2449/​556

Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)

Uden titel, 1986–1989. Sign. PK 87, 5/10. Træsnit - og linoliumssnit i fem farver. Udgivet af Brøndums forlag. Bladstørrelse 70×50 cm. Uindrammet.

Litteratur: “Per Kirkeby Holzschnitte von 1980 bis 1999”, nr. 15.1–15.7.

Fra ferniserinsginvitation: “I 1987–88 udførte Per Kirkeby en serie på 14 original-træsnit til Brøndums forlag. Hvert blad blev trykt i 10 nummererede og signerede eksemplarer i fem farver i formatet 50×70 cm. Serien opstod på følgende måde: de tre første farver blev trykt fra stokkene i en bogtrykpresse og var ens for hele serien. Dernæst skar kunstneren yderligere to stokke individuelt til hvert blad som blev trykt i egen håndpresse med Rembrandt tubefarver!”

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?