-
2431/163
Ida Schiøttz-Jensen: Interiør med en gammel kone, der skriver et brev. Usigneret. Olie på lærred. 39,5 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/162
To danske officerssabler monteret i forgyldt messing og med messingskeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/160
Sigvard Hansen: En dreng ved en tilfrossen sø i et snelandskab. Sign. Sigvard H. 03. Olie på lærred. 50 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/159
Sjælden dansk prøve til marinehuggert fra Frederiksværk 1845-1851 samt fransk huggert M/1833 i skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/158
Helge Helme: Ung pige med solhat siddende på en stol. Sign. H. Helme. 27. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/157
Petra Foss: Parti fra et stengærde med to kalkuner. Sign. Petra Foss. Olie på lærred. 52 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/155
To sorte huggerter M/1849 og en 1756 fodfolksabel -alle i skeder. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/154
Laurits Sørensen: Marine med sejlskib i aftenrøde. Sign. Laurits Sørensen. Olie på lærred. 64 x 89.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/153
Frederik Tjellesen: Studiemodel af bil model De Tomaso, scala 1/4. Medfølgende skilt, manchetknapper, brochure samt trækasse. L. 120 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/152
To dragtkårder helt i jern. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/151
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Sommerdag ved en fjord med bådebro. Sign. Olie på lærred. 25 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2431/139
Philipp Röth: "Am Eiswerk (Kanal). Abendstimmung". Aftenstemning. Sign. Ph. Röth 94. Olie på malepap. 34 x 47,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/148
H. A. Brendekilde: Interiør fra et køkken med en lille pige og en mand. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 75 x 75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/147
Empire bakke af bemalt metal, 19. årh. 78 x 55 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/146
Ingeborg Bentine Debois: Pige med en buket blomster. Sign. B. Debois 1921. Olie på lærred. 71 x 49.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
-
2431/145
Edvard Lehmann: “Tidlig Morgen i Carnevalstiden [...]". Studie. Sign. E. L. Olie på papir monteret på lærred. 26,5 x 21
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/130
Holger Lübbers: Kystparti med strandgæster. Sign. H. Lübbers 1919. Olie på lærred. 21 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/144
Underkop og asiet af porcelæn, dekorerede i farver og guld med landskaber. Meissen. 18.-19. årh. Asiet L. 17. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/143
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med Diana, forsølvet skive. Ca. 1830. H. 40. B. 32. D. 10.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2431/142
Carl Milton Jensen: Parti fra Moesgaard med Giber Å ved Skovmøllen. Sign. Milton Jensen 28. Olie på lærred. 77 x 95.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2431/127
Julius Paulsen: Mor og barn i en grøn sofa. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 56 x 49.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/141
Sukkerskål af sterlingsølv, indvendig forgyldt, vaseformet. Elkington & Co (Frederick Elkington), London 1879. Vægt 483 g. H. 22 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2431/140
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
-
2431/138
Et sæt på fire kinesiske plaketter af porcelæn med drager. I rammer af udskåret træ. 20. årh. Rammer 102 x 45. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/137
Et par havefigurer af støbt kunststen i form af siddende løver med våbenskjolde. 20. årh. H. 58. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/136
Th. Friis: Kystparti med drenge i vandkanten. Sign. Th. Friis. Olie på lærred. 29 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/135
Dragsteds "Rosenborg" jardiniere af sølv, oval form, Københavns bymærke 1908. Vægt 1412 g. L. 39 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/134
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/133
Carl Baagøe: Marine med to sejlskibe. Sign. C. Baagøe 84. Olie på lærred. 24 x 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/131
Hollandsk barok lysekrone af mesing. 17. årh.s slutning. H. 104. D. 73.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2431/132
Traditionel egyptisk gryde på stand af sølv med tilhørende ske. Samlet vægt ca. 235 g. 20. årh. H. inkl. stand 17. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/129
Saucebåd af sølv på fast underfad, indvendig forgyldt. V. Christésen, København 1886. Vægt 594 g. L. 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2431/128
Rundt sofabord af mahogni, udskåret med profilerede kanter, opsat på messingsko. 20. årh. H. 56. Diam. 135.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/122
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og blomster. 18. årh. H. 82. B. 44.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/126
To par franske stager af forgyldt bronze. Rokoko form. 19./20. årh. H. 23 og 27. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/125
Jonas Hulsten: Gustaviansk sekretær af mahogni med lister og beslag af messing, plade af Ölandsten. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2431/124
Carl Carlsen: Smeden og hans kone får en passiar. Sign. Carl Carlsen 92. Olie på lærred. 60 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/123
Kasserolle med hank, sølv, indvendig forgyldt. A. Michelsen, København 1896. Vægt 633 g. Diam. 24 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2431/118
Julius Paulsen: Rosenhegn omkring et bondehus. Sign. Jul. P. 29. Olie på lærred. 48 x 59.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/121
Wilhelm Marstrand: En italienerinde i hvid kjole og blåt hovedtørklæde. Usigneret. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/120
Kandisskrin på fod af lyseblåt opalineglas med montering af messing. 20. årh. H. 12. Diam. 8.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2431/119
Fransk Charles X kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende kvinde i renaissance dragt, forsølvet skive. 19. årh.s midte. H. 44. B. 31. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2431/117
Dragsteds "Rosenborg" teservice af sølv. Vægt 923 g. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2431/116
Fransk søjleur i kasse af sortbroget stenart, med beslag af forgyldt bronze. Empireform. H. 51. B. 28.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2431/115
Frants Diderik Böe: Kystparti med fugle i lav sol. Sign. F. Böe 1857. Olie på papir. 25 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/114
Bertel Thorvaldsen, efter: "Barndom og forår. Livets aldre - Årets tider". Rundt vægrelief af gips. Diam. 69.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/113
Fransk Charles X kaminur i kasse af forgyldt bronze, urhus med siddende muse. 19. årh.s midte. H. 41. B. 29. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2431/108
Kontrabas af poleret og lakeret træ. Serienummer 191156. 20. årh. H. 187.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/112
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med frugt. Usigneret. Olie på plade. 26 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/111
"Musselmalet Helblonde" fem muslingeformet asietter af porcelæn. 347. Royal Copenhagen. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/110
Par italienske rokoko spejle af forgyldt træ og gesso, udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 70. B. 38. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/109
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser i en flettet kurv. Sign. C. Normann 1854. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/107
Fransk Louis XVI søjleur af hvid marmor og forgyldt bronze, skive af hvid emalje. Sign. A Paris. 18. årh.s slutning. H. 46. B. 27. D. 9.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/99
Et par franske Charles X kandelabre af forgyldt bronze, 19. årh. H. 53 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2431/106
C. W. Eckersberg: ”Nornerne öse Vand (...)". Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 20 x 15,5. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/105
Sæt på ni ostindiske våbenfade af porcelæn, 18/19. årh. (10)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2431/104
Bordlampe af porcelæn, dekoreret med rose samt monteringer af bronze. 19. årh.s. slutning. H. inkl. fatning 63.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2431/103
Peter Hansen: En pause i solen foran stalden. Sign. P. H. Olie på lærred. 111 x 126.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/102
Italiensk figur af majolika i form af putto, monteret på sokker af sortmalet træ. 19. årh. H. inkl. sokkel 31.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/101
Fransk kaminur af hvid marmor og forgyldt bronze, urhus i form af rundt tempel. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 42. Diam. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/100
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie og guld på papir. Lysmål 44 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2431/98
Fransk kaminur i kasse med indlægninger af messing i Boulle manér. Louis XV form. 20. årh.s begyndelse. H. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK