-
2431/914
Ebba Carstensen: Skovparti med figurer. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 54 x 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/905
Emil Wind: Tre kompositioner. Sign. monogram. Olie på lærred. 20 x 25 og 20 x 24. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/896
Johannes Weise: "Tingenes liv". Sign. Johs. Weise, 1955. Olie på lærred. 78 x 71.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/895
J.V. Martin: "Ikke betitlet". Sign. J. V. Martin 85. Olie og lakfarve på papir. Lysmål 57 x 40.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2431/893
Hugo Arne Buch: Uden titel. Sign. på bagsiden Hugo Arne Buch, 1971. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2431/892
Ubekendt kunstner, 20. årh.: "Alhambra", 1999. Sign. monogram 99. Olie på lærred. 64 x 60.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/885
Peter Peitersen: Parti fra Aarhus Havn. Usign. Olie på lærred. 82 x 108.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/884
Fred Sieger: Komposition. Sign. på bagsiden med hilsen. Olie på plade. 11 x 16.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2431/879
Johannes Weise: "På vej i nye perspektiver", 1952. Sign. Johs. Weise. Olie på lærred. 72 x 47.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/877
Johannes Weise: "Beethoven, musikværelset". Sign. Johannes Weise, 59. Olie på lærred. 60 x 52.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
2431/873
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 76/100. Håndkoloreret radering. Lysmål 29 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2431/870
Hans Øllgaard: Landskab med mølle. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 81,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/865
Kuang Ling: Komposition med guldregn og gran. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 67 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/867
Poul Pava: "The boy that was fear less". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/866
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab med huse. Sign. S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 51 x 57.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/861
Ubekendt maler, 20. årh.: Figurkomposition. Utydeligt signeret. Olie på papir. Lysmål 101 x 71.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/860
Ubekendt maler, 20. årh.: Interiør med en mand og en ammende moder. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 94 x 79.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/859
Amine Demnati: To kvinder. Sign. A. Demnati 65. Olie på malepap. 20 x 18.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/858
Jan Christensen: Uden titel, 2024. Sign. monogram; Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/813
Johannes Weise: "Drømmen". Sign. Johannes Weise 1954. Olie på lærred. 100 x 85.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/854
Niels Erik Skovballe: "Æg". Sign. monogram, 2018. Olie på masonit. 24 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/853
Hugo Kongsted Kongsmar: Tre partier fra Aarhus Havn. Sign. Olie på lærred. 37 x 38, 44 x 61 og 61 x 79. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/843
Dansk maler, 20. årh.: Par i samtale. Sign. KI. Olie pap monteret på plade. 59,5 x 39,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2431/839
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 98. Mixed media på papir. Bladstørrelse 79 x 106. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/837
Bertrand Dorny: Uden titel. Sign. Dorny 10.4.87. Collage. 28 x 40.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/822
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden Birkemose. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2431/829
Peter Nyborg: "Say hello to my friends". Sign. Nyborg og på bagsiden på bagsiden P. Nyborg 1988. Olie på lærred. 49 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/828
Povl Christensen: Landskab med træer. Sign. Povl C. 51. Olie på lærred. 98 x 131.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2431/827
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J.B. 87. Sign. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/826
Inge Hørup: "Babette", 2013-16. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 140 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/824
Jan Sivertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1985. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/823
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 86. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/821
Per Arnoldi: Uden titel. Sign. på bagsiden Arnoldi 87. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/820
Olaf Rude: Sommerdag ved bondegård, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2431/818
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/816
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. MB. Olie på krydsfinér. 19 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/814
HuskMitNavn: Uden titel. Sign. HuskMitNavn, 07. Tusch på papir. Bladstørrelse 16 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/812
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 90 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/810
Franz Sedivy II: Forlæg til spillekort. Sign. F. S. Blyant, tusch og akvarel på papir. Lysmål 10/14 x 16. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2431/803
Moshe Kupferman: Uden titel. Sign. Kupferman 88. Terpentinfortyndet olie, pastel og grafit på papir. Bladstørrelse 37,5 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/801
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/800
Ernst Syberg: "Vindue i Firenze". Sign. Ernst Syberg 65. Olie på lærred monteret på plade. 61 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2431/794
Hans Hansen: Cirkusparti. Sign. Hans Hansen. Oliekridt på pap. Bladstørrelse 26 x 31,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2431/789
Hans Due: "Red Tomato Juice". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 104 x 104.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2431/788
Steffen Kindt: Uden titel, 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 90 x 160.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/787
Kjeld E. Petersen: "Tårn", 1978. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 90.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/782
Nina Kleivan: "Den syriske ørken", 1987. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/781
Franz Sedivy II: Konkret komposition. Sign. F.S. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 40 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/776
Milena Bonifacini: Komposition, 2012. Sign. M. Bonifacini. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2431/775
Svend Boe Hauggaard: Komposition fra serien "Irske billeder". Usigneret. Bemalet fotografi. Bladstørrelse 30,5 x 20,5.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/774
Johannes Hofmeister: Parti fra banegraven i Hjørring. Sign. JH. Olie på lærred. 66 x 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/762
Preben Hornung: “Træ og klipper”, Gudhjem 1968. Sign. Olie på lærred. 34 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/742
Kristian von Hornsleth: “Avatar”. Sign. Hornsleth 2002. Akryl på lærred. 50 x 50 Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/741
Camilla Thorup: "Red Choreography", 2012. Sign. Mixed media på lærred. 80 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2431/735
Jørgen Nash: "Nat i Mexico City". Sign. Jørgen Nash 1980; sign. med titel og datering på bagsiden. Emalje på metal monteret på plade. 20 x 20.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/723
Frank Hammershøj: "Fra værkstedet", 2007. Sign. FH. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/727
Per Flemming: “Klitter, Skagen”, 2006. Sign. PF. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/722
Henry Heerup: Skitse. Sign. Heerup, 11 sept. 44. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 31 x 23,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2431/724
Richard Winther: Uden titel. Usign. Betegnet på bagsiden 1997 Juni 1, 2, 5, 9, 11, 17, 00 Dec. 17, 18. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2431/721
Børge Ibsen: Landskab. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 65 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2431/712
Uffe Christoffersen: Komposition, 1978-79. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 130.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK