-
2431/631Lyngby
Albert Naur: Tulipaner i en vase. Sign. monogram 1919. Olie på lærred. 57 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/632Aarhus
Albert Bertelsen: "Stenformer". 1985. Sign. Olie på lærred. 130 x 161.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/634Lyngby
Peter Rostrup Bøyesen: Spadserende kvinde med hatteæske. Sign. RB. Olie på malepap. 65 x 48
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/635Aarhus
Hans Christian Rylander: "Johannes V. Jensen (...)". 2006. Sign. Olie og akryl på lærred. 92 x 61.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/637Lyngby
Harald Engman: Parti fra Nyboder. Sign. Børge og Harald E. 1966. Olie på plade. 28 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/638Aarhus
Le Corbusier: "LC 4". Chaiselong med stel og base af sortlakeret metal. Hynde betrukket med ponyskind. L. 155.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/640Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 19 x 13 til 17 x 24. Uindrammet. (8)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/641Aarhus
Hans Øllgaard: Landskab med to kvinder. Sign. monogram. Olie på lærred. 116 x 147.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/643Lyngby
Corneille: “Femme entre tigre et oiseau”. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 60 x 78. Uindrammet
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/644Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 501". Lav- og højrygget lænestol af formbøjet lamineret eg. Udført og stemplet hos Getama. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/646Lyngby
André Roth: Skovparti. Sign. André Roth. Olie på lærred. 65 x 81.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/647Aarhus
Poul Pava: "Love is also art". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/649Lyngby
Mie Olise Kjærgaard: "MIE OLISE - COLLECTOR'S EDITION". Sign., 24/30. Linoleumssnit. Bladstørrelse 30 x 21.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/651Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 56,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2431/652Lyngby
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/653Lyngby
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2002, 9/18. Ætsning. Bladstørrelse 91 x 79. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/654Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 03, 3/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/655Lyngby
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge Sign. EA Frandsen 04 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/656Lyngby
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/657Lyngby
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/658Lyngby
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes 89, 37/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 90 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/659Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: "Dynamikker". Sign. Elna FS med datering på bagsiden 1979. Olie på lærred. 92 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/660Aarhus
Ubekendt design: Fire pendler af messing. 1930-40'erne. H. 29,5. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2431/661Lyngby
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: Tre skrin af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/662Lyngby
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: To skrin og en cigaræske af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/663Aarhus
Robert Gibbings: "Clear waters". Sign. Robert Gibbings. Tuschlavering på papir. Lysmål 89 x 53.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/664Aarhus
Hans Voigt Steffensen: Landskab. Sign. H. Voigt Steffensen 65. Olie på lærred. 68 x 98.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/665Aarhus
Albert Naur: Sommerlandskab med en kvinde. Sign. Naur 48. Olie på lærred. 54 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/666Aarhus
Karl Larsen: Kanalparti. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 55 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/667Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: “Morgenröden". Sign. Elna FS med datering på bagsiden 1979. Olie på lærred. 93 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/668Aarhus
Niels Bjerre: Sommerlandskab ved en fjord. Sign. N.B. 1930. Olie på lærred. 56 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/669Lyngby
Thorbjørn Lausten: Komposition. Sign. T. Lausten 14. Tusch og gouache på papir. 76,5 x 56,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/670Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 14/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/671Lyngby
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. F. Næblerød 2020. Akvarel og blæk på papir. Bladstørrelse 32 x 24.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/672Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 68/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/673Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "I nat kom månen" og "Oktober". Sign. Blæk og vandfarve. 44 x 30 og 30 x 44. Ur. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/674Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Par erotiske kompositioner. Ene sign. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 41 x 48 og 37,5 x 50,5. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/675Lyngby
Jürgen von Wrangel: "Port de Dieppe". Sign. J. Wrangel. Olie på lærred. 38 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/676Lyngby
Poul Janus Ipsen: "Opstanden". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/677Lyngby
Bente Bonné: Uden titel. Sign. Bente Bonné. Figur af mixed media og glas. H. 38. L. 40. D. 24.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/678Lyngby
Christian Achenbach: "Purple Haze". Sign. med titel og datering på bagsiden. Mixed media på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/679Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Landskab. Sign. Hagedorn-Olsen 53. Olie på lærred. 50 x 76.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/680Lyngby
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 1975. Collage af farvet papir. Lysmål 50 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/681Lyngby
Sven Dalsgaard: "Sven Dalsgaards Beautybox" 1969. Usign. Vinylplader. Dia. 17. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/682Lyngby
Folmer Bendtsen: Parti fra Alexandravej, Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 47. Olie på masonit. 46 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/683Lyngby
Sigurd Swane: "Pinseliljer". Sign. SSw Maj 1906. Olie på masonit. 40 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/684Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel, 1991. Sign. Inger Hanmann. To collager. Hver 99 x 70. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/685Lyngby
Roberto Matta: "Vivante Mortalite", 1973. Sign. monogram, 9/100. Radering i farver. Lysmål 47 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/686Lyngby
Hans Scherfig: "Mandril", 1972. Sign. Hans Scherfig 1972, 214/280. Litografi i farver. Lysmål 33 x 41.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/687Aarhus
Albert Naur: Landskab med udsigt over marker. Sign. A Naur, 51. Olie på lærred. 61 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/688Lyngby
Mie Olise Kjærgaard: "Kaskade". Sign. monogram med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/689Lyngby
Per Kirkeby: To kompositioner fra "Rebeccas billedark", 1974. Offset i farver. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/690Aarhus
Tibesti: Tæppe af vævet uld i grå og røde farver. Udført for Tibesti. 21. årh. 201 x 121.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/691Lyngby
Jan S. Hansen: "Age of the Warlock", 2011. Sign. på bagsiden. Mixed media på træ. 88 x 58.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/692Lyngby
Kay Christensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35 x 53 og 10 x 17. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/693Lyngby
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. Ole Schwalbe 87. Serigrafi på lærred. 52 x 52.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/694Lyngby
Niels Reumert: "Gåden Z", 2000. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 44 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/695Aarhus
Kjeld Ulrich: Uden titel. Sign. Kjeld Ulrich. Olie på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/696Aarhus
Per Iversen: Landskab med måneskin. Sign. Per Iversen 47. Olie på lærred. 54 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/697Lyngby
Poul Kjærholm: "PK-54". Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær plade af hvid marmor. Udført 1999 hos Fritz Hansen.
Sælges
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/698Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 205 x 170
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/699Lyngby
Jeanne Grut: Figur af fajance i form af moskusoksekalv, dekoreret med brune og lysegrå glasurer. H. 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud: