-
2431/205Lyngby
Et par Næstved stager af messingmalm, 18. årh. H. 16,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/206Lyngby
C. F. Aagaard: En sommereng i kanten af en skov. Sign. C. F Aagaard. Olie på lærred. 25,5 x 30,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/207Lyngby
Dansende pige. Usign. Bronze. 20. årh. H. 29 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/208Lyngby
"Rød drage" tallerken af porcelæn. Meissen 19. årh. Diam. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/209Lyngby
Vilhelm Melbye: Sejlbåde og sejlskibe ud for en klint. Sign. Vil. Melbye. Kul på papir. Lysmål 18,5 x 27.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/211Lyngby
Et par kinesiske lågskåle af porcelæn, i bunden Tongzhi seglmærke (1861-1875) og fra perioden. H. 12,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/212Lyngby
Lygte af messing, isat glas. 19. årh. H. 30 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/213Lyngby
Ampel af messing. 19. og 20. årh. H. 36 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/214Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" to store krus af porcelæn. 771. Royal Copenhagen. H. 14 cm. Diam. 9 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/216Lyngby
"Flora Danica" to par chokoladekopper af porcelæn. 3512. Royal Copenhagen. H. 6 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/217Lyngby
Vase af porcelæn, deoreret i farver med blomster. Royal Copenhagen, ca. 1900. H. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/218Lyngby
"Flora Danica" to tallerkener af porcelæn. 3573 og 3550. Royal Copenhagen. Diam. 19,5-22 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/219Lyngby
To danske sukkerfade af blåt glas, Holmegaard 19. årh. Derudover et engelsk af klart glas med farvede, optiske striber. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/220Lyngby
"Musselmalet Helblonde" fiskefad af porcelæn. Uden nummer. Royal Copenhagen. L. 60 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/221Lyngby
"Skærsommernats drøm" syv små skåle af porcelæn. Royal Copenhagen. H. ca. 4,5 cm. L. 13 og 14 cm. (7)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/222Lyngby
To figurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 og 15 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/223Lyngby
Fransk bureau plat af mahogni i François Linke stil, plade med brung læder, beslag af patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 76. L. 130. D. 76.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2431/225Lyngby
Et par samt fem enkelte stager af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 23 cm. (7)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/226Lyngby
"Musselmalet" tre bonbonniere, to lågskåle og to bakker af porcelæn. Royal Copenhagen. (7)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/227Lyngby
Skibslanterne af kobber. 20. årh. H. 58 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/228Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" to sauceskåle, tre skåle og 10 sidetallerkener af porcelæn. Royal Copenhagen. (15)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/229Lyngby
"Musselmalet Helblonde" 16 middagstallerkener og to frugtskåle. Royal Copenhagen. (18)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/230Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med en rosenkrans og en brudekrans af cremefarvede roser. Sign. A. S. Olie på lærred. 27 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/231Lyngby
"Perlestellet" seks par chokoladekopper. 3512, 3513 og 051. Royal Copenhagen. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/232Lyngby
"Perlestellet" dyb tallerken og underkop af porcelæn. Derudover to flødekander. Royal Copenhagen. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/233Lyngby
"Musselmalet Riflet" tallerkener af porcelænet. Royal Copenhagen. (23)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/234Lyngby
Dansk kasserolle af sølv med stjerthank af bakelit. Københavns bymærke 1912. Vægt 390 g. Diam. 16 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/235Lyngby
Diverse blådekoreret porcelæn. Royal Copenhagen. (15)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/236Lyngby
Rund og oval skål af sølv, ligeknækket rokokoform. K.C. Hermann og Cohr 1933 og 1936. Vægt 913 g. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/237Lyngby
Samling diverse blådekoreret porcelæn. Royal Copenhagen. (36)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/247Lyngby
Johan Rohde: Optrukket både på Fanø Strand. Sign. Johan Rohde. Olie på malepap. 59,5 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/265Lyngby
Laura Ragoczy: Profilportræt af kvinde med opsat hår. Sign. L. Ragoczy 07. H. 71. B. 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/267Lyngby
Dansk Louis XVI hjørneskab af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 263. B. 109. D. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/270Lyngby
Barok klapbord af senere bemalet træ, rund palde. Delvis 18. årh. og senere. H. 73. Diam. 104.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/271Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ, front med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 95. L. 124. D. 45.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/272Lyngby
Dragkiste af bemalet træ, svungen front med fire skuffer, cabriole ben. Delvis 18. årh. og senere. H. 110. B. 122. D. 60.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2431/273Lyngby
Svensk konsolskab af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 115. B. 53. D. 43.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/274Lyngby
Svensk sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudt sløjfe. Stockholm, 19. årh.s begyndelse. H. 173. B. 70.
Sælges
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/275Lyngby
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ, dekoreret med sløjfer og bånd. Louis XVI form, 19. årh. H. 98. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/276Lyngby
Svensk vitrineskab af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 208. B. 102. D. 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/277Lyngby
Svensk kommode af frugttræ indlagt med marquetteri med plade af kolmården sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 109. D. 48.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/278Lyngby
Kinesisk/indonesisk vitrineskab rigt udskåret hardwood. 19. årh.s slutning. H. 214. B. 110. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/279Lyngby
Langbord af bemalet træ, front emd skuffe, balusterformede firsidede ben hvor imellem fodliste. Barok form, 20. årh. H. 75. L. 160. B. 75.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/280Lyngby
Kiste af kamfertræ med beslag af messing, senere ikke originalt stel medfølger. 20. årh.s begyndelse. H. 45. H. ink. stel 60. B. 90. D. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/281Lyngby
Lille Kommode af bemalet træ, front med tre skuffer. Gustaviansk stil, 20. årh. H. 76. B. 66. D. 37.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud: