2432/​572

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

PH-4/3. Standerlampe med forniklet stel og fod af malet metal, fatningshus og top af bakelit, skærme af flerlags opalglas monteret på støbt skærmophæng. Udført hos Louis Poulsen. 1930erne. H. 158.

Stand

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
959919 11.000 DKK
165774 10.500 DKK
1106678 10.000 DKK