-
2431/905
Emil Wind: Tre kompositioner. Sign. monogram. Olie på lærred. 20 x 25 og 20 x 24. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/896
Johannes Weise: "Tingenes liv". Sign. Johs. Weise, 1955. Olie på lærred. 78 x 71.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/895
J.V. Martin: "Ikke betitlet". Sign. J. V. Martin 85. Olie og lakfarve på papir. Lysmål 57 x 40.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2431/893
Hugo Arne Buch: Uden titel. Sign. på bagsiden Hugo Arne Buch, 1971. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2431/892
Ubekendt kunstner, 20. årh.: "Alhambra", 1999. Sign. monogram 99. Olie på lærred. 64 x 60.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/884
Fred Sieger: Komposition. Sign. på bagsiden med hilsen. Olie på plade. 11 x 16.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2431/879
Johannes Weise: "På vej i nye perspektiver", 1952. Sign. Johs. Weise. Olie på lærred. 72 x 47.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/877
Johannes Weise: "Beethoven, musikværelset". Sign. Johannes Weise, 59. Olie på lærred. 60 x 52.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
2431/870
Hans Øllgaard: Landskab med mølle. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 81,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/865
Kuang Ling: Komposition med guldregn og gran. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 67 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/867
Poul Pava: "The boy that was fear less". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/866
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab med huse. Sign. S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 51 x 57.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/861
Ubekendt maler, 20. årh.: Figurkomposition. Utydeligt signeret. Olie på papir. Lysmål 101 x 71.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/860
Ubekendt maler, 20. årh.: Interiør med en mand og en ammende moder. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 94 x 79.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/859
Amine Demnati: To kvinder. Sign. A. Demnati 65. Olie på malepap. 20 x 18.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/858
Jan Christensen: Uden titel, 2024. Sign. monogram; Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/813
Johannes Weise: "Drømmen". Sign. Johannes Weise 1954. Olie på lærred. 100 x 85.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/854
Niels Erik Skovballe: "Æg". Sign. monogram, 2018. Olie på masonit. 24 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/837
Bertrand Dorny: Uden titel. Sign. Dorny 10.4.87. Collage. 28 x 40.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/822
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden Birkemose. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2431/829
Peter Nyborg: "Say hello to my friends". Sign. Nyborg og på bagsiden på bagsiden P. Nyborg 1988. Olie på lærred. 49 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/827
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J.B. 87. Sign. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/826
Inge Hørup: "Babette", 2013-16. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 140 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/824
Jan Sivertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1985. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/823
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 86. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/821
Per Arnoldi: Uden titel. Sign. på bagsiden Arnoldi 87. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/818
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/812
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 90 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/810
Franz Sedivy II: Forlæg til spillekort. Sign. F. S. Blyant, tusch og akvarel på papir. Lysmål 10/14 x 16. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2431/803
Moshe Kupferman: Uden titel. Sign. Kupferman 88. Terpentinfortyndet olie, pastel og grafit på papir. Bladstørrelse 37,5 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/789
Hans Due: "Red Tomato Juice". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 104 x 104.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2431/788
Steffen Kindt: Uden titel, 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 90 x 160.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/787
Kjeld E. Petersen: "Tårn", 1978. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 90.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/782
Nina Kleivan: "Den syriske ørken", 1987. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/781
Franz Sedivy II: Konkret komposition. Sign. F.S. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 40 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/775
Svend Boe Hauggaard: Komposition fra serien "Irske billeder". Usigneret. Bemalet fotografi. Bladstørrelse 30,5 x 20,5.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/774
Johannes Hofmeister: Parti fra banegraven i Hjørring. Sign. JH. Olie på lærred. 66 x 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/762
Preben Hornung: “Træ og klipper”, Gudhjem 1968. Sign. Olie på lærred. 34 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/742
Kristian von Hornsleth: “Avatar”. Sign. Hornsleth 2002. Akryl på lærred. 50 x 50 Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/735
Jørgen Nash: "Nat i Mexico City". Sign. Jørgen Nash 1980; sign. med titel og datering på bagsiden. Emalje på metal monteret på plade. 20 x 20.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/723
Frank Hammershøj: "Fra værkstedet", 2007. Sign. FH. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/727
Per Flemming: “Klitter, Skagen”, 2006. Sign. PF. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/724
Richard Winther: Uden titel. Usign. Betegnet på bagsiden 1997 Juni 1, 2, 5, 9, 11, 17, 00 Dec. 17, 18. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2431/721
Børge Ibsen: Landskab. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 65 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2431/712
Uffe Christoffersen: Komposition, 1978-79. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 130.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/698
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 205 x 170
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2431/714
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 62. Collage af farvet papir. Bladstørrelse 48 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/713
Kristian von Hornsleth: F.Y.A.L. 2002. Sign. Hornsleth. Mixed media på plade. Diam. 60. H. 4.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2431/695
Kjeld Ulrich: Uden titel. Sign. Kjeld Ulrich. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/694
Niels Reumert: "Gåden Z", 2000. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 44 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2431/692
Kay Christensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35 x 53 og 10 x 17. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/688
Mie Olise Kjærgaard: "Kaskade". Sign. monogram med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/687
Albert Naur: Landskab med udsigt over marker. Sign. A Naur, 51. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2431/684
Inger Hanmann: Uden titel, 1991. Sign. Inger Hanmann. To collager. Hver 99 x 70. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/682
Folmer Bendtsen: Parti fra Alexandravej, Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 47. Olie på masonit. 46 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/680
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 1975. Collage af farvet papir. Lysmål 50 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/676
Poul Janus Ipsen: "Opstanden". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/674
Aage Gitz-Johansen: Par erotiske kompositioner. Ene sign. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 41 x 48 og 37,5 x 50,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/673
Aage Gitz-Johansen: "I nat kom månen" og "Oktober". Sign. Blæk og vandfarve. 44 x 30 og 30 x 44. Ur. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/659
Elna Fonnesbech-Sandberg: "Dynamikker". Sign. Elna FS med datering på bagsiden 1979. Olie på lærred. 92 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/664
Hans Voigt Steffensen: Landskab. Sign. H. Voigt Steffensen 65. Olie på lærred. 68 x 98.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK