2449/515Aarhus
Zao Wou-Ki: Uden titel. Sign. Zao Wou-Ki, 1978, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/521Aarhus
Zao Wou-Ki: U.T. Sign. Zao Wou-Ki, 1973, 22/95. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud:
2449/541Lyngby
Gerda Wegener, efter: Tre erotiske kompositioner fra Fortunio, 1934. Alle trykbetegnet. Gravure på papir. Orig. kolorering. 22,5 x 16. Uindrammede. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/556Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel, 1986-1989. Sign. PK 87, 5/10. Træsnit - og linoliumssnit i fem farver. Bladstørrelse 70 x 50 cm. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/586Lyngby
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert, 43/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/589Lyngby
Jim Dine: “Sybil in her dressing room”, 1968. Sign. Jim Dine, 165/200. Stemplet på bagsiden Edition A. 45x31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/610Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/614Aarhus
Victor Vasarely: "Venus". Sign. Vasarely. Serigrafi på plexiglas. 38 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/616Lyngby
Corneille: "Sensualité du sensible". Sign. Corneille 88, 3/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 29,5×24. Uindrammet. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/634Lyngby
Robert Combas: Uden titel. Sign. Combas 90, 13/100. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 110 x 83.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/637Lyngby
Robert Combas: Uden titel. Sign. Combas 90, 5/100. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 105 x 87.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/640Lyngby
Corneille: “Femme et oiseau”, 1987. Sign. Corneille 87, H/C. Radering i farver. Bladstørrelse 40×51. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/643Lyngby
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 90, 2/30. Træsnit i farver. Bladstørrelse 120 x 160.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/646Lyngby
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 90, 2/30. Træsnit i farver. Bladstørrelse 160 x 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/649Lyngby
Corneille: “Le chat jaune”. Sign. Corneille 77, EA XII/XXV. Radering. Bladstørrelse 66×50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/651Aarhus
Kurt Trampedach: Uden titel, 1982. Sign. Trampedach, 43/190. Litografi i farver. Lysmål 84 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/656Lyngby
Kay Nielsen: Komposition. Usign. Radering, monteret på karton. Bladstørrelse 22,5x25,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/667Aarhus
Henry Heerup: “Årstiderne”, 1980. Sign. Heerup, 813/999. Litografi i farver. Lysmål 49 x 138.
Vurdering :
2449/670Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Sign. i trykket VL samt med blyant V. Lundstrøm. Litografi i farver. Lysmål 31x24.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/671Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn, 91/120. Radering. Lysmål 19x13.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/673Lyngby
Bram van Velde: Uden titel. Sign. Bram van Velde 139/140. Litografi. Lysmål 30,5x47.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/674Lyngby
Ejler Bille: Mappe med seks litografier. Sign. Ejler Bille 90, 41/100. Brøndum forlag. Litografier i farver.
Vurdering :
2449/678Lyngby
Poul Gernes: “5 grafiske blade”, 1981. Sign. Serigrafi i farver. I original mappe. Bladstørrelse 45 × 38. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/691Lyngby
Jens Birkemose: Fire kompositioner. Alle sign. J. Birkemose, 11/40. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/694Aarhus
Henry Heerup: "Regn". Sign Heerup, e/a. Litografi. Lysmål 46 x 32.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/699Lyngby
Joan Miró: "Lithographe II". 1953-1963. Forord af Raymond Queneau. Udgivet af Maeght. Org. kassette. 36x27.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/702Lyngby
Henry Heerup: Komposition med far, mor og barn. Sign. Heerup, 31/298. Offsettryk i farver. Lysmål 56 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/703Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Louisiana Suite Nr. 2". Sign. Carl-Henning Pedersen, 1973, 75/150. Litografi i farver. 60 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/706Lyngby
Karel Appel: Komposition. Sign. Appel 76, 13/99. Litografi i farver. Lysmål 45 x 53.
Vurdering :
2449/710Lyngby
Claus Carstensen: Otte kompositioner. Alle sign; syv nummereret 1/14 og én 2/16. Litografier i farver. I mappe. Bladstørrelse 50 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/713Lyngby
Maurice Estève: "Java vrillée”, 1977. Sign. Estève, 51/95. Litografi i farver. Lysmål 69 x 53.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/715Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 94/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 94 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/722Lyngby
Yigal Zemer: "Checkmate #2". Sign. Zemer 76, A/P VI/X. Ætsning i farver. Bladstørrelse 76 x 52.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/723Aarhus
Kurt Trampedach: Uden titel, 1982. Sign. Trampedach, 69/190. Litografi i farver. Lysmål 84 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/729Lyngby
Emily Gernild: "Himmelsk kærlighed". Sign. Emily Gernild, 25/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 × 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/733Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 05, AP. Litografi i farver. Lysmål 83x62.
Vurdering :
2449/736Aarhus
Pablo Picasso, efter: "Affiches Originales des Maitres de L'Ecole de Paris". Litografisk plakat. Bladstørrelse 69 x 50. U.r.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/737Aarhus
Pablo Picasso, efter: Udstillingsplakat. Tryksign. Litografisk plakat. Bladstørrelse 76 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/753Aarhus
Andy Warhol: "The American Indian Series, Ace Gallery", 1976. Sign. Offset plakat i farver. Lysmål 126 x 86.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/803Aarhus
Hans Scherfig: "Halvaber". Sign. Scherfig, 85/225. Litografi. Trykt hos U.M. Grafik. Lysmål 17 x 26.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/806Aarhus
Hans Scherfig: "Løve". Sign. Scherfig, 86/225. Litografi. Trykt hos U.M. Grafik. Lysmål 18,5 x 28.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/819Aarhus
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. A. Haugen Sørensen 79, unika. Bladstørrelse 65 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/821Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel, 1960. Sign. Mogens Andersen 1960, 21/77. Litografi i farver. Lysmål 60 x 51.
Vurdering :
2449/830Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/892Aarhus
Michael Kvium, Christian Lemmerz, m.fl.: "Porcus sum / Jeg er et svin ..." og "Det flydende univers ...". Sign. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/924Aarhus
Corneille: Fugle og liggende kvinde. Sign. Corneille 85, 67/250. Litografi i farver. Lysmål 58 x 70.
Vurdering :
2449/927Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 71, H.C. Litografi. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: