2449/501Lyngby
Th. Valentiner: Et par justérbare standerlamper med stel af metal. Kegleformet, grønlakeret metalskærm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/502Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2449/504Lyngby
Gerd Bøgelund: Stor rund vase af stentøj med indridset reliefdekor. Modelleret med smal munding. H. 27. Diam. 21.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/505Lyngby
Anders Moseholm: "Local Global", 2015. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 133. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/507Lyngby
Jeanne Grut, Karl Larsen: To figurer af stentøj, modelleret i form af hhv. brushane og næsehornsfugl. H. hhv. 7,8 og 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/508Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/510Lyngby
Alev Ebüzziya Siesbye: Rund skål af stentøj, dekoreret med lys turkisgrøn glasur med brunsorte elementer. Unik. H. 8,4-8,6. Diam. 16.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/511Lyngby
Francisco Borès: "Panorama". Sign. Borès 37. Olie på lærred. 38 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/513Lyngby
Jean René Gauguin: Figur af stentøj modelleret i form af leopard. Dekoreret med gul, sort og grøn glasur.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2449/514Lyngby
Poul Isbak: Uden titel, 2001. Sign. P.I. Rosafarvet portugisisk marmor på base af granit. H. inkl. base 120. B. 45. D. 29.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2449/516Lyngby
Kähler: Rund vase af lertøj dekoreret med glaserede motiver i grønne og lysegrønne nuancer på sortbrun base. H. 32. Diam. 26,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/517Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2449/519Lyngby
Knud Kyhn: Figurgruppe af stentøj modelleret i form af dådyr med kid. Dekoreret med Sung glasur. H. 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/520Lyngby
Anders Moseholm: "Curve No 5", 2014. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 92. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/522Lyngby
Kähler: Et par vaser af lertøj dekoreret med møstre på lysegul bund. H. 21-21,5. Diam. 16. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/523Lyngby
Mason Saltarrelli: Uden titel, 2018/19. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 76 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/525Lyngby
Tinos: Et par fade af poleret og delvis grønpatineret bronce. Udvendigt støbt med reliefdekor. H. ca. 5. Diam. 29. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/526Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Indmarken". Sign. S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 72 x 98.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/528Lyngby
Tinos: Cirkulært fad af poleret bronce og delvis grønpatineret. Udvendigt støbt med reliefdekor. H. ca. 5,4. Diam. 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/529Lyngby
Jan Voss: Uden titel, 1994. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 80 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/531Lyngby
Jacob Kjær: Lænestol med stel maghoni. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret brun skind.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2449/532Lyngby
Jean Deyrolle: "Nanthilde", Gordes april-juli 1965, opus 793. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 75 x 75.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2449/534Lyngby
Arje Griegst: "Hvid Konkylie". Seks dybe tallerkener af porcelæn. Tryksign. monogram, 14173. Kgl. P. H. 5,3. Diam. 20. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/535Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2449/537Lyngby
Arje Griegst: “Hvid Konkylie”. Fem middagstallerkner af porcelæn dekoreret med transparent glasur. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/538Lyngby
Anders Brinch: "Stranded", 2006. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 166. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/540Lyngby
Magnus L. Stephensen, Georg Jensen, m.fl.: "Tuja", m.m. Barsæt på træbræt med dele af rustfrit stål.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2449/541Lyngby
Gerda Wegener, efter: Tre erotiske kompositioner fra Fortunio, 1934. Alle trykbetegnet. Gravure på papir. Orig. kolorering. 22,5 x 16. Uindrammede. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/543Lyngby
Dansk møbeldesign: Avisholder med stel af stål, udspændt med ruskind. H. 38. L. 48.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2449/544Lyngby
Sveinn Thorarinsson: Midsommer stemning, Island. Sign. S. Þ. 1942. Olie på lærred. 110 x 130.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/547Lyngby
Albert Bertelsen: "Dame i sort", 1984. Sign. monogram. Olie på lærred. 105 x 115.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/549Lyngby
Richard Nissen: Tre skåle samt to fade af teak. Udført og delvist mærket hos Nissen og Skjøde Skjern. H. 3-10. Diam. 16-25,5. L. 39-52. (5)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2449/550Lyngby
Lynn Chadwick: Hvilende figur. Sign. Chadwick 69. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 44 x 53.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/552Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Rund vase af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur. H. 19,8.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/555Lyngby
Kähler: Gulvvase af lertøj, dekoreret med hornglaserede motiver i mørkebrunt, blåt og grønt. H. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/556Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel, 1986-1989. Sign. PK 87, 5/10. Træsnit - og linoliumssnit i fem farver. Bladstørrelse 70 x 50 cm. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/558Lyngby
Kähler: Gulvvase af lertøj dekoreret med lys glasur og med indridsede mønstre i relief. H. 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/559Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/561Lyngby
Patrick Nordström: Bordlampe af stentøj, dekoreret med blå og grå glasur. Sign. monogram, 1920. Kgl. P. H. 23. H. inkl. skærmholder 45,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/562Lyngby
Karl Larsen: Ti kompositioner. Én sign. KL. Akvarel og oliekridt. 38 x 56 - 19 x 29. Uindrammet. (10)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/564Lyngby
Kähler: Bordlampe af stentøj dekoreret med transparent turkisblå glasur. H. 35,5/54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/565Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/567Lyngby
Kay Bojesen: Stor abefigur af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplet. H. 48.
Vurdering :
2449/568Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/570Lyngby
Kay Bojesen: To elefantfigurer af patineret eg. Stemplet Kay Bojesen, Denmark Copyright. H. 12,5. L. 15. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/571Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Komposition. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/573Lyngby
Kai Nielsen: Tre figurer af blanc de chine, hhv. i form af liggende kvinde med barn samt børn med fisk. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/574Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "VIAE", 97. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/575Lyngby
S. A. Andersen: Et par lænestole med stel af teak, ryg udspændt med sjeneflet. Udført hos Horsnæs Møbelfabrik. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/576Lyngby
Kähler: Gulvvase af lertøj. Dekoreret med turkisgrøn/sort dobbeltglasur. H. 56.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/577Lyngby
Sigurd Swane: Interiør med mand. Sign. SSw. Olie på lærred. 49 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/579Lyngby
Knud Kyhn, Jais Nielsen, Bode Willumsen, Gerd Bøgelund: Fire dele stentøj. Alle sign. monogram. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/580Lyngby
Peter Nyborg: "'The New Victory", 1984. Sign. Nyborg. Goauche på papir. Bladstørrelse 56 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/582Lyngby
Dansk snedkermester: Armstol med stel af bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind. Udført 1930-1940érne.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/583Lyngby
Merete Barker: Uden titel. Sign. Merete Barker - 84. Olie på papir. Bladstørrelse 76 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/585Lyngby
Dansk snedkermester: Stor kiste af Wengé. Udført 1960érne. H. 54. L. 100. D. 54.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/586Lyngby
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert, 43/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/588Lyngby
Kähler: Gulvvase af lertøj dekoreret med blåglaseret dekor på cremefarvet base. Sign. HAK, stemplet Danmark. H. 52. Diam. 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/589Lyngby
Jim Dine: “Sybil in her dressing room”, 1968. Sign. Jim Dine, 165/200. Stemplet på bagsiden Edition A. 45x31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/591Lyngby
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med brun og grøn glasur. H. 34,5. Diam. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/592Lyngby
Hans Øllgaard: Høstbillede. Sign. monogram. Olie på lærred. 57x70.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: