/655Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/656Aarhus
Paul Høm: Interiør med en halvnøgen kvinde. Sign. Høm 38. Olie på lærred. 103 x 65.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/657Aarhus
Ernst Syberg: Landskab. Sign. Ernst Syberg 46. Olie på lærred. 45 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/658Aarhus
Svend Saabye: "Bormes les mimosas". 1950. Sign. Saabye. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/659Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: