2432/60Aarhus
Russisk cigaretetui af sølv, låg prydet med den kejserlige dobbeltørn. Mestermærke JT, Skt. Petersborg 1899–1908. L. 9,1.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/61Lyngby
Harald Moltke: Grønlandsk fjordparti med en fangerkone bærende sit barn på ryggen ved en klippeskrænt. Sign. Harald Moltke. Olie på lærred. 111 x 80.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/62Aarhus
Engelsk bakkebord af mahogni, løs bakke stående på stel med profilerede ben. . årh. H. 55. B. 56. L. 82.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/63Lyngby
Kinesisk udskæring af jade i form af Føniks hovede. Antagelig Yuan Dynasti 1280-1368. Vægt 143 gr. H. 6 cm. L. 6,5 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/64Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Strandparti fra Lønstrup med fiskere. Signed N. F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 48 x 74.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/65Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 86. B. 72. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/66Aarhus
Lille rokoko tekande af sølv. Vægt ca. 388 g. H. 16,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/67Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Kirkeinteriør med bedende kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 100.
Vurdering :
2432/68Aarhus
Louis XVI flisebord af rødmalet træ med 13 hollandske fliser. 18./19. årh. H. 74. L. 64. B. 51.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/69Lyngby
'Help'. Stort fuldt signeret s/h fotografi af John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr og George Harrison.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/70Lyngby
'Forrest Gump'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Tom Hanks (f. 1956).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/71Lyngby
Dansk rokoko kommode af forgyldt træ og nøddetræ. Delvis 18. årh.s midte. H. 87. B. 73. D. 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/72Aarhus
"Flora Danica". Rundt fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. Diam. 30.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/73Lyngby
Vilhelm Kyhn: Udsigt over et landskab med Dannebrog. Usigneret. Olie på lærred. 23 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/74Aarhus
Zebraskind (Equus burchelli). L. 302. B. 192
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/75Lyngby
Figur af alabast i form af Buddha Shakyamuni med guld på kanter. Burma/Myanmar, 19. årh. H. 24 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/76Aarhus
F. Larsen-Særsløv: Parti fra Nakkehoved Fyr ved Gilleleje. Sign. L. Særsløv. Gilleleje 1930. Olie på lærred. 36 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/77Lyngby
Kinesisk Kang bord af hardwood. 19. årh. slutning. H. 28. L. 79. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/78Aarhus
"Flora Danica". Middagstallerken af porcelæn med gennembrudt fane. Royal Copenhagen. Diam. 25,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/79Lyngby
Christen Dalsgaard: Hedelandskab ved Salling med en busk. Sign. C. D. Septbr 1851. Olie på papir. 25 x 31.
Vurdering :
2432/80Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/81Lyngby
Kinesisk famille rose fad, sen Qing 19. årh.s slutning. Diam. 35 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/82Aarhus
Et sæt på 12 italienske bægre af sterlingsølv, prydet med blomstrende grene. 20. årh.s slutning. H. 13. (12)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2432/83Lyngby
Thailandsk bord af forgyldt og blåmalet træ, plade af teak træ. Ca. 1920. H. 38. L. 188. B. 107.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/84Lyngby
'Coming to America'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Samuel L. Jackson (f. 1948).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/85Lyngby
Vilhelm Petersen: Dansk sommeridyl ved et skovløberhus. Usigneret. Olie på malepap. 28 x 35,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/86Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/87Lyngby
Originalt s/h pressefotografi af to unavngivne vietnamesiske krigsfanger siddende i rismark. Ca. 1968.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/88Aarhus
Jean-Honoré Fragonard, efter, 18. årh.: "The happy family". Usigneret. Olie på træ. 45 x 52.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/89Lyngby
Tysk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med gennembrudte rocailler og kæmninger. 18. årh.s slutning. H. 126. B. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/90Aarhus
"Flora Danica". To kagetallerkener af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Royal Copenhagen. Diam. 17. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/91Lyngby
Oscar Matthiesen: Studie til “Skaanske Dragonofficerer rider i Bad”. Sign. monogram 1904. Olie på malepap. 49 x 43.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/92Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/93Lyngby
"Stafford Flowers" service af porcelæn med trykt dekoration og guld. Spode, England. (84)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/94Aarhus
Carl Thomsen: Rygvendt kvinde i hvid kjole. Sign. C Th 85. Olie på lærred monteret på lærred. 26 x 19.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/95Lyngby
Rokoko bord af elmetræ, skuffe i sarg, fliget sarg med cabriole ben. 18. årh.s midte. H. 74. B. 74. B. 51.
Vurdering :
2432/96Aarhus
"Musselmalet Helblonde, Halvblonde og Riflet". Dele af kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (16)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/97Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: En kvinde i hvid kjole og sommerhat stående på stranden. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 40,5 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/98Aarhus
Fransk bergere af forgyldt træ, betrukket med blomstret møbelstof, udskåret med bladværk. Rokoko form. 19. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/99Lyngby
'Bridget Jones' dagbog'. Signeret farvestilfotografi af den amerikanske skuespillerinde Renée Zellweger (f. 1969).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/101Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/102Aarhus
Et par renaissance-form kandelabre af messing, hver til fire lys. 19. årh. Antageligt Polen. H. 51. B. 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/103Lyngby
Theodor Philipsen: "To heste forspændt en tørvogn i en mose ved Vester Egede". Sign. monogram 1879. Olie på lærred. 30 x 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/104Aarhus
Standur i kasse af delvist forgyldt, grønmalet og marmoreret træ. 18. årh.s slutning. H. 243. B. 52. D. 26.
Vurdering :
2432/105Lyngby
Knud Kyhn: Isbjørn. Figur af porcelæn. 1857. B&G. L. 37 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/106Aarhus
Henriette de Rêge: Portræt af en kvinde iført en blomstrende kjole. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Lysmål 33 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/108Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/109Lyngby
Joakim Skovgaard: En hest stående ved en rød ladebygning. Sign. I. S. 1876. Betegnet Landskab T. 1906. Olie på lærred. 27 x 31,5.
Vurdering :
2432/110Aarhus
Jugend bordur af patineret zink, dekoreret med en arbejdende mand. 20. årh.s begyndelse. H. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/111Lyngby
Serie på 54 s/h italienske prospekt- og skulpturfotografier med motiver fra bl.a. Vatikanmuseet, Firenze, Rom, Pompei, Pisa, Genova, etc. (54).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/112Lyngby
Originalt s/h pressefotografi af præsident Harry S. Truman (1884-1972) og premierminister Winston Churchill (1874-1965).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/114Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/115Lyngby
A. E. Kieldrup: Bjergparti fra Norge med udsigt mod en foss. Usigneret. Olie på plade. 27 x 21.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/116Aarhus
Kakkelovnsskærm af bemalet jern støbt i form af grene, centralt med landskabsdekoration. 19. årh. H. 130. B. 68.
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
2432/117Lyngby
Figur af patineret bronze i form af Guanyin siddende i dhyanasana på lotustrone. Ming 1368-1644. Vægt 858 g. H. 20 cm.
Vurdering :
2432/118Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/120Aarhus
Buste af kunststen i form af ung mand. Usign. 20. årh. H. 48.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/121Lyngby
Carl Christian Andersen: Udsigt til Børsen. Sign. C. Carl Andersen Aug. 87. Olie på lærred. 44,5 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/122Aarhus
Skakbord af nøddetræ og mahogni med opklappelig plade. 20. årh. H 72. B. 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/123Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: Tre figurer af porcelæn. "Aftenbøn", "Aju Sitra" og "Tempeldanserinder". Dahl-Jensen. H. 16-28 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/124Aarhus
Johannes Wilhjelm: Opstilling med tulipaner. Sign. JW. Olie på lærred. 54 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/126Aarhus
Sladrekompas af forgyldt og bemalet metal, kroneformet topstykke hvorover putto af bemalet træ. 20. årh. H. 51. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud: