-
2431/277
Svensk kommode af frugttræ indlagt med marquetteri med plade af kolmården sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 109. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/281
Lille Kommode af bemalet træ, front med tre skuffer. Gustaviansk stil, 20. årh. H. 76. B. 66. D. 37.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2431/280
Kiste af kamfertræ med beslag af messing, senere ikke originalt stel medfølger. 20. årh.s begyndelse. H. 45. H. ink. stel 60. B. 90. D. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2431/279
Langbord af bemalet træ, front emd skuffe, balusterformede firsidede ben hvor imellem fodliste. Barok form, 20. årh. H. 75. L. 160. B. 75.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/278
Kinesisk/indonesisk vitrineskab rigt udskåret hardwood. 19. årh.s slutning. H. 214. B. 110. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/276
Svensk vitrineskab af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 208. B. 102. D. 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2431/275
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ, dekoreret med sløjfer og bånd. Louis XVI form, 19. årh. H. 98. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2431/274
Svensk sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudt sløjfe. Stockholm, 19. årh.s begyndelse. H. 173. B. 70.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/273
Svensk konsolskab af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 115. B. 53. D. 43.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/272
Dragkiste af bemalet træ, svungen front med fire skuffer, cabriole ben. Delvis 18. årh. og senere. H. 110. B. 122. D. 60.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/271
Svensk skænk af bemalet træ, front med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 95. L. 124. D. 45.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2431/270
Barok klapbord af senere bemalet træ, rund palde. Delvis 18. årh. og senere. H. 73. Diam. 104.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/267
Dansk Louis XVI hjørneskab af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 263. B. 109. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2431/265
Laura Ragoczy: Profilportræt af kvinde med opsat hår. Sign. L. Ragoczy 07. H. 71. B. 44.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/247
Johan Rohde: Optrukket både på Fanø Strand. Sign. Johan Rohde. Olie på malepap. 59,5 x 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/221
"Skærsommernats drøm" syv små skåle af porcelæn. Royal Copenhagen. H. ca. 4,5 cm. L. 13 og 14 cm. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/237
Samling diverse blådekoreret porcelæn. Royal Copenhagen. (36)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2431/236
Rund og oval skål af sølv, ligeknækket rokokoform. K.C. Hermann og Cohr 1933 og 1936. Vægt 913 g. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/235
Diverse blådekoreret porcelæn. Royal Copenhagen. (15)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/234
Dansk kasserolle af sølv med stjerthank af bakelit. Københavns bymærke 1912. Vægt 390 g. Diam. 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/233
"Musselmalet Riflet" tallerkener af porcelænet. Royal Copenhagen. (23)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/232
"Perlestellet" dyb tallerken og underkop af porcelæn. Derudover to flødekander. Royal Copenhagen. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/231
"Perlestellet" seks par chokoladekopper. 3512, 3513 og 051. Royal Copenhagen. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2431/230
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med en rosenkrans og en brudekrans af cremefarvede roser. Sign. A. S. Olie på lærred. 27 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/229
"Musselmalet Helblonde" 16 middagstallerkener og to frugtskåle. Royal Copenhagen. (18)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/219
To danske sukkerfade af blåt glas, Holmegaard 19. årh. Derudover et engelsk af klart glas med farvede, optiske striber. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/228
"Musselmalet Halvblonde" to sauceskåle, tre skåle og 10 sidetallerkener af porcelæn. Royal Copenhagen. (15)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2431/225
Et par samt fem enkelte stager af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 23 cm. (7)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/227
Skibslanterne af kobber. 20. årh. H. 58 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/226
"Musselmalet" tre bonbonniere, to lågskåle og to bakker af porcelæn. Royal Copenhagen. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2431/223
Fransk bureau plat af mahogni i François Linke stil, plade med brung læder, beslag af patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 76. L. 130. D. 76.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/222
To figurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 og 15 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/208
"Rød drage" tallerken af porcelæn. Meissen 19. årh. Diam. 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2431/220
"Musselmalet Helblonde" fiskefad af porcelæn. Uden nummer. Royal Copenhagen. L. 60 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/218
"Flora Danica" to tallerkener af porcelæn. 3573 og 3550. Royal Copenhagen. Diam. 19,5-22 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/217
Vase af porcelæn, deoreret i farver med blomster. Royal Copenhagen, ca. 1900. H. 24 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2431/216
"Flora Danica" to par chokoladekopper af porcelæn. 3512. Royal Copenhagen. H. 6 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/214
"Musselmalet Halvblonde" to store krus af porcelæn. 771. Royal Copenhagen. H. 14 cm. Diam. 9 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/213
Ampel af messing. 19. og 20. årh. H. 36 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/212
Lygte af messing, isat glas. 19. årh. H. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/211
Et par kinesiske lågskåle af porcelæn, i bunden Tongzhi seglmærke (1861-1875) og fra perioden. H. 12,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/206
C. F. Aagaard: En sommereng i kanten af en skov. Sign. C. F Aagaard. Olie på lærred. 25,5 x 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/209
Vilhelm Melbye: Sejlbåde og sejlskibe ud for en klint. Sign. Vil. Melbye. Kul på papir. Lysmål 18,5 x 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2431/207
Dansende pige. Usign. Bronze. 20. årh. H. 29 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/190
"Musselmalet" otte rektangulære fade af porcelæn. 2317 og 365. Royal Copenhagen. L. 22 cm. B. 15 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2431/205
Et par Næstved stager af messingmalm, 18. årh. H. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/204
Kinesisk røgelseskar af bronze, støbt med ornamentik. I bunden mærket Xuande men sen Qing/Republik. Vægt 324 g.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/202
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i sort kjole. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 38 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/201
Ubekendt maler, ca. 1900: Dampskibet "SS Væring" udfor en kyst. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 39 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/200
I. T. Hansen: "Udenfor Bymuren. Rothenburg". Sign. I. T. Hansen. Olie på lærred. 25 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2431/199
Christian Blache: Parti fra Københavns Havn. Sign. Chr. Blache 1865. Pen og lavering på papir. Lysmål 20,5 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2431/198
Joakim Skovgaard: Kvæg i en mørk stald. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 22,5 x 30,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/197
Wolmer Zier: "Brænding ved Løkken". Sign. W. Zier. Olie på lærred. 67,5 x 97,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/196
August Fischer: Gadeparti med to piger ved en trappesten. Sign. Aug. Fischer 1919. Olie på lærred. 46 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2431/195
Harry Kluge: Parti fra Københavns Havn med skibe. Sign. Harry Kluge 99. Olie på lærred. 40 x 59,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/194
Viggo Helsted: Orlogsskibet “Olfert Fischer“. Sign. Viggo Helsted 1923. Olie på træ. 33 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/192
"Flora Danica" asiet og sukkerskål af porcelæn. 3544. Sukkerskål uden nummer. L. 11-21 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2431/191
14 små, primært kinesiske, tazzi - stem dishes - af porcelæn, 19-20. årh. (14).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/189
Benjamin Trail Stealth med kikkert sigte, model BTN2Q7 luftgevær, serienr. 817DA1704.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2431/188
Steyr Mannlicher jagtriffel, serienr. 148608. Kal. 30-06. L. 67/100 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2431/187
To hvalrostænder monteret med træ og udskårne figurer. Grønland, 20. årh. L. 60 og 62 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK