2432/559Lyngby
Wolfgang Tillmans: "Moonrise, Puerto Rico". Sign. med titel på bagsiden. C print. 26 x 39.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/560Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/561Lyngby
Gert Holbek & Jørgen Dahlerup: "Prisme". Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen, Stainless. (72)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/562Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 30 x 21 til 42 x 59. Uindrammet. (8)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/563Aarhus
Frederik Næblerød: "Buste". Sign. FN 2021. Polykromt glaseret stentøj. H. 55
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2432/564Lyngby
Nils Thorsson: Tresidet kande og rund vase af stentøj. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/565Lyngby
Corneille: "Terre habitee", 1991. Sign. Corneille, 185/200 og H/C. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 40 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/566Aarhus
Poul Henningsen: “Bombardement”. “PH-1/1”. Lysekrone af bruneret messing, skærme af ravfarvet glas. H. 40. Diam 70.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/567Lyngby
Henning Koppel: Sukkerskål af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 1194. Vægt 153 g. H. 3,7. Diam. 9.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/568Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/569Aarhus
C.C. Hermann: Et sæt på 12 dækketallerkner af sterlingsølv. Fane prydet med perlebort. Diam. 28. (12)
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/570Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/571Lyngby
Gert Marcus: Uden titel. Sign. GM - 66. Polykrom glasmosaik. Dia. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/572Aarhus
Poul Henningsen: PH-4/3. Standerlampe med forniklet stel. Udført hos Louis Poulsen. 1930erne. H. 158.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/573Lyngby
Johan Rohde: Flødekande og sukkerskål med låg af sterlingsølv, begge med hamret overflade. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/574Lyngby
Ulrik Hoff: Landskab, 2020. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/575Aarhus
Sven Dalsgaard: "I tiden løb". Sign. Sven Dalsgaard 93, 73/120. Litografi. Lysmål 48 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/576Lyngby
Georg Jensen: 24 små glasbakker af sterlingsølv med hamret overflade, ciseleret med vinranker. Diam. 6,1. (24)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/577Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Begge usign. Akvarel og oliekridt på papir. Lysmål 30 x 45. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/578Aarhus
Vilmantas Marcinkevicius: "Couple from the sea", 2017. Sign. Olie og akryl på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/579Lyngby
Peter Hvidt: Sjælden armstol af mahogni. Sæde og ryg betrukket med brunt skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/580Lyngby
Gunleif Grube: "I venterum", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/581Aarhus
Hans J. Wegner: “GE 290”. Et par lænestole af teak. Løse hynder med brunt nistret uld. Udført hos Getama. (2)
Vurdering :
2432/582Lyngby
Henning Koppel: To fade, seks store krus samt seks små snapsebægre af kobber og forsølvet metal. (14)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/583Lyngby
Jørgen Nash: "Lille sød sild". Sign. Jørgen Nash 1997. Håndkoloreret litografi i farver. Lysmål 18 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/584Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/585Lyngby
Nils Koppel, Eva Koppel: Lænestol med stel af bejdset bøg. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/586Lyngby
Niels Larsen Stevns: Figurkomposition. Sign. og datering utydelig. Akvarel og blyant. Bladstørrelse 13 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/587Aarhus
Poul Winther: Fire kompositioner. 1990. Sign. PW. Olie på lærred. Hver 23 x 28. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/588Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/589Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/590Aarhus
Helge Ernst: "Collage". 1980. Sign. Helge Ernst; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 101.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/591Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/592Lyngby
Kirsten Ortwed: Uden titel. Sign. K. Ortwed 81. Olie på papir. Bladstørrelse 59 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/593Aarhus
Louis Marcussen (Ovartaci): "Josephine Baker". Usigneret. Skulptur af bemalet og udskåret træ. H. 20.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2432/594Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/595Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 17 x 24 til 48 x 36. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2432/596Aarhus
Michael Kvium: "Vanitas". 1990. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/597Lyngby
Poul Henningsen: "PH-4/3". Bordlampe med stel af patineret messing, mrk. "Pat. Appl.". Udført hos Louis Poulsen. H. 53.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Næste bud:
2432/598Lyngby
Corneille: "Femme et oiseaux II", 1998. Sign. Corneille 98, 1/150. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 42 x 27. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/599Aarhus
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/600Lyngby
Frits Henningsen: Et par armstole med stel af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med patineret skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/601Lyngby
Yoshio Nakajima: To kompositioner. Begge sign Yoshio. Akvarel på pap. Bladstørrelse 23 x 28 og 27 x 22. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/602Aarhus
Nanna Ditzel: To-personers sofa med stel af olieret valnød, betræk af blå Hallingdal. Model ND82. Snedkergaarden. L. 139.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/603Lyngby
Arne Jacobsen: “Myren”. Sæt på seks skalstole med trebenet stel af stål. Sæde og ryg af riopalisander. (6)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/604Lyngby
Corneille: "L’amour au jour le jour", 1996. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 42 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/605Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/606Lyngby
Ole Wanscher: Tre-pers. sofa samt et par tilhørende armstole med stel af riopalisander. (3)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/607Lyngby
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. med dedikation og datering. Tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 27 x 51,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/608Aarhus
Nanna Ditzel: Lænestol med stel af olieret valnød, betræk af blå Hallingdal. Model ND83. Snedkergaarden.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/609Lyngby
Nikolai Tidemand: Firsidet vase af stentøj modelleret med reliefdekor. Dekoreret med Solfatara glasur. H. 13,6.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/610Lyngby
Leif Sylvester: Tre kompositioner. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 15 x 18. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/611Aarhus
Karel Appel: Komposition med figurer. Sign. Appel 71, 24/100. Litografi. Lysmål 69 x 104.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/612Lyngby
Kgl. P.: Stor vase af stentøj modelleret i let oval form. Dekoreret med Solfatara glasur. H. 20. L. 22,5. B. 18,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/613Lyngby
Carl Ronald Giles: Tre kompositoner. Alle sign. med dedikation. Offset. Lysmål 25 x 33 og 25 x 35. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/614Aarhus
Lars Calmar: Løvinde og nøgen mand. Sign. L. Calmar. Guld-og rosa glaseret stentøj. H. 19.5.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2432/615Lyngby
Slagelse Møbelværk: Nyreformet sofabord af bejdset bøg. Messing kant, samt top ilagt brunt skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/616Lyngby
Mogens Andersen: Ni kompositioner. Alle sign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 25 x 18 til 42 x 30. Uindrammet. (9)
Vurdering :
2432/617Aarhus
Vilmantas Marcinkevicius: "Glance", 2011. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie og akryl på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/618Aarhus
Bruno Mathsson: Lænestol med stel af bambusflet. Udført hos Dux.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/619Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/620Aarhus
Verner Panton: ”System 1-2-3". Et par lænestole med fødder af træ, betrukket med brunt skind. Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: