-
2431/277
Svensk kommode af frugttræ indlagt med marquetteri med plade af kolmården sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 109. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/281
Lille Kommode af bemalet træ, front med tre skuffer. Gustaviansk stil, 20. årh. H. 76. B. 66. D. 37.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2431/280
Kiste af kamfertræ med beslag af messing, senere ikke originalt stel medfølger. 20. årh.s begyndelse. H. 45. H. ink. stel 60. B. 90. D. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2431/279
Langbord af bemalet træ, front emd skuffe, balusterformede firsidede ben hvor imellem fodliste. Barok form, 20. årh. H. 75. L. 160. B. 75.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/278
Kinesisk/indonesisk vitrineskab rigt udskåret hardwood. 19. årh.s slutning. H. 214. B. 110. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/276
Svensk vitrineskab af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 208. B. 102. D. 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2431/275
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ, dekoreret med sløjfer og bånd. Louis XVI form, 19. årh. H. 98. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2431/274
Svensk sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudt sløjfe. Stockholm, 19. årh.s begyndelse. H. 173. B. 70.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/273
Svensk konsolskab af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 115. B. 53. D. 43.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/272
Dragkiste af bemalet træ, svungen front med fire skuffer, cabriole ben. Delvis 18. årh. og senere. H. 110. B. 122. D. 60.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/271
Svensk skænk af bemalet træ, front med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 95. L. 124. D. 45.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2431/270
Barok klapbord af senere bemalet træ, rund palde. Delvis 18. årh. og senere. H. 73. Diam. 104.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/269
Nyrokoko konsol af rigt udskåret og forgyldt træ med rocailler, blomster og bladværk. 19. årh. H. 87. B. 80. D. 42.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/268
Samling stenalderredskaber af flint og bjergart. L. 3 - 18. (51)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/267
Dansk Louis XVI hjørneskab af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 263. B. 109. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2431/266
En samling tallerkener af porcelæn, bl.a. "Saksisk Blomst". Kgl. P., Fürstenberg og KPM. 18.-20. årh. (13)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/265
Laura Ragoczy: Profilportræt af kvinde med opsat hår. Sign. L. Ragoczy 07. H. 71. B. 44.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/264
Tysk maler, 19. årh.: Landskab med personer og køer ved en sø. Sign. monogram. Olie på træ. 16 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/263
"Gorm den gamle". Glasservice af klart glas med slibning ved mundrand. Holmegaard. 20. årh. H. 9-11,5. (64)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/247
Johan Rohde: Optrukket både på Fanø Strand. Sign. Johan Rohde. Olie på malepap. 59,5 x 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/262
Kinesisk famille rose vase af porcelæn. Monteret som bordlampe. Qing, 18.-19. årh. H. ekskl. montering 40.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/261
Et par franske væglampetter af forgyldt træ. Louis XVI form. 19. årh.s. slutning. H. 60. B. 33. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/260
Konsolbord af delvist gråmalet og marmoreret træ, udskåret med bladværk. 19./20. årh. H. 75. B. 120. D. 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/259
Tre næsten identiske Rokoko armstole af nøddetræ. 18. årh. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2431/258
Indisk maleri med Raslila-dansen. Farvepigment på silke. 20. årh. Lysmål 89 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/255
Christen Lyngbo: Kystparti, antageligt fra Henne Strand. Sign. Christen Lyngbo 1908. Olie på lærred. 26 x 47.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2431/257
Georg Balthasar Probst, efter: Prospekt fra Herengracht, Amsterdam. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 32 x 43.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/256
Jacques Chereau: "Embarquement des Français pour (...)". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 28 x 43.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/254
A. Mackeprang: Parti med en tyr og en ko på marken. Sign. monogram. Akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/253
Louis Reinhardt: En flok græssende får med en hyrde og havet i baggrunden. Sign. Olie på lærred. 40 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2431/239
Et par havefigurer af patineret bronze i form af ænder. 20./21. årh. H. 24 og 43. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/252
Georg Fischhof: Landskab med birketræer og råvildt. Sign. G. Fischhof. Olie på lærred. 40 x 32.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2431/251
Barok ildkike af patineret messing med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 17. Diam. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/250
Sally Philipsen: Havneparti i måneskin. Sign. Sally Philipsen. Olie på malepap. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/246
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Østerdalen i Norge. Sign. H. Henstad. Olie på lærred. 45 x 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2431/249
Kinesisk scroll med bambus. Sign. Tusch på papir. Samt tryk. 19.-20. årh. Bladstørrelse 64 x 34 og 52 x 38. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/248
I. L. Jensen, efter: To plaketter af porcelæn i rammer af forgyldt træ. Royal Copenhagen. 21 x 30 og 20,5 x 26,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2431/242
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en ung adelskvinde. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 41 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/243
Gustave Courbet, kopi efter, 20. årh.: Kvinde med papegøje. Sign. H. Bartels. Olie på lærred. 61 x 91.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/245
Malmgryde på trepasfod, i siderne hanke. 16/17. årh. H. 17,5. Diam. 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/244
En samling kinesiske stande samt et låg af udskåret træ. 20. årh. Diam. 3,5-15. (16)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2431/221
"Skærsommernats drøm" syv små skåle af porcelæn. Royal Copenhagen. H. ca. 4,5 cm. L. 13 og 14 cm. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/241
Godfred Christensen: Landskab med grusvej. Sign. GC. Bækkelund Hald 1912. Vandfarve på papir. Lysmål 24 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/240
Anna E. Munch: Italiensk gadeparti. Sign. AEM 27. Olie og akvarel på malepap. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2431/238
To væglamper af bemalet og delvist forgyldt træ, udskåret med rocailler. Rokoko form 18./19. årh. H. 29 og 38. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/237
Samling diverse blådekoreret porcelæn. Royal Copenhagen. (36)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2431/236
Rund og oval skål af sølv, ligeknækket rokokoform. K.C. Hermann og Cohr 1933 og 1936. Vægt 913 g. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/235
Diverse blådekoreret porcelæn. Royal Copenhagen. (15)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/234
Dansk kasserolle af sølv med stjerthank af bakelit. Københavns bymærke 1912. Vægt 390 g. Diam. 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/233
"Musselmalet Riflet" tallerkener af porcelænet. Royal Copenhagen. (23)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/232
"Perlestellet" dyb tallerken og underkop af porcelæn. Derudover to flødekander. Royal Copenhagen. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/231
"Perlestellet" seks par chokoladekopper. 3512, 3513 og 051. Royal Copenhagen. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2431/230
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med en rosenkrans og en brudekrans af cremefarvede roser. Sign. A. S. Olie på lærred. 27 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/229
"Musselmalet Helblonde" 16 middagstallerkener og to frugtskåle. Royal Copenhagen. (18)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/219
To danske sukkerfade af blåt glas, Holmegaard 19. årh. Derudover et engelsk af klart glas med farvede, optiske striber. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/228
"Musselmalet Halvblonde" to sauceskåle, tre skåle og 10 sidetallerkener af porcelæn. Royal Copenhagen. (15)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2431/225
Et par samt fem enkelte stager af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 23 cm. (7)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/227
Skibslanterne af kobber. 20. årh. H. 58 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/226
"Musselmalet" tre bonbonniere, to lågskåle og to bakker af porcelæn. Royal Copenhagen. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2431/224
Just Andersen: Pokal af sølv. Just Andersen for GAB, 1930. H. 15 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2431/223
Fransk bureau plat af mahogni i François Linke stil, plade med brung læder, beslag af patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 76. L. 130. D. 76.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt