-
2431/591Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 31/2”. Fritstående to-pers. sofa med stel af matforkromet stål. E. Kold Christensen. L. 137.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/594Lyngby
Inger Rokkjær: Rund lågkrukke af rakubrændt stentøj dekoreret med vertikale striber. H. 11,5. Diam. ca. 9,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/595Lyngby
Ryan McGinness: "Chain Reactions", 2006. Sign. og nummereret. Litografi og monotypi i farver. Bladstørrelse 96 x 69. (5)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/598Lyngby
Cahiers d'Art: En samling tidsskrifter fra Cahiers d'Art. Ni tidskrifter fra hhv. 1930, 1932 og 1933. Bladstørrelse 32 x 25. (9) e3
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/600Lyngby
Leon Galleto: Cylindrisk vase af stentøj med reliefdekor. Dekoreret med turkisblå og grøn glasur. Øverste kant med rødbrun glasur. H. 18. Diam. 7,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/601Lyngby
Bent Holstein: "Mester Eriks dag" og "Mester Eriks nat". Sign. B. Holstein 84. Olie på lærred. 30 x 175 og 30 x 175. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/604Lyngby
Jon Gislason: Uden titel, 2005. Sign. Jon Gislason. Mixed media på lærred. 160 x 230. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/607Lyngby
Niels Helledie: Objekt. Usign. Delvis matglaseret stentøj. H. 18.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/610Lyngby
Jesper Skov Madsen: "Cut it", 2017. Sign. med titel og datering på bagsiden. Kobber. 125 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/613Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 15 til 32 x 24. Uindrammet. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/616Lyngby
Uffe Christoffersen: "Figurer i farverum III", 1977. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 58 x 84.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/619Lyngby
Lea Boruszek: Uden titel. Sign. Lea Boruszek. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 17 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/622Lyngby
Corneille: "Soleil cou coupé II", 2001-2002. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 82 x 62. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/625Lyngby
Niels Erik Lange: Opstilling med lyserøde blomster og æbler. Sign. N. E. Lange. Olie på lærred. 65 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/628Lyngby
Axel P. Jensen: Opstilling med blomster og frugter. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/631Lyngby
Albert Naur: Tulipaner i en vase. Sign. monogram 1919. Olie på lærred. 57 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/634Lyngby
Peter Rostrup Bøyesen: Spadserende kvinde med hatteæske. Sign. RB. Olie på malepap. 65 x 48
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/637Lyngby
Harald Engman: Parti fra Nyboder. Sign. Børge og Harald E. 1966. Olie på plade. 28 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/640Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 19 x 13 til 17 x 24. Uindrammet. (8)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/643Lyngby
Corneille: “Femme entre tigre et oiseau”. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 60 x 78. Uindrammet
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/646Lyngby
André Roth: Skovparti. Sign. André Roth. Olie på lærred. 65 x 81.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/649Lyngby
Mie Olise Kjærgaard: "MIE OLISE - COLLECTOR'S EDITION". Sign., 24/30. Linoleumssnit. Bladstørrelse 30 x 21.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/651Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 56,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2431/652Lyngby
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/653Lyngby
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2002, 9/18. Ætsning. Bladstørrelse 91 x 79. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/654Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 03, 3/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/655Lyngby
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge Sign. EA Frandsen 04 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/656Lyngby
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/657Lyngby
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/658Lyngby
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes 89, 37/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 90 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/659Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: "Dynamikker". Sign. Elna FS med datering på bagsiden 1979. Olie på lærred. 92 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/661Lyngby
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: Tre skrin af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/662Lyngby
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: To skrin og en cigaræske af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/667Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: “Morgenröden". Sign. Elna FS med datering på bagsiden 1979. Olie på lærred. 93 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/669Lyngby
Thorbjørn Lausten: Komposition. Sign. T. Lausten 14. Tusch og gouache på papir. 76,5 x 56,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/671Lyngby
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. F. Næblerød 2020. Akvarel og blæk på papir. Bladstørrelse 32 x 24.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/675Lyngby
Jürgen von Wrangel: "Port de Dieppe". Sign. J. Wrangel. Olie på lærred. 38 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/676Lyngby
Poul Janus Ipsen: "Opstanden". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/677Lyngby
Bente Bonné: Uden titel. Sign. Bente Bonné. Figur af mixed media og glas. H. 38. L. 40. D. 24.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/678Lyngby
Christian Achenbach: "Purple Haze". Sign. med titel og datering på bagsiden. Mixed media på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/679Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Landskab. Sign. Hagedorn-Olsen 53. Olie på lærred. 50 x 76.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/680Lyngby
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 1975. Collage af farvet papir. Lysmål 50 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/681Lyngby
Sven Dalsgaard: "Sven Dalsgaards Beautybox" 1969. Usign. Vinylplader. Dia. 17. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/682Lyngby
Folmer Bendtsen: Parti fra Alexandravej, Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 47. Olie på masonit. 46 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/683Lyngby
Sigurd Swane: "Pinseliljer". Sign. SSw Maj 1906. Olie på masonit. 40 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/684Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel, 1991. Sign. Inger Hanmann. To collager. Hver 99 x 70. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/685Lyngby
Roberto Matta: "Vivante Mortalite", 1973. Sign. monogram, 9/100. Radering i farver. Lysmål 47 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/686Lyngby
Hans Scherfig: "Mandril", 1972. Sign. Hans Scherfig 1972, 214/280. Litografi i farver. Lysmål 33 x 41.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/688Lyngby
Mie Olise Kjærgaard: "Kaskade". Sign. monogram med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/689Lyngby
Per Kirkeby: To kompositioner fra "Rebeccas billedark", 1974. Offset i farver. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/691Lyngby
Jan S. Hansen: "Age of the Warlock", 2011. Sign. på bagsiden. Mixed media på træ. 88 x 58.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/692Lyngby
Kay Christensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35 x 53 og 10 x 17. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/693Lyngby
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. Ole Schwalbe 87. Serigrafi på lærred. 52 x 52.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/694Lyngby
Niels Reumert: "Gåden Z", 2000. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 44 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/697Lyngby
Poul Kjærholm: "PK-54". Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær plade af hvid marmor. Udført 1999 hos Fritz Hansen.
Sælges
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/698Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 205 x 170
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/699Lyngby
Jeanne Grut: Figur af fajance i form af moskusoksekalv, dekoreret med brune og lysegrå glasurer. H. 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/701Lyngby
Mogens Andersen: Fad af stentøj dekoreret med blåsort motiv på sandfarvet base. Sign. M.A., 1971. Kgl. P. H. 3,6. Diam. 29,7.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/702Lyngby
Arje Griegst: “Rosa Konkylie”. Skål af porcelæn dekoreret med lys rosa glasur. D. maks. 16,5. L. maks. 23.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/703Lyngby
Jais Nielsen: “Den barmhjertige Samaritan”. Figurgruppe af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. H. 32.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/704Lyngby
Nils Thorsson: Lampefod af stentøj dekoreret med lys gråblå glasur. Kgl. P. H. ekskl. fatning 23,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/707Lyngby
Victor Vasarely: Komposition fra serien “Meta”. Sign. Vasarely, 47/225. Blindstempel 'Denise René Editeur'. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 116 x 72.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud: