2432/9Lyngby
Dansk svingkedel af sølv. Mester Ole Chr. Collin, København 1879. Vægt 2844 g. H. ialt 36 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/15Lyngby
Julebestik af delvis forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde samt fire jubilæumsskeer. A. Michelsen. Vægt 1704 g. (38)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/39Lyngby
Dansk regence sukkerskål af sølv. Mester Henrik Jensen, København 1747. Vægt 300 g. H. 15,5 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/48Aarhus
Rokoko bæger af sølv med nålepunslet korpus. Mester Christian Frederik Nyested, Horsens, borgerskab 1767. H. 10.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/60Aarhus
Russisk cigaretetui af sølv, låg prydet med den kejserlige dobbeltørn. Mestermærke JT, Skt. Petersborg 1899–1908. L. 9,1.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/66Aarhus
Lille rokoko tekande af sølv. Vægt ca. 388 g. H. 16,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/82Aarhus
Et sæt på 12 italienske bægre af sterlingsølv, prydet med blomstrende grene. 20. årh.s slutning. H. 13. (12)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2432/166Lyngby
"Herregård" bestik af sølv. Cohr. Vægt ekskl. knive 877 g. (34)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/169Lyngby
10 årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 456 g. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/175Lyngby
Russisk portemonnæ af sølv. Moskva 1908-1917, lødighed 84. L. 8 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/178Lyngby
Russisk etui af sølv og Dansk etui af sølv. 1896 og 1935. L. 10 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/196Aarhus
Serveringsbakke af sølvplet, profileret fane støbt med muslingeskaller, blomster og bladværk. 20. årh. L. 89. B. 58.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/221Lyngby
Skønvirke øreskål og strøbøsse, henholdsvis Kbh. 1914 og 1919. Derudover Louis XVI form kaffekande, Kbh. 1899. Vægt 1325 g. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/271Lyngby
Par stager af sølv. Hejl & Co. Barok form. 20. årh. Udfyldte. H. 19,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/280Lyngby
Kande af sølv, A. Michelsen 1852. Vægt 500 g. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/281Lyngby
Sæt på fire saltkar af sølv, Københavns bymærke 1914. Vægt 232 g. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/307Aarhus
Engelsk kande af sterlingsølv med låg og profileret fod. H. 28 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/308Aarhus
Engelsk opsats af sterlingsølv. Mester Horace Woodward & co, London 1901. H. 11 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/309Aarhus
Engelsk pokal af sterlingsølv dekoreret med hanke i form af hunde. H. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/310Aarhus
Dækketallerken af sølv. Udført hos Jarly, Viborg 1954. Diam. 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/337Aarhus
Opsats af sølv med indsats af slebet glas, dekoreret med ornamentik. Danmark. 20. årh.s begyndelse. H. inkl. glas 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/350Aarhus
Et par fem-armede kandelabre af sterlingsølv. Hazorfim, 20. årh. Udfyldte. H. 21. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud: