-
2431/680
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 1975. Collage af farvet papir. Lysmål 50 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/679
Thorvald Hagedorn-Olsen: Landskab. Sign. Hagedorn-Olsen 53. Olie på lærred. 50 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/678
Christian Achenbach: "Purple Haze". Sign. med titel og datering på bagsiden. Mixed media på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/656
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/677
Bente Bonné: Uden titel. Sign. Bente Bonné. Figur af mixed media og glas. H. 38. L. 40. D. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/676
Poul Janus Ipsen: "Opstanden". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/675
Jürgen von Wrangel: "Port de Dieppe". Sign. J. Wrangel. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/674
Aage Gitz-Johansen: Par erotiske kompositioner. Ene sign. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 41 x 48 og 37,5 x 50,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/673
Aage Gitz-Johansen: "I nat kom månen" og "Oktober". Sign. Blæk og vandfarve. 44 x 30 og 30 x 44. Ur. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/672
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 68/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/659
Elna Fonnesbech-Sandberg: "Dynamikker". Sign. Elna FS med datering på bagsiden 1979. Olie på lærred. 92 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/664
Hans Voigt Steffensen: Landskab. Sign. H. Voigt Steffensen 65. Olie på lærred. 68 x 98.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/671
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. F. Næblerød 2020. Akvarel og blæk på papir. Bladstørrelse 32 x 24.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/670
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 14/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2431/669
Thorbjørn Lausten: Komposition. Sign. T. Lausten 14. Tusch og gouache på papir. 76,5 x 56,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/668
Niels Bjerre: Sommerlandskab ved en fjord. Sign. N.B. 1930. Olie på lærred. 56 x 67.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/667
Elna Fonnesbech-Sandberg: “Morgenröden". Sign. Elna FS med datering på bagsiden 1979. Olie på lærred. 93 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/657
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2431/666
Karl Larsen: Kanalparti. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 55 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/665
Albert Naur: Sommerlandskab med en kvinde. Sign. Naur 48. Olie på lærred. 54 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2431/662
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: To skrin og en cigaræske af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2431/661
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: Tre skrin af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2431/660
Ubekendt design: Fire pendler af messing. 1930-40'erne. H. 29,5. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/658
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes 89, 37/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 90 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/655
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge Sign. EA Frandsen 04 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/654
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 03, 3/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
2431/653
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2002, 9/18. Ætsning. Bladstørrelse 91 x 79. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2431/652
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/651
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 56,5. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/649
Mie Olise Kjærgaard: "MIE OLISE - COLLECTOR'S EDITION". Sign., 24/30. Linoleumssnit. Bladstørrelse 30 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/647
Poul Pava: "Love is also art". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/646
André Roth: Skovparti. Sign. André Roth. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2431/644
Hans J. Wegner: "GE 501". Lav- og højrygget lænestol af formbøjet lamineret eg. Udført og stemplet hos Getama. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2431/643
Corneille: “Femme entre tigre et oiseau”. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 60 x 78. Uindrammet
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2431/638
Le Corbusier: "LC 4". Chaiselong med stel og base af sortlakeret metal. Hynde betrukket med ponyskind. L. 155.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/640
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 19 x 13 til 17 x 24. Uindrammet. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/641
Hans Øllgaard: Landskab med to kvinder. Sign. monogram. Olie på lærred. 116 x 147.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/634
Peter Rostrup Bøyesen: Spadserende kvinde med hatteæske. Sign. RB. Olie på malepap. 65 x 48
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/631
Albert Naur: Tulipaner i en vase. Sign. monogram 1919. Olie på lærred. 57 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/637
Harald Engman: Parti fra Nyboder. Sign. Børge og Harald E. 1966. Olie på plade. 28 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/635
Hans Christian Rylander: "Johannes V. Jensen (...)". 2006. Sign. Olie og akryl på lærred. 92 x 61.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2431/632
Albert Bertelsen: "Stenformer". 1985. Sign. Olie på lærred. 130 x 161.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2431/625
Niels Erik Lange: Opstilling med lyserøde blomster og æbler. Sign. N. E. Lange. Olie på lærred. 65 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/629
Arne Jacobsen: "Ægget". Lænestol og skammel med stel af stål og aluminium. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2431/628
Axel P. Jensen: Opstilling med blomster og frugter. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/626
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen. Olie på lærred. 65 x 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
-
2431/623
Martin Meyer-Pyritz: Landskab med en sø. Sign. M. Meyer-Pyritz. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/622
Corneille: "Soleil cou coupé II", 2001-2002. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 82 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2431/620
Eyvind Olesen: Komposition. Sign. Evy Olesen. Olie på lærred. 61 x 83.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/619
Lea Boruszek: Uden titel. Sign. Lea Boruszek. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 17 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/617
Dansk design: Standerlampe af teak på trepasfod, monteret med plisseret skærm. 1960'erne. H. 181.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2431/616
Uffe Christoffersen: "Figurer i farverum III", 1977. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 58 x 84.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2431/614
Henning Koppel: "Blå Koppel". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Bing & Grøndahl. (68)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/613
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 15 til 32 x 24. Uindrammet. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2431/611
Tue Poulsen: Sofabord af wengé, top ilagt fliser af stentøj med blå og brun glasur. Sign. Tue. H. 50. L. 156. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/600
Leon Galleto: Cylindrisk vase af stentøj med reliefdekor. Dekoreret med turkisblå og grøn glasur. Øverste kant med rødbrun glasur. H. 18. Diam. 7,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/610
Jesper Skov Madsen: "Cut it", 2017. Sign. med titel og datering på bagsiden. Kobber. 125 x 90.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/608
Arne Jacobsen: "Oxford". Otte stole med drejsestel af aluminum og stål, betrukket med sort skind. Fritz Hansen. (8)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
2431/607
Niels Helledie: Objekt. Usign. Delvis matglaseret stentøj. H. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/605
Robert Storm Petersen: "Skandaløs episode på Grand Hotel". 10/12 31. Usign. Tusch på papir. Lysmål 19 x 13.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/604
Jon Gislason: Uden titel, 2005. Sign. Jon Gislason. Mixed media på lærred. 160 x 230. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/602
Dan Schein: Uden titel. Sign. på bagsiden Dan Schein. Olie på lærred. 81 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt