2432/572
Poul Henningsen: PH-4/3. Standerlampe med forniklet stel. Udført hos Louis Poulsen. 1930erne. H. 158.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2432/571
Gert Marcus: Uden titel. Sign. GM - 66. Polykrom glasmosaik. Dia. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2432/570
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2432/569
C.C. Hermann: Et sæt på 12 dækketallerkner af sterlingsølv. Fane prydet med perlebort. Diam. 28. (12)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2432/561
Gert Holbek & Jørgen Dahlerup: "Prisme". Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen, Stainless. (72)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2432/562
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 30 x 21 til 42 x 59. Uindrammet. (8)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2432/565
Corneille: "Terre habitee", 1991. Sign. Corneille, 185/200 og H/C. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 40 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2432/560
Jesper Knudsen: “La Fontaine”. Sign. JK, 2003 med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2432/559
Wolfgang Tillmans: "Moonrise, Puerto Rico". Sign. med titel på bagsiden. C print. 26 x 39.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2432/558
Johan Rohde: "Kongemønster". Fire salatsæt af sterlingsølv, hvoraf tre har laf af rustfrit stål. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2432/557
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Nørgård-92. Olie på lærred. 93 x 74.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2432/556
Jiri Georg Dokoupil: "Montserrat Caballé". Sign. Dokoupil 1990. Sod på lærred. 160 x 81.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2432/555
Johan Rohde: “Kongemønster”. Seks hummergafler af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944. Samlet vægt 204 g. L. 18,7. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2432/554
Michael Kvium: Uden titel, motorcykelkomposition. Sign. Kvium 83. Akvarel og collage på papir. Bladstørrelse 38 x 29.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2432/553
Cathrine Raben Davidsen: Uden titel. Sign. CRD 10. Mixed media på papir. Bladstørrelse 100 x 70.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2432/552
Knud Kyhn: Figur af stentøj i form af marabustork. Dekoreet med grønne og brune glasurer. Sign. monogram, 22002. Kgl. P. H. 27,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2432/551
Michael Kvium: "Fool". 2005. Sign. Kvium 05, 40/40. Radering. Bladstørrelse 39 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2432/549
Kai Nielsen: Figurgruppe af stentøj i form af kvinde med drueklase og to små faune. H. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2432/550
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Julenat", 1980erne. Sign. S. Havsteen. Olie på lærred. 195 x 130. Indrammet i håndforgyldt ramme.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2432/548
Hans Scherfig: “Hyacinter og Guldfisk”, 1967. Sign. Scherfig. Tempera på plade. 39 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2432/547
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2432/545
Hans J. Wegner: "RY 25". Skænk af riopalisander, front med jalousilåger. Udført hos Ry Møbler. H. 80. B. 200. D. 49.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
2432/544
Anette Harboe Flensburg: Gefion springvandet, 1991. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 180.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2432/543
Kähler: Stor lertøjskrukke dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 31. Diam. 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2432/542
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2432/541
Edvard Weie: "Liggende kvindelig model figur", 1911-1912. Usign. Olie på lærred. 53 x 81.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2432/540
Børge Mogensen: "Den Spanske Stol" og "Medestolen". To miniaturestole af patineret metal, monteret på sokkel af massiv egetræ. H. hhv. 5,4 og 5,9. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2432/539
Poul Henningsen: “Bombardement”. “PH-1/1”. Niarmet lysekrone af bruneret messing, med skærme af mat glas. H. 88. Diam 70.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2432/537
Timo Sarpaneva: "Kukinto". Stor vase med vertikale striber af klart, grønt, turkisblåt og mørkeblåt glas. H. maks. 48,3.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2432/536
Hans J. Wegner: "CH 30". 12 stole med stel af bøg, kopstykke af lamineret teak. Udført hos Carl Hansen & Søn. (12)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2432/520
Frodo Mikkelsen: Uden titel. Sign. FM 12. Mixed media og sølv. H. 24. B. 15. D. 20. ex. bjørn.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2432/530
Paul Høm: Interiør med to piger. Sign. Høm. Olie på lærred. 138 x 86.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2432/533
Michael Kvium: Uden titel. Sign. Kvium 83. Akvarel og collage på papir. Bladstørrelse 38 x 28.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2432/531
Ercole Barovier: "Corodonato Oro". Vase af klart og rødt glas. Indlagt med snoede bånd af guldstøv. Udført ca. 1950 hos Barovier & Toso, Murano, Italien. H. 27.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2432/523
Mogens Balle: "Nattens drømme", 1975-76. Sign. MB. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2432/529
Preben Hornung: Uden titel. Sign. på bagsiden P. Hornung 48. Olie på lærred. 55 x 42.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2432/528
Peder Rasmussen: Skulpturel gulvvase af lertøj modelleret med to hanke samt indridset med motiver i relief. H. 106.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2432/527
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
2432/526
Per Kirkeby: Uden titel. Usign. Akvarel på papir. Prægning i papir: Per Kirkeby Estate. Bladstørrelse 57 x 40,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2432/524
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. C. Lemmerz. Mixed media på papir. Bladstørrelse 21 x 29.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2432/521
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2432/517
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. IV. Olie på lærred. 27 x 31,
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2432/518
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2432/516
Snorre Stephensen: To vaser og en skål af hhv. grå og hvid stentøjsmasse. Dekoreret med polykrome blomster- og bladmotiver. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2432/515
Tie Ying: "HongKong 1967/1997", 3/3. Usign. C-print på dibond monteret i ramme. 118 x 236. (1962)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2432/514
Jørgen Boberg: “Teresa som Jade”. Sign. Boberg November 1968. Gouache og tusch på papir. Lysmål 13 x 10.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2432/512
Verner Panton: Fem barstole med trådstel af metal, betrukket med uld i forskellige farver. x-design. H. 82. (5)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2432/511
Robert Storm Petersen: "Monument" - "Jeg elsker din Sjæl, men hader dit Ansigt". Sign. 1907. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 18.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2432/510
Gertrud Vasegaard: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med blågrå rombeformede ornamenter samt transparent glasur. H. 7,4-7,8. Diam. 27-27,7.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2432/508
Cornelius Völker: Uden titel, 6-XV, 2003. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
2432/504
Lucie Rie: Cirkulær skål af stentøj. Stemplet monogram. Unik. H. 11,5-12. Diam. 25,6-26,3.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2432/507
Bo Kristiansen: To bordlampefødder af hhv. stentøj og fajance. H. hhv. 23,2 og 23,6. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2432/501
Poul Henningsen: "PH-Septima-5". Pendel med syv skærme af klart glas, delvist matteret i felter. Diam. 50.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2432/506
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. Petersen 46. Olie på plade. 38 x 46.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2432/503
Ingálvur av Reyni: Interiør med to kvinder, 1967. Sign. I. Av Reyni med datering. Olie på lærred. 116 x 88.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
2432/500
Albert Bertelsen: "Portrætstudie", 1973. Sign. Alb. Bertelsen med datering samt på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 60.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK