-
2431/38
Rundt hollandsk bord af mahogni, rigt dekoreret med intarsia. Empire. 19. årh. H. 75. Diam. 113.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/37
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en pige i silkekjole og med en rose i hånden. Usigneret. Olie på lærred. 70 x 58.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2431/16
Herman Vedel: Interiør med en rygvendt kvinde, der læser avisen. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 49 x 41.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2431/36
Sladrekompas af forgyldt og bemalet metal, kroneformet topstykke. Kompasrose sign. 19./20. årh. H. 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2431/34
Carl Carlsen: Parti med en rygvendt kvinde i sommerkjole. Sign. Carl Carlsen. Olie på lærred. 41 x 38.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/33
Kinesisk hatstand af af porcelæn, sekssidet, dekoreret med figurscenerier. Sen Qing/Republik. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 29 cm,
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/31
Julius Exner: "Bedstemoders Kæledægge". Sign. J. Exner 1903. Olie på lærred. 51 x 46.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2431/32
Tabriz tæppe, Persien. Kantet medaljon på rød bund. 20. årh. 293 x 198.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/26
Rundt Empire bord af mahogni, opsat på tre ben i form af guldstafferede svaner. 19. årh. H. 92. Diam. 78.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/30
Fransk prydkande af patineret bronze, hank i form af figur på vædderhoved. Cirka 1900. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/29
Dansk Louis XVI spejl i oval ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 92. B. 67.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/28
C. F. Aagaard: Skovparti med bøgetræer, der spejler sig i en skovsø. Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 54 x 82.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/27
John Rigby & co. haglgevær, serienr. 16662. Kal. 12. Løbsængde 76 cm. Samlet længde 122 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2431/25
Hanne Hellesen: Et par opstillinger med blomster på karm. Begge sign. H. H. den ene dateret 1824, den anden 18?. Olie på lærred. 25 x 32,5. (2).
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/24
Par væglamper af forgyldt træ i form af vaser. Louis XVI form. 19. årh. H. eksl. fatning 38. B. 26. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2431/23
Dansk rokoko kommode af nøddetræ og forgyldt træ. Ca. 1760. H. 84. B. 66. D. 40.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2431/22
Ubekendt kunstner, 19./20. årh.: Portræt af en kvinder der holder en hund. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 69 x 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/4
Peder Mønsted: Parti fra en skyggefuld pergola antageligt i Anacapri. Sign. P. Mønsted. 88. Olie på lærred. 35 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
2431/21
"Musselmalet Riflet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (91)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2431/20
Dansk barok klapbord af egetræ. 18. årh. H. 74. L. 84/105/125. D. 117.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/19
David Adolph Constant Artz: Nederlandsk landskab med en gammel kone og lille pige. Sign. Artz. Olie på lærred. 66,5 x 91,5 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
2431/18
Guillaume Coustou, efter: "Chevaux de marly". Skulptur af forgyldt bronze. Betegnet Coustou. Cirka 1900. H. 27,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/17
Gustaviansk konsol af bemalet træ, plade ag gråbroget marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 77. B. 85. D. 48.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/12
Par franske prydskåle af krystal med base af forgyldt bronze. Empireform. Cirka 1900. H. 7. Diam. 14,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/15
"Flora Danica'' kaffekande af porcelæn med stjerthank af drejet træ, dekoreret i farver og guld med blomster. 3620. Royal Copenhagen. H. 19 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2431/10
Niels Simonsen: Nordafrikansk krigsscene med zouaver og arabere i kamp. Sign. N. S. 1861. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2431/9
"Royal Copenhagen Japonica" krus af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 cm. Diam. 9,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/5
H.E. Holst, Kjöbenhavn: Dansk regulatorur i kasse af nøddetræ og mahogni. Ca. 1900. H. 140. B. 43. D. 40.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
2431/14
Aachen-Liege vitrineskab af bejdset egetræ med to glaslåger. 18. årh.s. slutning. H. 207. B. 121. D. 47.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/13
Thorald Læssøe: Udsigt mod Holbæk en sommerdag med sejlere på fjorden. Sign. Thorald Læssøe 1850. Olie på lærred. 26 x 37.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/11
Italiensk spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med rocailler og bladværk, facetslebet todelt spejlglas. Rokoko form, 19. årh. H. 130. B. 85.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/8
Rokoko kommode af nøddetræ, buet front med tre skuffer, dekoreret med marquetteri. 18. årh. H. 88. B. 98. D. 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2431/6
"Tommerup Station. Togenes Afgangstider". Stationsskilt af bemalet træ. Cirka 1900. H. 157. B. 108.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/7
Paul Fischer: En jordmoder. Studie. Sign. Paul Fischer 1908. Olie på lærred monteret på træ. 39 x 22,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2431/3
"Banket Servicet fra det store Peterhof Palads". Stort russisk spisestel af porcelæn, bestående af 57 dele. (57)
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2431/2
Fristående rokoko konsolbord af delvist spansk grønmalet træ. 18. årh. H. 71,5. B. 61. L. 86,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/1
Svend Hammershøi: Parti fra Frederiksborg Slot set fra porten. Sign. S. H. Olie på lærred monteret på plade. 76 x 66.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK