2431/587Aarhus
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med lys og mørk glasur. Udvendigt med sort- og blåglaseret geometrisk dekor. H. 17,5. Diam. 26,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/590Aarhus
Just Andersen: Kande af patineret bronze. Stemplet monogram Just A., dessin B112. H. 17.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2431/614Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2431/717Aarhus
Per Børglum Knudsen: Skål af stentøj, dekoreret med turkis glasur. Sign. P.B.K. 89. H. 10,5. Diam. 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2431/720Aarhus
Bjørn Wiinblad: Opsats af lertøj, modelleret i form af kvindeskikkelse med blomster samt to lysholdere. H. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/765Aarhus
Just Andersen: Et par vaser af patineret diskometal støbt med hanke. Stemplet monogram, 1925. H. 20,5. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/783Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2431/784Aarhus
Annelise & Per Linnemann-Schmidt: Gulvvase af chamotte, dekoreret med grønlig og blå glasur. Indridset med geometrisk motiv i relief. H. 35. Diam. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/785Aarhus
Nanna Ditzel: Seksarmet kandelaber af ahorn. Udført hos Brdr. Krüger. H. 35. Diam. 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/799Aarhus
Knud Kyhn: Tre figurer af stentøj, dekoreret i sung glasur. Sign. monogram. H. 11,5-17. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2431/855Aarhus
Kähler: To bordlamper af lertøj, dekoreret med sort/hvid og orange spættet glasur. Sign. HAK. H. 27 og 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/856Aarhus
Japansk keramiker: Japansk Oribe theskål af keramik med grøn, brun og mælkehvid glasur. Usign. H. 9,5. Diam. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/887Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Staved Teak". Tre serveringsfade af massiv stavlimet teak. L. 47-60. Diam. 32. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/888Aarhus
Just Andersen: “Havdrengen”. Figurgruppe af patineret diskometal i form af dreng og fisk. Dessin 2114. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2431/889Aarhus
Carl Vilhelm Brack: Cirkulært fad af lertøj dekoreret med hjortemotiv i mosaik. Sign. CVB. Diam. 37,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2431/890Aarhus
Kähler: Vase af lertøj med kohornsglaseret dekoration i blåt, rødbrunt og sort. Munding med montering af messing. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 16.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/907Aarhus
Gerd Knäpper, tilskrevet: Vase af stentøj, med indridset organisk reliefdekor. Usign. Unik. H. 12,5. Diam. 15.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2431/916Aarhus
Dansk design: Stort skønvirkespejl af patineret messing med "bølle" ornamentik. Udført ca. 1900. H. 50. B. 112.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/917Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2431/918Aarhus
Mette Fruergaard-Jensen: Cirkulært fad af lertøj. Indvendigt dekoreret med lys gul glasur med grønne elementer samt indridsede mønstre. Diam. 36.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/919Aarhus
Kähler: Trompetformet vase samt hjerteformet asiet af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. H. 18,7 og 4,7. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: