-
2431/560Aarhus
Pierre Wemaëre: Fem kompositioner. Sign. Litografi. Lysmål 47 x 64, 42 x 59, 43 x 60, 47 x 64 og 47 x 64. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/561Lyngby
Else Nicolai Hansen: Rund bordskål af finsølv smedet med stiliseret, bladlignende reliefdekor og hamret overflade. H. 9-9,6. Diam. maks. 23,4-23,7.
Sælges
Vurdering :
18.000 DKK Næste bud:
-
2431/562Lyngby
Poul Ekelund: Vidstrakt landskab med træer i forgrunden. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 63 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/563Aarhus
Poul Henningsen: "PH-4". O-4 overskærm af ét-lags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. Diam. 40 cm.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/564Lyngby
Ib Kofod-Larsen: Sjælden, fritstående to-pers. sofa med armlæn samt runde, tilspidsende ben af massiv teak. L. 126.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2431/565Lyngby
Corneille: "Soleil cou coupé I", 2001-2002. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 82 x 62. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/566Aarhus
Piet Hein, Bruno Mathsson: "Superellipse". Udtræksbord med to tillægsplader. H. 72,5. L. 180/300. B. 120. (3)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/567Lyngby
Arne Jacobsen: “Svanen”. Loungestol med returdrej, betrukket med sort skind, med stamme af stå og fod af aluminium.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/568Lyngby
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 70. Tusch på papir. Lysmål 26 x 20.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/569Aarhus
Poul Kjærholm: "PK-22 ". Et par lænestole med stel af børstet stål og peddigrør. Fritz Hansen, 2002. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/570Lyngby
Grete Jalk: Sjælden stol med stel af sortlakeret stål. "Svævende" sæde samt ryg udspændt med sjeneflet.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/571Lyngby
Niels Helledie: Relief med ansigter. Usign. Matglaseret stentøj monteret på bejset træ. 73 x 33.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/572Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med fod af aluminium, betrukket med brunt skind. Udført hos Fritz Hansen, 1982.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/573Lyngby
Lene Regius: "Savanne". Rund vase af lertøj med indridset reliefdekor. H. 30,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/574Lyngby
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 18 til 24 x 17. Uindrammet. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/575Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/576Lyngby
Torben Jørgensen: Kugleformet objekt af klart glas, indlagt med blåt glas og luftbobler. Sign. Torben Jørgensen HG 96, 720P. H. 15. Diam. 15.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/577Lyngby
"Derriere le Miroir". Usign. Elleve tidsskrifter med litografiske kompositioner. Udgivet af Galerie Maeght 1969-1975. 38 x 28. (11).
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/578Aarhus
Bruno Mathsson: "Maria". Fold-ud bord af birk. Udført hos Mathsson International. H. 72. L. 23/279. B. 90.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/579Lyngby
Helene Søs Schjødts: Skulpturelt fad af porcelæn, delvis dekoreret med blå glasur. Unik. H. maks. 6,5. Diam. 33,5-35.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/580Lyngby
Peter Martensen: "(Tegnøvelser)". Sign. Peter Martensen 86, EA 3/5 I. Radering. Lysmål 53 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/581Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg med udskæringer, front med fire skuffer og fire døre. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/582Lyngby
Anne Grethe von Halling-Koch: ”Venice”. Et par bordlamper af blåt glas, stammer med spiralsnoning. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/583Lyngby
Dan Sterup-Hansen: "Seks farvezinkografier". Sign. og nummereret. Zinkografi i farver. Bladstørrelse 36 x 29.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/584Aarhus
Dansk snedkermester: Skænk af palisander, front med fem skuffer og to jalousilåger. 1940'erne. H. 85. B. 190. D. 55.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/585Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Skulpturel skål af stentøj. Dekoreret med sommerfuglevingeglasur. Kgl. P. H. 13,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/586Lyngby
Peter Martensen: Uden titel. Sign. Peter Martensen 87, 1/8. Radering. Lysmål 53 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/587Aarhus
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med lys og mørk glasur. Udvendigt med sort- og blåglaseret geometrisk dekor. H. 17,5. Diam. 26,5.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/588Lyngby
Edvard Thomsen: Stort tegningsskab af massivt patineret fyr. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/589Lyngby
Bjørn Nørgaard: “5 farve litografier”. Alle sign. monogram 89, 191/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 31 x 24 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/590Aarhus
Just Andersen: Kande af patineret bronze. Stemplet monogram Just A., dessin B112. H. 17.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/591Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 31/2”. Fritstående to-pers. sofa med stel af matforkromet stål. E. Kold Christensen. L. 137.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/593Aarhus
Hans Jørgen Nicolaisen: Organisk form. Sign. monogram - 84. Skulptur af marmor på sokkel af sort skifer. L. 17,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/594Lyngby
Inger Rokkjær: Rund lågkrukke af rakubrændt stentøj dekoreret med vertikale striber. H. 11,5. Diam. ca. 9,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/595Lyngby
Ryan McGinness: "Chain Reactions", 2006. Sign. og nummereret. Litografi og monotypi i farver. Bladstørrelse 96 x 69. (5)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/596Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: En sommerdag i parken. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 81 × 101.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/597Aarhus
Hans Jørgen Nicolaisen, tilskrevet: Organisk form. Usigneret. Skulptur af poleret rødt granit. H. 16. L. 34. B. 25.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/598Lyngby
Cahiers d'Art: En samling tidsskrifter fra Cahiers d'Art. Ni tidskrifter fra hhv. 1930, 1932 og 1933. Bladstørrelse 32 x 25. (9) e3
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/599Aarhus
Kai Lindemann: Vence. 1995. Sign. Lindemann 95. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/600Lyngby
Leon Galleto: Cylindrisk vase af stentøj med reliefdekor. Dekoreret med turkisblå og grøn glasur. Øverste kant med rødbrun glasur. H. 18. Diam. 7,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/601Lyngby
Bent Holstein: "Mester Eriks dag" og "Mester Eriks nat". Sign. B. Holstein 84. Olie på lærred. 30 x 175 og 30 x 175. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/602Aarhus
Dan Schein: Uden titel. Sign. på bagsiden Dan Schein. Olie på lærred. 81 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2431/604Lyngby
Jon Gislason: Uden titel, 2005. Sign. Jon Gislason. Mixed media på lærred. 160 x 230. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/605Aarhus
Robert Storm Petersen: "Skandaløs episode på Grand Hotel". 10/12 31. Usign. Tusch på papir. Lysmål 19 x 13.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/607Lyngby
Niels Helledie: Objekt. Usign. Delvis matglaseret stentøj. H. 18.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/608Aarhus
Arne Jacobsen: "Oxford". Otte stole med drejsestel af aluminum og stål, betrukket med sort skind. Fritz Hansen. (8)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2431/610Lyngby
Jesper Skov Madsen: "Cut it", 2017. Sign. med titel og datering på bagsiden. Kobber. 125 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/611Aarhus
Tue Poulsen: Sofabord af wengé, top ilagt fliser af stentøj med blå og brun glasur. Sign. Tue. H. 50. L. 156. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/613Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 15 til 32 x 24. Uindrammet. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/614Aarhus
Henning Koppel: "Blå Koppel". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Bing & Grøndahl. (68)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/616Lyngby
Uffe Christoffersen: "Figurer i farverum III", 1977. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 58 x 84.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/617Aarhus
Dansk design: Standerlampe af teak på trepasfod, monteret med plisseret skærm. 1960'erne. H. 181.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/619Lyngby
Lea Boruszek: Uden titel. Sign. Lea Boruszek. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 17 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/620Aarhus
Eyvind Olesen: Komposition. Sign. Evy Olesen. Olie på lærred. 61 x 83.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/622Lyngby
Corneille: "Soleil cou coupé II", 2001-2002. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 82 x 62. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/623Aarhus
Martin Meyer-Pyritz: Landskab med en sø. Sign. M. Meyer-Pyritz. Olie på malepap. 24 x 33.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/625Lyngby
Niels Erik Lange: Opstilling med lyserøde blomster og æbler. Sign. N. E. Lange. Olie på lærred. 65 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/626Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen. Olie på lærred. 65 x 51.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/628Lyngby
Axel P. Jensen: Opstilling med blomster og frugter. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/629Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Lænestol og skammel med stel af stål og aluminium. Betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/631Lyngby
Albert Naur: Tulipaner i en vase. Sign. monogram 1919. Olie på lærred. 57 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/632Aarhus
Albert Bertelsen: "Stenformer". 1985. Sign. Olie på lærred. 130 x 161.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: