-
2431/698Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 205 x 170
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/699Lyngby
Jeanne Grut: Figur af fajance i form af moskusoksekalv, dekoreret med brune og lysegrå glasurer. H. 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/700Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 69, 3/22. Litografi. Bladstørrelse 75 x 64. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/701Lyngby
Mogens Andersen: Fad af stentøj dekoreret med blåsort motiv på sandfarvet base. Sign. M.A., 1971. Kgl. P. H. 3,6. Diam. 29,7.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/702Lyngby
Arje Griegst: “Rosa Konkylie”. Skål af porcelæn dekoreret med lys rosa glasur. D. maks. 16,5. L. maks. 23.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/703Lyngby
Jais Nielsen: “Den barmhjertige Samaritan”. Figurgruppe af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. H. 32.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/704Lyngby
Nils Thorsson: Lampefod af stentøj dekoreret med lys gråblå glasur. Kgl. P. H. ekskl. fatning 23,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/705Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 98/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/706Aarhus
Paul Høm: Kvinde. Sign. Høm. Olie på lærred. 62 x 47.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/707Lyngby
Victor Vasarely: Komposition fra serien “Meta”. Sign. Vasarely, 47/225. Blindstempel 'Denise René Editeur'. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 116 x 72.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/708Lyngby
Victor Vasarely: Komposition fra serien “Meta”. Sign. Vasarely, 47/225. Blindstempel 'Denise René Editeur'. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 116 x 72.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/709Aarhus
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt uden dele med stål ca. 1895 g. (47)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2431/710Lyngby
Georg Jacobsen: Opstilling. Sign. Georg Jacobsen 1962. Litografi i farver. Lysmål 46 x 53.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/711Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1973, 87/100. Litografi. Lysmål 28 x 20.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/712Lyngby
Uffe Christoffersen: Komposition, 1978-79. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 130.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/713Lyngby
Kristian von Hornsleth: F.Y.A.L. 2002. Sign. Hornsleth. Mixed media på plade. Diam. 60. H. 4.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2431/714Lyngby
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 62. Collage af farvet papir. Bladstørrelse 48 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/715Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 6”. Daybed med stel af eg. Sæde og opklappelig ryg betrukket med orange uld.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/716Aarhus
Poul Anker Bech: Landskab med figurer og telt. Sign. Poul Anker Bech 93, 57/300. Lysmål 47,5 x 69.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/717Aarhus
Per Børglum Knudsen: Skål af stentøj, dekoreret med turkis glasur. Sign. P.B.K. 89. H. 10,5. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/718Aarhus
Nobuyoshi Araki: Uden titel. Sign. Araki på bagsiden. Polaroid. Bladstørrelse 10,5 x 9.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/719Aarhus
Jacob Rantzau: "Klokkeren fra Notre Dame". Sign. Jacob Rantzau. To bly på papir. Lysmål 39,5 x 59 og 41 x 57,5. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/720Aarhus
Bjørn Wiinblad: Opsats af lertøj, modelleret i form af kvindeskikkelse med blomster samt to lysholdere. H. 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/721Aarhus
Børge Ibsen: Landskab. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 65 x 75.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/722Aarhus
Henry Heerup: Skitse. Sign. Heerup, 11 sept. 44. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 31 x 23,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/723Aarhus
Frank Hammershøj: "Fra værkstedet", 2007. Sign. FH. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/724Lyngby
Richard Winther: Uden titel. Usign. Betegnet på bagsiden 1997 Juni 1, 2, 5, 9, 11, 17, 00 Dec. 17, 18. Olie på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/725Lyngby
Michael Andersen & Søn: Vase af lertøj, dekoreret med stribet blå og gråbrun glasur. Udføt og stemplet hos Michael Andersen & Søn. H. 30.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/726Lyngby
Børge Mogensen: “Tremmesofa”. To-pers. sofa med stel af bøg med justérbar side. Betrukket med dybthæftet sort skind.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/727Aarhus
Per Flemming: “Klitter, Skagen”, 2006. Sign. PF. Olie på lærred. 100 x 120.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/728Aarhus
Ubekendt design: Serveringsvogn af peddigrørsflet. 1940-50'erne. H. 76. L. 86. B. 41.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/729Lyngby
Gerd Bøgelund: Vase samt lille fad af stentøj. Dekoreret med hhv. Sung glasur og celadonglasur. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/730Lyngby
Berndt Friberg: En samling på otte små cirkulære, ovale og firsidede skåle af stentøj. Unika. H. 2,5–7,7. (8)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/731Lyngby
Ivan Weiss: En firsidet skål af stentøj samt en skål af chamottestentøj. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/732Lyngby
Nils Thorsson: To skåle og to vaser af stentøj. Dekoreret med mønstre i brunt og blåt på lysegrå base. (4)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/733Lyngby
Bente Hansen: Et sæt på fem blomsterformede skåle af stentøj. Dekoreret med fortrinsvis blå glasurer. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/734Lyngby
Søren Berg: To vaser af porcelæn dekoreret med hhv. hvid og lys turkisgrøn krystalglasur. Unika. H. hhv. 10,5 og 22,5. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/735Lyngby
Jørgen Nash: "Nat i Mexico City". Sign. Jørgen Nash 1980; sign. med titel og datering på bagsiden. Emalje på metal monteret på plade. 20 x 20.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/736Lyngby
Melike Abasiyanik: Lampefod af stentøj modelleret med dekor i relief. Dekoreret med Olivinglasur. H. 28,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/737Lyngby
Melike Abasiyanik: Lille, rund vase af stentøj. Dekoreret med Solfatara glasur. H. 7,5. Diam. 12,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/738Lyngby
Patrick Nordström: Lille vase af stentøj. Dekoreret med grøn glasur. Kgl. P. H. 13,7. Diam. 7.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/739Lyngby
Arje Griegst: "Rosa Konkylie". En lågskål af porcelæn dekoreret med lys rosa glasur. H. inkl. låg 14,3.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/740Lyngby
Gerd Hiort-Petersen, Ivan Weiss, m. fl.: Seks dele stentøj og porcelæn. H. 4,2-13,5. (6)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/741Lyngby
Camilla Thorup: "Red Choreography", 2012. Sign. Mixed media på lærred. 80 x 45. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/742Lyngby
Kristian von Hornsleth: “Avatar”. Sign. Hornsleth 2002. Akryl på lærred. 50 x 50 Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/743Lyngby
Frank Lloyd Wright, m.fl.: "Midway chairs". Et par caféstole samt bord af grålakeret stål. Bordtop af mahogni. Bord: H. 70. Diam. 65. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/744Lyngby
Kaare Klint: Fem skifterammer af massiv Oregon pine. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/745Lyngby
Kaare Klint: Kvadratisk sofabord af elm med underliggende hylde. H 54. L./B. 63.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/746Lyngby
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Spisebord med udtræk samt to underliggende tillægsplader. H. 72,5. L. 180/300. B. 120. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/747Lyngby
Bruno Mathsson: "Pernilla". Et par lænestole med stel af bøg. Betrukket med lys uld. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/748Lyngby
Bernt: Et par højrygget lænestole med stel af kirsebærtræ. Hynder betrukket med grøn alcantar. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/749Lyngby
Dansk snedkermester: Barskab af teak og eg. Front med låge, invendigt med hylder. H. 72. B. 85. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/750Lyngby
Dansk snedkermester: Dækketøjsskab af bøg og teak. Front med to døre, Indvendig med hylder. H. 150. B: 120. D.45.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/751Lyngby
Verner Birksholm: Cirkulært sofabord af bøg med top og underliggende hylde af teak. H. 60. Diam. 79.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/752Lyngby
Fritz Hansen: "Dan". Sæt på fire spisebordsstole af bejdset bøg. Sæde og ryg med flet. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/753Lyngby
Verner Birksholm: Spisebord med stel eg. Top og opklappelig plade af teak. H. 72,5. L. 160/210 B. 84.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/754Lyngby
Verner Birksholm: Sofabord af teak, fold- og drejbar top. H. 36/37. L. 70/96. B. 50/70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/755Lyngby
Henry Rosengren Hansen: Et sæt på seks stole af palisander, sæde betrukket med sort skind. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/756Lyngby
Arne Vodder: Spisebord af palisander med udtræk opsat på tilspidsede ben, to tillægsplader med sarg og to D-formede endeklapper. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/757Lyngby
Marc Pascal: Et par loftlamper med talrige, polykrome akrylskriver. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/758Lyngby
Poul Henningsen: "Stammekrone". Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2431/759Lyngby
Svend Aage Madsen, tilskrevet: Sammenklappelig serveringsvogn af teak. H. 63/75. L. 70. B. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: